Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
August 17, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Randy Droescher, Larchwood; 3. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 5. Dustin Evink, Hartford, S.D..

Heat #2: 1. Jason Eckard, Okoboji; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Troy Vink, Tea, S.D.; 4. Robert Carlson, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Jason Eckard, Okoboji; 4. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 5. Justin Jacobsma, Hull; 6. Randy Droescher, Larchwood; 7. Troy Vink, Tea, S.D.; 8. Dustin Evink, Hartford, S.D.; 9. Robert Carlson, Luverne, Minn..

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Matt Steuerwald, Madison, S.D.; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D..

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 3. Matt Steuerwald, Madison, S.D.; 4. David Kruger, Steen, Minn.; 5. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 6. Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 2. Jon DeBoer, Little Rock; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 5. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 6. Byron Carlson, Rock Valley.

A Feature: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 4. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 5. Byron Carlson, Rock Valley; 6. Dick Fischer, Bushnell, S.D..

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Mark VandenTop, Rock Rapids; 3. Billy Sprock, George; 4. Cody Ahrendt, Inwood; 5. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 6. Laura Mulder, Sioux Center.

Heat #2: 1. Mark Henry, Rock Rapids; 2. Clinton Bruns, Little Rock; 3. Kevin Broesder, George; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 5. Tate Eining, Sioux Falls, S.D..

Heat #3: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Heath Warntjes, Boyden; 4. Kevin Joachim, Larchwood; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Clinton Bruns, Little Rock; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Kevin Broesder, George; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Mark Henry, Rock Rapids; 7. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 8. Billy Sprock, George; 9. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 10. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 11. Cody Ahrendt, Inwood; 12. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 13. Mark VandenTop, Rock Rapids; 14. Laura Mulder, Sioux Center; 15. Kevin Joachim, Larchwood; 16. Tate Eining, Sioux Falls, S.D..

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Randy Harlow, Sioux Center; 2. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 3. Kent Stubbe, Sterling, Colo.; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 5. Josh Kelderman, Maurice.

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Dusty VanDerBrink, Doon.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Randy Harlow, Sioux Center; 5. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 7. Kent Stubbe, Sterling, Colo.; 8. Dusty VanDerBrink, Doon; 9. Josh Kelderman, Maurice.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.; 3. Cody Scholten, Steen, Minn.; 4. Justin Regnerus, Sioux Center; 5. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D..

Heat #2: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Nathan Antrim, Inwood; 3. Ryan Mulder, Sioux Center; 4. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 5. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 6. Kerry Fink, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Nathan Antrim, Inwood; 3. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 4. Justin Regnerus, Sioux Center; 5. Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.; 6. Weston DeJager, Doon; 7. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 8. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 9. Ryan Mulder, Sioux Center; 10. Cody Scholten, Steen, Minn.; 11. Kerry Fink, Luverne, Minn..

Home