Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 20, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 2. Randy Droescher, Larchwood; 3. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 5. Justin Jacobsma, Hull.

Heat #2: 1. Jason Eckard, Okoboji; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 4. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 5. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 6. Troy Vink, Tea, S.D..

A Feature: 1. Jason Eckard, Okoboji; 2. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 4. Randy Droescher, Larchwood; 5. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 6. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 7. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 8. Justin Jacobsma, Hull; 9. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 10. Troy Vink, Tea, S.D.; 11. Jody Rosenboom, Rock Rapids.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids; 3. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Byron Carlson, Rock Valley; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 4. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 5. David Bosma, Allendorf; 6. Jon DeBoer, Little Rock; 7. Dick Fischer, Bushnell, S.D..

A Feature: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 3. Jon DeBoer, Little Rock; 4. Byron Carlson, Rock Valley; 5. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 6. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 7. David Bosma, Allendorf.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. Mark Henry, Rock Rapids; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 5. Ryan Maxwell, Rock Valley; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 7. Laura Mulder, Sioux Center.

Heat #2: 1. Billy Sprock, George; 2. Mark VandenTop, Rock Rapids; 3. Clinton Bruns, Little Rock; 4. Cody Ahrendt, Inwood; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Tate Eining, Sioux Falls, S.D..

A Feature: 1. Billy Sprock, George; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Heath Warntjes, Boyden; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 5. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 6. Cody Ahrendt, Inwood; 7. Mark VandenTop, Rock Rapids; 8. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 9. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 10. Laura Mulder, Sioux Center; 11. Ryan Maxwell, Rock Valley; 12. Chris Huisman, Rock Rapids; 13. Clinton Bruns, Little Rock.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 2. Dusty VanDerBrink, Doon; 3. Randy Harlow, Sioux Center; 4. Chris Tiesler, Adrian, Minn..

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 3. Tony Guischer, Sioux Falls, S.D.; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 3. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 4. Tony Guischer, Sioux Falls, S.D.; 5. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 6. Randy Harlow, Sioux Center; 7. Dusty VanDerBrink, Doon; 8. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Brandon Nytroe, Brandon, S.D.; 4. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 5. Adam Jenniges, Ellsworth, Minn.; 6. Brent VanHill, Alvord.

Heat #2: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 3. Mitch VanEngen, Doon; 4. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 5. Cody Scholten, Steen, Minn..

A Feature: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 4. Mitch VanEngen, Doon; 5. Adam Jenniges, Ellsworth, Minn.; 6. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 7. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 8. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 9. Cody Scholten, Steen, Minn.; 10. Brent VanHill, Alvord; 11. Brandon Nytroe, Brandon, S.D..

Home