Lake County Speedway
Madison, SD

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 21, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Chuck McGillivray, Madison; 2. Scott VanMaanen, Colman; 3. Dave Ekern, Flandreau; 4. Johnn Cressman, Hartford; 5. Bradley Nelson, Brookings; 6. Jared Riedel, Ramona.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Ryan Bickett, Ramona; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Dustin Evink, Hartford; 6. Justin Glaser, Sioux Falls.

A Feature: 1. Dave Ekern, Flandreau; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. Bradley Nelson, Brookings; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Scott VanMaanen, Colman; 6. Ryan Bickett, Ramona; 7. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Dustin Evink, Hartford; 10. Justin Glaser, Sioux Falls; 11. Jared Riedel, Ramona; 12. Eric McGillivray, Canton.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. 29-Gary Zitterich; 2. 29x-Justin Zitterich; 3. 2x-Gerod Olivier

Heat #2: 1. 4-Eric Schulz; 2. 1R-Andy Anderson; 3. 11-Trisha Underberg

A Feature: 1. 2x-Gerod Olivier; 2. 4-Eric Schulz; 3. 29-Gary Zitterich; 4. 11-Trisha Underberg; 5. 29x-Justin Zitterich; 6. 1R-Andy Anderson; 7. 51-Doug Martens; 8. 54-Bob Pingeon; 9. 07-Matt Hasara

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Justin Glaser, Sioux Falls; 2. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 3. David Kruger, Steen, Minn.; 4. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Jason Schwader, Madison.

A Feature: 1. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 2. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. David Kruger, Steen, Minn.; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Jason Schwader, Madison.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Steve Eliason, Brookings; 2. Curt Ottoson, Chester; 3. Sam Johnson, Madison; 4. Kevin Spurgin, Madison; 5. Gary Gonyo, Madison; 6. Dick Fischer, Bushnell; 7. Jeff Hertel, Parker.

Heat #2: 1. Jamie Tieszen, Marion; 2. Justin Lebahn, Dell Rapids; 3. Nick Bahr, Madison; 4. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 5. Greg Jung, Madison.

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion; 2. Gary Gonyo, Madison; 3. Justin Lebahn, Dell Rapids; 4. Curt Ottoson, Chester; 5. Steve Eliason, Brookings; 6. Kevin Spurgin, Madison; 7. Jeff Hertel, Parker; 8. Nick Bahr, Madison; 9. Greg Jung, Madison; 10. Sam Johnson, Madison; 11. Dick Fischer, Bushnell; 12. Kevin Kremin, Lismore, Minn..

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Cory Yeigh, Sioux Falls; 2. Todd Penning, Dell Rapids; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Tony Guischer, Sioux Falls; 5. Dan Carsrud, Colton; 6. Tyler Nelson, Madison.

Heat #2: 1. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Mat Pulford, Madison; 5. Chris Scholl, Madison.

A Feature: 1. Tony Guischer, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Cory Yeigh, Sioux Falls; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 7. Dan Carsrud, Colton; 8. Chris Scholl, Madison; 9. Tyler Nelson, Madison; 10. Mat Pulford, Madison; 11. Todd Penning, Dell Rapids.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Tate Eining, Sioux Falls; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Tony Guischer, Sioux Falls.

A Feature: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Tate Eining, Sioux Falls; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Tony Guischer, Sioux Falls.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 4. Jeff Foster, Howard; 5. Brian Scholl, Madison; 6. Lee Hein, Brookings.

A Feature: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 4. Brian Scholl, Madison; 5. Jeff Foster, Howard; 6. Lee Hein, Brookings.

Hornets

 

Home