Lake County Speedway
Madison, SD

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 23, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Chuck McGillivray, Madison; 2. Scott VanMaanen, Colman; 3. Jared Riedel, Ramona.

Heat #2: 1. Joe Riedel, Harrisburg; 2. Bradley Nelson, Brookings; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa.

A Feature: 1. Joe Riedel, Harrisburg; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Chuck McGillivray, Madison; 4. Scott VanMaanen, Colman; 5. Bradley Nelson, Brookings; 6. Jared Riedel, Ramona; 7. Eric McGillivray, Canton.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. 80 - Chuck McGillivary; 2. 4 - Eric Schulz; 3. 11 - Trisha Underberg

Heat #2: 1. 1R - Andy Anderson; 2. 2x - Gerod Olivier; 3. 54 - Bob Pingeon

A Feature: 1. 2x - Gerod Olivier; 2. 1R - Andy Anderson; 3. 4 - Eric Schulz; 4. 54 - Bob Pingeon; 5. 07 - Matt Hasara; 6. 11 - Trisha Underberg; 7. 51 - Josh Olberding; 8. 42 - Bruce Tull; 9. 80 - Dylan Peterson; 10. 38 - Miles Grein

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Justin Glaser, Sioux Falls; 4. Jerry Kessler, Madison.

A Feature: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 4. Jerry Kessler, Madison.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Steve Eliason, Brookings; 3. Dick Fischer, Bushnell; 4. Sam Johnson, Madison.

Heat #2: 1. Kevin Spurgin, Madison; 2. Curt Ottoson, Chester; 3. Justin Lebahn, Dell Rapids; 4. Matt Scholl, Madison.

A Feature: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Steve Eliason, Brookings; 3. Justin Lebahn, Dell Rapids; 4. Curt Ottoson, Chester; 5. Dick Fischer, Bushnell; 6. Kevin Spurgin, Madison; 7. Sam Johnson, Madison; 8. Matt Scholl, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Cory Yeigh, Sioux Falls; 2. Tony Guischer, Sioux Falls; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Travis Morris, Elkton; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 7. Tyler Nelson, Madison.

Heat #2: 1. Todd Penning, Dell Rapids; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Dan Carsrud, Colton; 4. Mat Pulford, Madison; 5. Chris Scholl, Madison; 6. Rodney Cook, Madison.

A Feature: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 5. Todd Penning, Dell Rapids; 6. Dan Carsrud, Colton; 7. Rodney Cook, Madison; 8. Tony Guischer, Sioux Falls; 9. Mat Pulford, Madison; 10. Travis Morris, Elkton; 11. Tyler Nelson, Madison; 12. Cory Yeigh, Sioux Falls; 13. Chris Scholl, Madison.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Aaron Penning, Colman; 4. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 5. Tate Eining, Sioux Falls.

A Feature: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Aaron Penning, Colman; 4. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 5. Tate Eining, Sioux Falls.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Jeff Foster, Howard.

A Feature: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Jeff Foster, Howard.

Hornets

Heat #1: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Jared Nelson, Hartford; 3. Lee Hein, Brookings; 4. Matt Mortinsen, Brookings.

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Jared Nelson, Hartford; 3. Lee Hein, Brookings; 4. Matt Mortinsen, Brookings.

Home