Lake County Speedway
Madison, SD

(Racing Every Friday Night)

Race Results
July 7, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Scott VanMaanen, Colman; 4. Jared Riedel, Ramona; 5. Dave Ekern, Flandreau.

Heat #2: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Chuck McGillivray, Madison; 3. Bradley Nelson, Brookings; 4. Dustin Evink, Hartford; 5. Brent Vonk, Sioux Falls.

A Feature: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Chuck McGillivray, Madison; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Scott VanMaanen, Colman; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Bradley Nelson, Brookings; 7. Brent Vonk, Sioux Falls; 8. Dustin Evink, Hartford; 9. Dave Ekern, Flandreau; 10. Jared Riedel, Ramona.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Brad Winesburg, Madison; 6. Jerry Kessler, Madison; 7. Jason Schwader, Madison.

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 3. Justin Glaser, Sioux Falls; 4. Brad Winesburg, Madison; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Jason Schwader, Madison; 7. Jerry Kessler, Madison.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Jamie Tieszen, Marion; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Kevin Spurgin, Madison; 4. Curt Ottoson, Chester; 5. Matt Scholl, Madison; 6. Greg Jung, Madison.

Heat #2: 1. Justin Lebahn, Dell Rapids; 2. Sam Johnson, Madison; 3. Steve Eliason, Brookings; 4. Dick Fischer, Bushnell; 5. Gary Gonyo, Madison.

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Justin Lebahn, Dell Rapids; 4. Steve Eliason, Brookings; 5. Gary Gonyo, Madison; 6. Kevin Spurgin, Madison; 7. Matt Scholl, Madison; 8. Curt Ottoson, Chester; 9. Sam Johnson, Madison; 10. Greg Jung, Madison; 11. Dick Fischer, Bushnell.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Cory Yeigh, Sioux Falls; 2. Travis Morris, Elkton; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Dan Carsrud, Colton; 5. Rodney Cook, Madison.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Mat Pulford, Madison; 4. Chris Scholl, Madison; 5. Tyler Nelson, Madison.

Heat #3: 1. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 2. Todd Penning, Dell Rapids; 3. Tony Guischer, Sioux Falls; 4. Kurtis Hansen, Salem.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 5. Chad Graves, Sioux Falls; 6. Tony Guischer, Sioux Falls; 7. Todd Penning, Dell Rapids; 8. Chris Scholl, Madison; 9. Kurtis Hansen, Salem; 10. Rodney Cook, Madison; 11. Tyler Nelson, Madison; 12. Mat Pulford, Madison; 13. Travis Morris, Elkton; 14. Dan Carsrud, Colton.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Tate Eining, Sioux Falls; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Andy Kotek, Woodlake, Minn..

A Feature: 1. Tate Eining, Sioux Falls; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Andy Kotek, Woodlake, Minn..

Factory Stocks

A Feature: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton.

Hornets

 

Home