Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 15, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 5. Randy Droescher, Larchwood.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 2. Jason Eckard, Okaboji; 3. Troy Vink, Tea, S.D.; 4. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 5. Robert Carlson, LuVerne, Minn..

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 2. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 3. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 5. Randy Droescher, Larchwood; 6. Jason Eckard, Okaboji; 7. Justin Jacobsma, Hull; 8. Troy Vink, Tea, S.D.; 9. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 10. Robert Carlson, LuVerne, Minn..

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. David Kruger, Steen, Minn.; 2. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 6. Darrin Korthals, Rock Rapids.

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Jesse Akkerman, Luverne, Minn..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 3. Jon DeBoer, Little Rock; 4. David Bosma, Allendorf; 5. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 6. Byron Carlson, Rock Valley.

A Feature: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 4. Byron Carlson, Rock Valley; 5. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 6. David Bosma, Allendorf.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 2. Kevin Joachim, Larchwood; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Cody Ahrendt, Inwood; 6. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 7. Kevin Broesder, George.

Heat #2: 1. Ryan Maxwell, Rock Valley; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 4. Laura Mulder, Sioux Center; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Josh Klay, Magnolia, Minn..

Heat #3: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 3. Mark Henry, Rock Rapids; 4. Mark VandenTop, Rock Rapids; 5. Billy Sprock, George; 6. Aaron Penning, Colman, S.D..

A Feature: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Mark Henry, Rock Rapids; 7. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 8. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 9. Aaron Penning, Colman, S.D.; 10. Laura Mulder, Sioux Center; 11. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 12. Mark VandenTop, Rock Rapids; 13. Ryan Maxwell, Rock Valley; 14. Cody Ahrendt, Inwood; 15. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 16. Chris Huisman, Rock Rapids; 17. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 18. Kevin Broesder, George; 19. Billy Sprock, George.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Randy Harlow, Sioux Center; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Denny Lottman, Canton, S.D.; 5. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 7. Shane Klaassen, Little Rock; 8. Josh Kelderman, Maurice.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 3. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 4. Denny Lottman, Canton, S.D.; 5. Randy Harlow, Sioux Center; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 7. Josh Kelderman, Maurice; 8. Shane Klaassen, Little Rock.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Dusty VanDerBrink, Doon; 2. Ryan Mulder, Sioux Center; 3. Mitch VanEngen, Doon; 4. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 5. Cody Scholten, Steen, Minn.; 6. Nathan Antrim, Inwood; 7. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Weston DeJager, Doon; 4. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 5. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 6. Rick Reed, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 4. Mitch VanEngen, Doon; 5. Dusty VanDerBrink, Doon; 6. Rick Reed, Luverne, Minn.; 7. Nathan Antrim, Inwood; 8. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 9. Ryan Mulder, Sioux Center; 10. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 11. Cody Scholten, Steen, Minn.; 12. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 13. Greg Vande Velde, Luverne, Minn..

Home