Rapid Speedway
Rock Rapids, IA

(Racing Every Friday Night)

Race Results
May 25, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 4. Randy Droescher, Larchwood; 5. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D.; 6. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 7. Jared Jansen, Sioux Falls, S.D..

Heat #2: 1. Jason Eckard, Okaboji; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 4. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 5. Troy Vink, Tea, S.D.; 6. Randy Rosenboom, Rock Rapids.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 3. Jason Eckard, Okaboji; 4. Randy Droescher, Larchwood; 5. Ryan Bickett, Ramona, S.D.; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 7. Jared Jansen, Sioux Falls, S.D.; 8. Randy Rosenboom, Rock Rapids; 9. Troy Vink, Tea, S.D.; 10. Justin Jacobsma, Hull; 11. Casey Abbas, Sioux Falls, S.D.; 12. Johnn Cressman, Hartford, S.D.; 13. Steve Ballenger, Harrisburg, S.D..

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Anthony Mann, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Nick Beyenhof, Rock Rapids; 4. David Kruger, Steen, Minn.; 5. Darrin Korthals, Rock Rapids; 6. Anthony Mann, Luverne, Minn..

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Byron Carlson, Rock Valley; 4. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 5. Rick Jansma, Ashton; 6. Troy Woelber, Hull.

A Feature: 1. Jon DeBoer, Little Rock; 2. Chris Huisman, Rock Rapids; 3. Byron Carlson, Rock Valley; 4. Troy Woelber, Hull; 5. Rick Jansma, Ashton; 6. Dick Fischer, Bushnell, S.D..

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Billy Sprock, George; 4. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 5. Laura Mulder, Sioux Center; 6. Clinton Bruns, Little Rock.

Heat #2: 1. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Cody Ahrendt, Inwood; 4. Heath Warntjes, Boyden; 5. Greg Roemen, Ellsworth, Minn..

Heat #3: 1. Clint Potter, Crooks, S.D.; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 5. Ryan Maxwell, Rock Valley.

A Feature: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. Clint Potter, Crooks, S.D.; 4. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 5. Mark Henry, Rock Rapids; 6. Clinton Bruns, Little Rock; 7. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 8. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 9. Billy Sprock, George; 10. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 11. Laura Mulder, Sioux Center; 12. Cody Ahrendt, Inwood; 13. Ryan Maxwell, Rock Valley; 14. Chris Huisman, Rock Rapids; 15. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 16. Heath Warntjes, Boyden.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Bill Kroon, Steen, Minn.; 2. Shane Klaassen, Little Rock; 3. Randy Harlow, Sioux Center; 4. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 5. Chris Tiesler, Adrian, Minn..

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 3. Darwin Froke, Hull; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids.

A Feature: 1. Shane Klaassen, Little Rock; 2. Justin Arends, Little Rock; 3. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 4. Randy Harlow, Sioux Center; 5. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 6. Darwin Froke, Hull; 7. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 8. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 9. Bill Kroon, Steen, Minn..

Factory Stocks

Heat #1: 1. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 2. Mitch VanEngen, Doon; 3. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 4. Nathan Antrim, Inwood; 5. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 6. Daniel DeBeer, Ellsworth, Minn..

Heat #2: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Dusty VanDerBrink, Doon; 3. Justin Regeness, Sioux Center; 4. Rick Reed, Luverne, Minn.; 5. Ryan Mulder, Sioux Center; 6. Mark Mulder, Sheldon.

A Feature: 1. Weston DeJager, Doon; 2. Mitch VanEngen, Doon; 3. Greg Vande Velde, Luverne, Minn.; 4. Rick Reed, Luverne, Minn.; 5. Ryan Mulder, Sioux Center; 6. Justin Regeness, Sioux Center; 7. Dusty VanDerBrink, Doon; 8. Daniel DeBeer, Ellsworth, Minn.; 9. Nathan Antrim, Inwood; 10. Dan Roemen, Sioux Falls, S.D.; 11. Spencer Kalass, Luverne, Minn.; 12. Mark Mulder, Sheldon.

Home