Lake County Speedway
Madison, SD

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 14, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Scott VanMaanen, Colman; 2. Chuck McGillivray, Madison; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Dave Ekern, Flandreau; 5. Dustin Evink, Hartford.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Ryan Bickett, Ramona; 3. Bradley Nelson, Brookings; 4. Joe Riedel, Harrisburg; 5. Jared Riedel, Ramona.

A Feature: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Dave Ekern, Flandreau; 5. Scott VanMaanen, Colman; 6. Joe Riedel, Harrisburg; 7. Bradley Nelson, Brookings; 8. Dustin Evink, Hartford; 9. Jared Riedel, Ramona; 10. Chuck McGillivray, Madison.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. 2x Gerod Olivier; 2. 29 Gary Zitterich; 3. 11 Trisha Underberg

Heat #2: 1. 80 Dylan Peterson; 2. 54 Doug Martens; 3. 42 Bruce Tull

A Feature: 1. 54 Doug Martens; 2. 2x Gerod Olivier; 3. 11 Trisha Underberg; 4. 80 Dylan Peterson; 5. 29 Gary Zitterich; 6. 4 Eric Schulz; 7. 42 Bruce Tull; 8. 07 Matt Hasara; 9. 1 Josh Olberding; 10. 29x Justin Zitterich

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 3. Justin Glaser, Sioux Falls; 4. Shannon Frewaldt, Garretson; 5. Jerry Kessler, Madison.

Heat #2: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Jason Schwader, Madison.

A Feature: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 6. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 7. Jason Schwader, Madison; 8. Shannon Frewaldt, Garretson; 9. Jerry Kessler, Madison.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Kevin Spurgin, Madison; 2. Dick Fischer, Bushnell; 3. Sam Johnson, Madison; 4. Mike Forseth, Sioux Falls; 5. Matt Scholl, Madison.

Heat #2: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Steve Eliason, Brookings; 3. Justin Lebahn, Dell Rapids; 4. Greg Jung, Madison.

A Feature: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Justin Lebahn, Dell Rapids; 3. Kevin Spurgin, Madison; 4. Steve Eliason, Brookings; 5. Dick Fischer, Bushnell; 6. Matt Scholl, Madison; 7. Greg Jung, Madison; 8. Sam Johnson, Madison; 9. Mike Forseth, Sioux Falls.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 3. Dan Carsrud, Colton; 4. Kurtis Hansen, Salem; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Chris Scholl, Madison; 7. Mat Pulford, Madison.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Todd Penning, Dell Rapids; 4. Tony Guischer, Sioux Falls; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Tyler Nelson, Madison; 7. Rodney Cook, Madison.

A Feature: 1. Todd Penning, Dell Rapids; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Tony Guischer, Sioux Falls; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 7. Rodney Cook, Madison; 8. Dan Carsrud, Colton; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Chris Scholl, Madison; 11. Tyler Nelson, Madison; 12. Mat Pulford, Madison; 13. Kurtis Hansen, Salem; 14. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Tate Eining, Sioux Falls; 2. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

A Feature: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Tate Eining, Sioux Falls; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

Factory Stocks

Heat #1: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 3. Jeff Foster, Howard; 4. Brian Scholl, Madison.

A Feature: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 3. Brian Scholl, Madison; 4. Jeff Foster, Howard.

Hornets

Heat #1: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Lee Hein, Brookings; 3. Dan Heiser, Sioux Falls.

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Lee Hein, Brookings; 3. Dan Heiser, Sioux Falls.

Home