Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 27, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Randy Droescher, Larchwood; 4. Troy Vink, Tea, S.D.; 5. Justin Jacobsma, Hull; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 7. Robert Carlson, LuVerne, Minn..

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Justin Jacobsma, Hull; 4. Randy Droescher, Larchwood; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 6. Troy Vink, Tea, S.D.; 7. Robert Carlson, LuVerne, Minn..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Jamie Tieszen, Marion, S.D.; 3. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 4. Dick Fischer, Bushnell, S.D..

Heat #2: 1. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 2. Jon DeBoer, Little Rock; 3. Ryan Korthals, Sioux Falls, S.D.; 4. Steve Eliason, Brookings, S.D..

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion, S.D.; 2. Jon DeBoer, Little Rock; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 5. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 6. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 7. Ryan Korthals, Sioux Falls, S.D.; 8. Steve Eliason, Brookings, S.D..

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Mark Henry, Rock Rapids; 2. Cody Ahrendt, Inwood; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Mark VandenTop, Rock Rapids; 5. Andy Gabrielson, LuVerne, Minn.; 6. Clinton Bruns, Little Rock; 7. Ryan Walker, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Heath Warntjes, Boyden; 5. Kevin Broesder, George; 6. Kevin Joachim, Larchwood.

Heat #3: 1. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Billy Sprock, George; 4. Ryan Maxwell, Rock Valley; 5. Laura Mulder, Sioux Center; 6. Aaron Penning, Colman, S.D..

A Feature: 1. Kevin Broesder, George; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Billy Sprock, George; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Laura Mulder, Sioux Center; 7. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 8. Aaron Penning, Colman, S.D.; 9. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 10. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 11. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 12. Mark VandenTop, Rock Rapids; 13. Chris Huisman, Rock Rapids; 14. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 15. Ryan Maxwell, Rock Valley; 16. Cody Ahrendt, Inwood; 17. Andy Gabrielson, LuVerne, Minn.; 18. Kevin Joachim, Larchwood; 19. Clinton Bruns, Little Rock.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Tony Guischer, Sioux Falls, S.D.; 2. Todd Penning, Dell Rapids, S.D.; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 5. Josh Kelderman, Maurice.

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 3. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 4. Randy Harlow, Sioux Center.

A Feature: 1. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 2. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 3. Justin Arends, Little Rock; 4. Tony Guischer, Sioux Falls, S.D.; 5. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 6. Randy Harlow, Sioux Center; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 8. Todd Penning, Dell Rapids, S.D.; 9. Josh Kelderman, Maurice.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Justin Regnerus, Sioux Center; 2. Cody Scholten, Steen, Minn.; 3. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge, S.D.; 4. Mitch VanEngen, Doon; 5. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 6. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn..

Heat #2: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Adam Jenniges, Ellsworth, Minn.; 3. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 4. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 5. Jake Ney, Hull; 6. Ryan Mulder, Sioux Center.

A Feature: 1. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 2. Weston DeJager, Doon; 3. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge, S.D.; 4. Justin Regnerus, Sioux Center; 5. Ryan Mulder, Sioux Center; 6. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 7. Jake Ney, Hull; 8. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 9. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 10. Mitch VanEngen, Doon; 11. Cody Scholten, Steen, Minn.; 12. Adam Jenniges, Ellsworth, Minn..

Home