Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 8, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 4. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 5. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 6. Troy Vink, Tea, S.D.; 7. Robert Carlson, LuVerne, Minn..

Heat #2: 1. Jason Eckard, Okaboji; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Justin Jacobsma, Hull; 4. Randy Droescher, Larchwood; 5. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 6. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 7. Casey Heser, Jackson, Minn..

A Feature: 1. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 2. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 4. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 6. Randy Droescher, Larchwood; 7. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 8. Justin Jacobsma, Hull; 9. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 10. Troy Vink, Tea, S.D.; 11. Jason Eckard, Okaboji; 12. Casey Heser, Jackson, Minn.; 13. Robert Carlson, LuVerne, Minn.; 14. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D..

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 5. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 6. David Kruger, Steen, Minn..

A Feature: 1. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 6. David Kruger, Steen, Minn..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 3. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 4. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 5. David Bosma, Allendorf; 6. Chris Huisman, Rock Rapids; 7. Rick Jansma, Ashton.

A Feature: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 3. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 4. Chris Huisman, Rock Rapids; 5. David Bosma, Allendorf; 6. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 7. Rick Jansma, Ashton.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Billy Sprock, George; 5. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 6. Kevin Broesder, George.

Heat #2: 1. Heath Warntjes, Boyden; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kyle Nordquist, Beresford, S.D.; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Ryan Maxwell, Rock Valley; 6. Laura Mulder, Sioux Center.

Heat #3: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 3. Clinton Bruns, Little Rock; 4. Cody Ahrendt, Inwood; 5. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 6. Kenny Scholten, Inwood.

A Feature: 1. Clinton Bruns, Little Rock; 2. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Kevin Broesder, George; 5. Kyle Nordquist, Beresford, S.D.; 6. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 7. Mark Henry, Rock Rapids; 8. Laura Mulder, Sioux Center; 9. Chris Huisman, Rock Rapids; 10. Billy Sprock, George; 11. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 12. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 13. Heath Warntjes, Boyden; 14. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 15. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 16. Ryan Maxwell, Rock Valley; 17. Kenny Scholten, Inwood; 18. Cody Ahrendt, Inwood.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Shane Klaassen, Little Rock; 2. Justin Arends, Little Rock; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Randy Harlow, Sioux Center; 5. Bill Kroon, Steen, Minn.; 6. Josh Kelderman, Maurice; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 8. Chris Tiesler, Adrian, Minn..

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Shane Klaassen, Little Rock; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Randy Harlow, Sioux Center; 5. Bill Kroon, Steen, Minn.; 6. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 8. Josh Kelderman, Maurice.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Justin Regnerus, Sioux Center; 2. Daniel DeBeer, Ellsworth, Minn.; 3. Mitch VanEngen, Doon; 4. Ryan Mulder, Sioux Center; 5. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 6. Weston DeJager, Doon; 7. Spencer Kalass, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 2. Nathan Antrim, Inwood; 3. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 4. Rick Reed, Luverne, Minn.; 5. Dusty VanDerBrink, Doon; 6. Kerry Fink, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Mitch VanEngen, Doon; 2. Justin Regnerus, Sioux Center; 3. Dusty VanDerBrink, Doon; 4. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 5. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 6. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 7. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 8. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 9. Daniel DeBeer, Ellsworth, Minn.; 10. Rick Reed, Luverne, Minn.; 11. Weston DeJager, Doon; 12. Ryan Mulder, Sioux Center; 13. Nathan Antrim, Inwood.

Home