Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 29, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 4. Justin Jacobsma, Hull; 5. Jason Eckard, Okaboji.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood; 2. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 3. Troy Vink, Tea, S.D.; 4. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 5. Robert Carlson, LuVerne, Minn..

A Feature: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 4. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 5. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 6. Troy Vink, Tea, S.D.; 7. Randy Droescher, Larchwood; 8. Robert Carlson, LuVerne, Minn.; 9. Jason Eckard, Okaboji; 10. Johnn Cressman, Hartford, S.D..

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids; 3. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 5. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 6. David Kruger, Steen, Minn..

A Feature: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids; 4. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 5. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 6. David Kruger, Steen, Minn..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. David Bosma, Allendorf; 3. Steve Eliason, Brookings, S.D.; 4. Jon DeBoer, Little Rock; 5. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 6. Byron Carlson, Rock Valley; 7. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 8. Cliff Lynn, Adrian, Minn..

A Feature: 1. Steve Eliason, Brookings, S.D.; 2. Byron Carlson, Rock Valley; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. David Bosma, Allendorf; 5. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 6. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 7. Jon DeBoer, Little Rock; 8. Cliff Lynn, Adrian, Minn..

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 3. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 4. Nick VanBelle, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 2. Ryan Maxwell, Rock Valley; 3. Clinton Bruns, Little Rock; 4. Mark Henry, Rock Rapids; 5. Kevin Broesder, George.

Heat #3: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Laura Mulder, Sioux Center; 4. Billy Sprock, George; 5. Cody Ahrendt, Inwood.

A Feature: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Clinton Bruns, Little Rock; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Kevin Broesder, George; 6. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 7. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 8. Laura Mulder, Sioux Center; 9. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 10. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 11. Ryan Maxwell, Rock Valley; 12. Heath Warntjes, Boyden; 13. Billy Sprock, George; 14. Cody Ahrendt, Inwood; 15. Mark Henry, Rock Rapids.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 2. Randy Harlow, Sioux Center; 3. Bill Kroon, Steen, Minn.; 4. Shane Klaassen, Little Rock; 5. Justin Arends, Little Rock; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 7. Josh Kelderman, Maurice.

A Feature: 1. Shane Klaassen, Little Rock; 2. Justin Arends, Little Rock; 3. Randy Harlow, Sioux Center; 4. Bill Kroon, Steen, Minn.; 5. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 7. Josh Kelderman, Maurice.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 2. Ryan Mulder, Sioux Center; 3. Justin Regnerus, Sioux Center; 4. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 5. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn..

Heat #2: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Rick Reed, Luverne, Minn.; 3. Weston DeJager, Doon; 4. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Ryan Mulder, Sioux Center; 4. Weston DeJager, Doon; 5. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 6. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 7. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 8. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 9. Rick Reed, Luverne, Minn..

Home