Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 6, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 4. Jason Eckard, Okaboji; 5. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 6. Johnn Cressman, Hartford, S.D..

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Randy Droescher, Larchwood; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 5. Troy Vink, Tea, S.D..

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Randy Droescher, Larchwood; 3. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 4. Jason Eckard, Okoboji; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 6. Justin Jacobsma, Hull; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 8. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 9. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 10. Troy Vink, Tea, S.D.; 11. Randy Rosenboom, Rock Rapids.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 3. Matt Steuerwald, Madison, S.D.; 4. David Kruger, Steen, Minn..

Heat #2: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids; 4. Jerry Kessler, Madison, S.D..

A Feature: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids; 4. Matt Steuerwald, Madison, S.D.; 5. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 6. David Kruger, Steen, Minn.; 7. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 8. Jerry Kessler, Madison, S.D..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Steve Eliason, Brookings, S.D.; 2. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 3. Jon DeBoer, Little Rock; 4. David Bosma, Allendorf.

Heat #2: 1. Byron Carlson, Rock Valley; 2. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Kevin Kremin, Lismore, Minn..

A Feature: 1. Steve Eliason, Brookings, S.D.; 2. Byron Carlson, Rock Valley; 3. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 4. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 5. Chris Huisman, Rock Rapids; 6. Jon DeBoer, Little Rock; 7. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 8. David Bosma, Allendorf.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 2. Clinton Bruns, Little Rock; 3. Kevin Broesder, George; 4. Heath Warntjes, Boyden; 5. Kenny Scholten, Inwood; 6. Ryan Maxwell, Rock Valley.

Heat #2: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Tad Reutzel, Burt; 4. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 5. Billy Sprock, George; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn..

Heat #3: 1. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Tyler Johnson, Tea, S.D.; 5. Laura Mulder, Sioux Center; 6. Kevin Joachim, Larchwood.

A Feature: 1. Clinton Bruns, Little Rock; 2. Billy Sprock, George; 3. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Kenny Scholten, Inwood; 7. Kevin Joachim, Larchwood; 8. Laura Mulder, Sioux Center; 9. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 10. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 11. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 12. Ryan Maxwell, Rock Valley; 13. Kevin Broesder, George; 14. Mark Henry, Rock Rapids; 15. Chris Huisman, Rock Rapids; 16. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 17. Tad Reutzel, Burt; 18. Tyler Johnson, Tea, S.D..

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Shane Klaassen, Little Rock; 3. Bill Kroon, Steen, Minn.; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 5. Josh Kelderman, Maurice; 6. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids.

A Feature: 1. Shane Klaassen, Little Rock; 2. Bill Kroon, Steen, Minn.; 3. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 4. Justin Arends, Little Rock; 5. Josh Kelderman, Maurice; 6. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Weston DeJager, Doon; 3. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 4. Nathan Antrim, Inwood; 5. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Rick Reed, Luverne, Minn.; 3. Ryan Mulder, Sioux Center; 4. Justin Regnerus, Sioux Center; 5. Brent VanHill, Alvord.

A Feature: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 3. Rick Reed, Luverne, Minn.; 4. Mitch VanEngen, Doon; 5. Justin Regnerus, Sioux Center; 6. Nathan Antrim, Inwood; 7. Ryan Mulder, Sioux Center; 8. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 9. Weston DeJager, Doon; 10. Brent VanHill, Alvord.

Home