Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 13, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 5. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 6. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D..

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood; 2. Jason Eckard, Okoboji; 3. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 4. Troy Vink, Tea, S.D.; 5. Randy Rosenboom, Rock Rapids.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 2. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 3. Justin Jacobsma, Hull; 4. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 5. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 6. Jason Eckard, Okoboji; 7. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 8. Randy Droescher, Larchwood; 9. Troy Vink, Tea, S.D.; 10. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 11. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D..

Late Model Stock Cars

A Feature: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 5. David Kruger, Steen, Minn..

Heat #1: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 5. David Kruger, Steen, Minn..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Byron Carlson, Rock Valley; 2. Jamie Tieszen, Marion, S.D.; 3. Jon DeBoer, Little Rock; 4. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 5. Steve Eliason, Brookings, S.D..

Heat #2: 1. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 2. David Bosma, Allendorf; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Cliff Lynn, Adrian, Minn..

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion, S.D.; 2. Jon DeBoer, Little Rock; 3. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 4. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 5. David Bosma, Allendorf; 6. Chris Huisman, Rock Rapids; 7. Byron Carlson, Rock Valley; 8. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 9. Steve Eliason, Brookings, S.D..

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Heath Warntjes, Boyden; 3. Laura Mulder, Sioux Center; 4. Clinton Bruns, Little Rock; 5. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 6. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 7. Cody Ahrendt, Inwood.

Heat #2: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 5. Billy Sprock, George; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 7. Mark VandenTop, Rock Rapids.

A Feature: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Clinton Bruns, Little Rock; 4. Heath Warntjes, Boyden; 5. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 6. Billy Sprock, George; 7. Mark VandenTop, Rock Rapids; 8. Laura Mulder, Sioux Center; 9. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 10. Mark Henry, Rock Rapids; 11. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 12. Cody Ahrendt, Inwood; 13. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 14. Jeremy Klaassen, Rock Rapids.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Randy Harlow, Sioux Center; 3. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 4. Steve Mejia, Worthington, Minn..

Heat #2: 1. Bill Kroon, Steen, Minn.; 2. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 3. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 4. Dusty VanDerBrink, Doon; 5. Kent Stubbe, Sterling, Colo..

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Randy Harlow, Sioux Center; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 5. Bill Kroon, Steen, Minn.; 6. Dusty VanDerBrink, Doon; 7. Steve Mejia, Worthington, Minn.; 8. Kent Stubbe, Sterling, Colo.; 9. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 3. Cody Scholten, Steen, Minn.; 4. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 5. Gary Delfs Jr., Steen, Minn.; 6. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn..

Heat #2: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Nathan Antrim, Inwood; 3. Weston DeJager, Doon; 4. Justin Regnerus, Sioux Center; 5. Brandon Nytroe, Brandon, S.D.; 6. Rick Reed, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Nathan Antrim, Inwood; 2. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 3. Justin Regnerus, Sioux Center; 4. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 5. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 6. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 7. Gary Delfs Jr., Steen, Minn.; 8. Weston DeJager, Doon; 9. Mitch VanEngen, Doon; 10. Rick Reed, Luverne, Minn.; 11. Cody Scholten, Steen, Minn.; 12. Brandon Nytroe, Brandon, S.D..

Home