Lake County Speedway
Madison, SD

(Racing Every Friday Night)

Race Results
June 16, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Scott VanMaanen, Colman; 2. Jared Riedel, Ramona; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Bradley Nelson, Brookings; 5. Danielle Ossenfort, Rapid City; 6. Joe Riedel, Harrisburg.

Heat #2: 1. Jordan Martens, Harrisburg; 2. Chuck McGillivray, Madison; 3. Josh Lamer, Colton; 4. Dustin Evink, Hartford; 5. Eric McGillivray, Canton.

A Feature: 1. Jordan Martens, Harrisburg; 2. Joe Riedel, Harrisburg; 3. Chuck McGillivray, Madison; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Josh Lamer, Colton; 7. Bradley Nelson, Brookings; 8. Jared Riedel, Ramona; 9. Dustin Evink, Hartford; 10. Scott VanMaanen, Colman; 11. Danielle Ossenfort, Rapid City.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. Eric Schulz, Sioux Falls; 2. Trisha Underberg, Sioux Falls; 3. Matt Hasara, Lakefield, Minn.; 4. Doug Martens, Ward.

Heat #2: 1. John Kaiser, Lake Norden; 2. Dylan Peterson, Sioux Falls; 3. Bruce Tull, Sioux Falls.

A Feature: 1. John Kaiser, Lake Norden; 2. Dylan Peterson, Sioux Falls; 3. Trisha Underberg, Sioux Falls; 4. Bruce Tull, Sioux Falls; 5. Matt Hasara, Lakefield, Minn.; 6. Doug Martens, Ward; 7. Eric Schulz, Sioux Falls.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Jordan Heiman, Sioux Falls; 6. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 7. David Kruger, Steen, Minn..

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 4. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Jordan Heiman, Sioux Falls; 7. Justin Glaser, Sioux Falls.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Justin Lebahn, Dell Rapids; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Matt Scholl, Madison; 4. Sam Johnson, Madison; 5. Steve Eliason, Brookings.

Heat #2: 1. Kevin Spurgin, Madison; 2. Jamie Tieszen, Marion; 3. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 4. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 5. Dick Fischer, Bushnell; 6. Curt Ottoson, Chester.

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion; 2. Kevin Spurgin, Madison; 3. Justin Lebahn, Dell Rapids; 4. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 5. Steve Eliason, Brookings; 6. Nick Bahr, Madison; 7. Curt Ottoson, Chester; 8. Dick Fischer, Bushnell; 9. Sam Johnson, Madison; 10. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 11. Matt Scholl, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Todd Penning, Dell Rapids; 3. Tony Guischer, Sioux Falls; 4. Kurtis Hansen, Salem; 5. Dan Carsrud, Colton; 6. Tyler Nelson, Madison.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 4. Travis Morris, Elkton; 5. Mat Pulford, Madison; 6. Chris Scholl, Madison.

A Feature: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Travis Morris, Elkton; 4. Tony Guischer, Sioux Falls; 5. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 6. Kurtis Hansen, Salem; 7. Mat Pulford, Madison; 8. Tyler Nelson, Madison; 9. Dan Carsrud, Colton; 10. Todd Penning, Dell Rapids; 11. Chris Scholl, Madison; 12. Cory Yeigh, Sioux Falls.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Tate Eining, Sioux Falls; 2. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 3. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Aaron Penning, Colman; 6. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

A Feature: 1. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 2. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 3. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 4. Aaron Penning, Colman; 5. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

Factory Stocks

Heat #1: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Jeff Foster, Howard; 3. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 4. Tyler Hutchkiss, Colton; 5. Brian Scholl, Madison.

A Feature: 1. Jason Bradley, Sioux Falls; 2. Tyler Hutchkiss, Colton; 3. Jeff Foster, Howard; 4. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 5. Brian Scholl, Madison.

Hornets

Heat #1: 1. Kyle Schulz, Madison; 2. Tom Koster, Brandon; 3. Matt Mortinsen, Brookings; 4. Levi Doyle, Mitchell; 5. Mike Sturr, Mitchell; 6. Dustin Gulbrandson, Hartford.

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Matt Mortinsen, Brookings; 3. Tom Koster, Brandon; 4. Levi Doyle, Mitchell; 5. Kyle Schulz, Madison; 6. Mike Sturr, Mitchell.

Home