Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 22, 2007

Tesch rolls to O’Reilly USMTS triumph at Rock Rapids

ROCK RAPIDS, Iowa — After finishing dead last in the main event Thursday night in front of his hometown fans in Watertown, S.D., Jon Tesch felt he had something to prove when the O’Reilly Auto Parts United States Modified Touring Series rolled into the Rapid Speedway in Rock Rapids, Iowa, Friday night.

With a dominating performance from the first lap of the night to the last, the 31-year-old proved he remains one of the best of the best, and a force to be reckoned with on America's Premier Modified Series. Tesch garnered the AFCO Pole Award by virtue of scoring the most Home Pride Passing Points with his win in Isky Racing Cams Heat #1, then proceeded to dominate the Holley "A" Main by leading the final 34 of 35 laps.

The win — his first since last September at the Chateau Raceway in Lansing, Minn. — was worth $2,000 and propelled the newlywed back into the top-10 in the O’Reilly USMTS national points standings. He currently sits fourth in the Western Region title chase.

Jason Hughes of Colcord, Okla., led the first lap of the nightcap, but had to settle for the runner-up paycheck and his fourth top-3 finish in the last four races. Tommy Myer of Blooming Prairie, Minn., gave his lackluster campaign a much-needed boost with a season-high third-place finish ahead of his teammate, Corey Dripps of Waterloo, Iowa. Jason Krohn of Slayton, Minn., rounded out the top-5 finishers.

Myer's run to third from 15th on the 24-car starting grid earned him the Olympic Fire Protection Hard Charger honors.

Kelly Shryock of Fertile, Iowa, continued his roller coaster week with a second DNF in as many races. It was just his fifth finish outside the top-5 in 28 National Event starts. The eight-time defending O’Reilly USMTS national champion won on Wednesday at the Huset's Speedway in Brandon, S.D., and finished second on Tuesday at the Park Jefferson (S.D.) Speedway.

To learn more about the O’Reilly Auto Parts United States Modified Touring Series, call (515) 832-7944 or visit www.usmts.com online.

USMTS Modifieds

OFFICIAL RESULTS
O’Reilly Auto Parts United States Modified Touring Series
National Event - Western Region
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, June 22, 2007

Showing finishing position, car number, driver, hometown and starting position in parentheses. The top 12 drivers in Home Pride Passing Points accumulated in the Heats are locked into the Holley “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

ISKY RACING CAMS HEAT #1 (8 laps):
1. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (3)
2. 27 - Don Gerritsen Jr. -- Rock Rapids, IA (2)
3. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (1)
4. 1f - Jason Friesen -- Sutton, NE (6)
5. 27 - Randy Brands -- Boyden, IA (4)
6. 72 - Mike Lineberry -- Fontanelle, NE (5)
7. 7n - Jay Noteboom -- Hinton, IA (7) DNS

HEAT #2 (8 laps):
1. 12 - Jason Hughes -- Colcord, OK (2)
2. 25 - Scott Green -- Derby, KS (1)
3. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (7)
4. 48 - Bobby Moore -- Sioux City, IA (6)
5. 14R - Randy Rosenboom -- Rock Rapids, IA (4)
6. B80 - Jeff Berens -- Dakota Dunes, SD (3)
7. 21 - Larry Kracht -- Magnolia, MN (5) DNF

HEAT #3 (8 laps):
1. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (2)
2. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (1)
3. 74 - Mark Noble -- Blooming Prairie, MN (5)
4. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (6)
5. 65 - Tommy Myer -- Blooming Prairie, MN (4)
6. m80 - Jim Mathieson -- Sioux City, IA (3)
7. 28x - Josh Klay -- Magnolia, MN (7) DNF

HEAT #4 (8 laps):
1. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (1)
2. 7k - Jason Krohn -- Slayton, MN (6)
3. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (5)
4. 19K - Marlin Kracht -- Luverne, MN (3)
5. 49x - Jay Poidinger -- Somerset, WI (4)
6. 17s - Mike Spaulding -- Bemidji, MN (2)

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #1 (10 laps, top 5 advance):
1. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (2)
2. 65 - Tommy Myer -- Blooming Prairie, MN (4)
3. 1f - Jason Friesen -- Sutton, NE (1)
4. 7n - Jay Noteboom -- Hinton, IA (7)
5. 27 - Randy Brands -- Boyden, IA (3)
6. m80 - Jim Mathieson -- Sioux City, IA (6)
7. 72 - Mike Lineberry -- Fontanelle, NE (5)
8. 28x - Josh Klay -- Magnolia, MN (8)

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #2 (10 laps, top 5 advance):
1. 48 - Bobby Moore -- Sioux City, IA (1)
2. 49x - Jay Poidinger -- Somerset, WI (4)
3. 19K - Marlin Kracht -- Luverne, MN (2)
4. 17s - Mike Spaulding -- Bemidji, MN (6)
5. 14R - Randy Rosenboom -- Rock Rapids, IA (3)
6. B80 - Jeff Berens -- Dakota Dunes, SD (5)
7. 21 - Larry Kracht -- Magnolia, MN (7)

HOLLEY “A” MAIN (35 laps):
1. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (3)
2. 12 - Jason Hughes -- Colcord, OK (2)
3. 65 - Tommy Myer -- Blooming Prairie, MN (15)
4. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (8)
5. 7k - Jason Krohn -- Slayton, MN (7)
6. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (5)
7. 7n - Jay Noteboom -- Hinton, IA (19)
8. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (11)
9. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (1)
10. 17s - Mike Spaulding -- Bemidji, MN (20)
11. 74 - Mark Noble -- Blooming Prairie, MN (10)
12. 48 - Bobby Moore -- Sioux City, IA (14)
13. 1f - Jason Friesen -- Sutton, NE (17)
14. 49x - Jay Poidinger -- Somerset, WI (16)
15. 25 - Scott Green -- Derby, KS (6)
16. m80 - Jim Mathieson -- Sioux City, IA (23)
17. 27 - Don Gerritsen Jr. -- Rock Rapids, IA (4)
18. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (9) DNF
19. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (13) DNF
20. 27 - Randy Brands -- Boyden, IA (21) DNF
21. 19K - Marlin Kracht -- Luverne, MN (18) DNF
22. 14R - Randy Rosenboom -- Rock Rapids, IA (22) DNF
23. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (12) DNF
24. B80 - Jeff Berens -- Dakota Dunes, SD (24) DNF

AMSOIL Lap Leaders: Hughes 1, Tesch 2-35.
Total Laps Led: Tesch 34, Hughes 1.
AFCO Pole Award: Tesch.
Provisional Starters: Mathieson (regional), Berens (national).
Olympic Fire Protection Hard Charger: Myer (started 15th, finished 3rd).

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Mark Henry, Rock Rapids; 2. Heath Warntjes, Boyden; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Billy Sprock, George; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Kenny Scholten, Inwood; 7. Ryan Walker, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 3. Tad Reutzel, Burt; 4. Mark VandenTop, Rock Rapids; 5. Ryan Maxwell, Rock Valley; 6. Tate Eining, Sioux Falls, S.D..

Heat #3: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 3. Clint Potter, Crooks, S.D.; 4. Cody Ahrendt, Inwood; 5. Kevin Joachim, Larchwood; 6. Laura Mulder, Sioux Center; 7. Kevin Broesder, George.

A Feature: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Clinton Bruns, Little Rock; 4. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 5. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 7. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 8. Cody Ahrendt, Inwood; 9. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 10. Mark VandenTop, Rock Rapids; 11. Billy Sprock, George; 12. Heath Warntjes, Boyden; 13. Kevin Broesder, George; 14. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 15. Mark Henry, Rock Rapids; 16. Clint Potter, Crooks, S.D.; 17. Tad Reutzel, Burt; 18. Kenny Scholten, Inwood; 19. Ryan Maxwell, Rock Valley; 20. Laura Mulder, Sioux Center; 21. Kevin Joachim, Larchwood.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 3. Randy Harlow, Sioux Center; 4. Shane Klaassen, Little Rock; 5. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 6. Bill Kroon, Steen, Minn.; 7. Josh Kelderman, Maurice.

A Feature: 1. Shane Klaassen, Little Rock; 2. Justin Arends, Little Rock; 3. Bill Kroon, Steen, Minn.; 4. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 5. Randy Harlow, Sioux Center; 6. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 7. Josh Kelderman, Maurice.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Weston DeJager, Doon; 3. Justin Regnerus, Sioux Center; 4. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 5. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Ryan Mulder, Sioux Center; 2. Dusty VanDerBrink, Doon; 3. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 4. Paul Moser, Larchwood; 5. Cody Scholten, Steen, Minn..

Heat #3: 1. Nathan Antrim, Inwood; 2. Mitch VanEngen, Doon; 3. Rick Reed, Luverne, Minn.; 4. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 5. Jesse Connell, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 4. Rick Reed, Luverne, Minn.; 5. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 6. Paul Moser, Larchwood; 7. Ryan Mulder, Sioux Center; 8. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 9. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 10. Jesse Connell, Luverne, Minn.; 11. Nathan Antrim, Inwood; 12. Mitch VanEngen, Doon; 13. Cody Scholten, Steen, Minn.; 14. Dusty VanDerBrink, Doon; 15. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn..

Home