Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
August 24, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 4. Brent Vonk, Sioux Falls, S.D.; 5. Dustin Beenken, Sheldonq; 6. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 7. Jason Eckard, Okoboji.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 4. Troy Vink, Tea, S.D.; 5. Randy Rosenboom, Rock Rapids.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 5. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 6. Justin Jacobsma, Hull; 7. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 8. Brent Vonk, Sioux Falls, S.D.; 9. Randy Droescher, Larchwood; 10. Troy Vink, Tea, S.D.; 11. Dustin Beenken, Sheldonq; 12. Dustin Evink, Hartford, S.D..

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Matt Steuerwald, Madison, S.D.; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Darrin Korthals, Rock Rapids; 7. Jerry Kessler, Madison, S.D..

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Matt Steuerwald, Madison, S.D.; 4. Darrin Korthals, Rock Rapids; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 7. Jerry Kessler, Madison, S.D..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 4. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 5. Byron Carlson, Rock Valley; 6. Steve Eliason, Brookings, S.D.; 7. Cliff Lynn, Adrian, Minn..

A Feature: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Steve Eliason, Brookings, S.D.; 5. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 6. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 7. Byron Carlson, Rock Valley.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Kevin Broesder, George; 2. Heath Warntjes, Boyden; 3. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Clint Potter, Crooks, S.D.; 6. Mark VandenTop, Rock Rapids.

Heat #2: 1. Mark Henry, Rock Rapids; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Billy Sprock, George; 4. Clinton Bruns, Little Rock; 5. Laura Mulder, Sioux Center.

Heat #3: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Kevin Joachim, Larchwood.

A Feature: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 3. Clint Potter, Crooks, S.D.; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 7. Mark Henry, Rock Rapids; 8. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 9. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 10. Kevin Broesder, George; 11. Kevin Joachim, Larchwood; 12. Mark VandenTop, Rock Rapids; 13. Laura Mulder, Sioux Center; 14. Heath Warntjes, Boyden; 15. Billy Sprock, George; 16. Clinton Bruns, Little Rock.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 2. Justin Arends, Little Rock; 3. Randy Harlow, Sioux Center; 4. Derrick Nordstrom, Sioux Falls, S.D.; 5. Doug Folkens, Sioux Falls, S.D.; 6. Josh Kelderman, Maurice.

Heat #2: 1. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 2. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 3. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 4. Trinnity Lansink, Ocheydedan; 5. Dusty VanDerBrink, Doon.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 3. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 4. Randy Harlow, Sioux Center; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls, S.D.; 6. Dusty VanDerBrink, Doon; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 8. Trinnity Lansink, Ocheydedan; 9. Doug Folkens, Sioux Falls, S.D.; 10. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 11. Josh Kelderman, Maurice.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Nathan Antrim, Inwood; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.; 4. Weston DeJager, Doon; 5. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Ryan Mulder, Sioux Center; 2. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 3. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 4. Mitch VanEngen, Doon; 5. Adam Jenniges, Ellsworth, Minn..

A Feature: 1. Nathan Antrim, Inwood; 2. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 3. Mitch VanEngen, Doon; 4. Ryan Mulder, Sioux Center; 5. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 6. Weston DeJager, Doon; 7. Justin Regnerus, Sioux Center; 8. Adam Jenniges, Ellsworth, Minn.; 9. Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.; 10. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

Home