Lake County Speedway
Madison, SD

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 30, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Scott VanMaanen, Colman; 4. Dave Ekern, Flandreau.

Heat #2: 1. Chuck McGillivray, Madison; 2. Joe Riedel, Harrisburg; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Bradley Nelson, Brookings; 5. Jared Riedel, Ramona.

A Feature: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Joe Riedel, Harrisburg; 3. Chuck McGillivray, Madison; 4. Bradley Nelson, Brookings; 5. Scott VanMaanen, Colman; 6. Dave Ekern, Flandreau; 7. Brent Vonk, Sioux Falls; 8. Eric McGillivray, Canton; 9. Jared Riedel, Ramona.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. 51 - Doug Martens; 2. 1R - Andy Anderson; 3. 29 - Gary Zitterich

Heat #2: 1. 80 - Dylan Peterson; 2. 4 - Eric Schulz; 3. 11 - Trisha Underberg

A Feature: 1. 29 - Gary Zitterich; 2. 4 - Eric Schulz; 3. 51 - Doug Martens; 4. 1R - Andy Anderson; 5. 11 - Trisha Underberg; 6. 80 - Dylan Peterson; 7. 07 - Matt Hasara; 8. 42 - Bruce Tull; 9. 15k - Dave Titus; 10. 54 - Bob Pingeon

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Jerry Kessler, Madison.

Heat #2: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 4. Eric Moser, Sioux Falls; 5. Shannon Frewaldt, Garretson.

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 6. Eric Moser, Sioux Falls; 7. Shannon Frewaldt, Garretson; 8. Jerry Kessler, Madison.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Curt Ottoson, Chester; 3. Kevin Spurgin, Madison; 4. Jamie Tieszen, Marion; 5. Dick Fischer, Bushnell.

Heat #2: 1. Steve Eliason, Brookings; 2. Justin Lebahn, Dell Rapids; 3. Matt Scholl, Madison; 4. Sam Johnson, Madison; 5. Greg Jung, Madison.

A Feature: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Jamie Tieszen, Marion; 3. Kevin Spurgin, Madison; 4. Justin Lebahn, Dell Rapids; 5. Curt Ottoson, Chester; 6. Steve Eliason, Brookings; 7. Matt Scholl, Madison; 8. Sam Johnson, Madison; 9. Dick Fischer, Bushnell; 10. Greg Jung, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Dan Carsrud, Colton; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 4. Kurtis Hansen, Salem; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Mat Pulford, Madison; 7. Travis Morris, Elkton.

Heat #2: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 4. Todd Penning, Dell Rapids; 5. Rodney Cook, Madison; 6. Chris Scholl, Madison.

A Feature: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 3. Todd Penning, Dell Rapids; 4. Rodney Cook, Madison; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Dan Carsrud, Colton; 7. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 8. Cory Yeigh, Sioux Falls; 9. Kurtis Hansen, Salem; 10. Travis Morris, Elkton; 11. Chad Graves, Sioux Falls; 12. Chris Scholl, Madison; 13. Mat Pulford, Madison.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Tate Eining, Sioux Falls; 4. Nick Dieter, Brewster, Minn.; 5. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 6. Aaron Penning, Colman.

A Feature: 1. Tate Eining, Sioux Falls; 2. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 3. Nick Dieter, Brewster, Minn.; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Aaron Penning, Colman; 6. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

Factory Stocks

Heat #1: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Brian Scholl, Madison; 4. Kerry Fink, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Brian Scholl, Madison; 4. Kerry Fink, Luverne, Minn..

Hornets

Heat #1: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Tom Koster, Brandon; 3. Jared Nelson, Hartford; 4. Tyler DeMers, Sioux Falls; 5. David Sweet, Mt. Vernon; 6. Lee Hein, Brookings.

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Jared Nelson, Hartford; 3. Tyler DeMers, Sioux Falls; 4. David Sweet, Mt. Vernon; 5. Lee Hein, Brookings; 6. Tom Koster, Brandon.

Home