Home

Race Results
September 2, 2012

Huset's Speedway Winners Include Dobmeier, Lusk, Yeigh, Lottman, Kuhnert and Fick
Brandon, SD (9-2-12) Sunday night winners at Huset's Speedway were Mark Dobmeier (Outlaw Sprints), Derrik Lusk (360 Sprints), Cory Yeigh (Late Model Stock Cars), Denny Lottman (USRA B-Modifieds), Chad Kuhnert (Hobby Stocks) and Shane Fick (600cc Micro Sprints). Cory Yeigh also scored the win in the Bolte Rolloff Service Special Event for Late Model Stock Cars.

Dollar Loan Center 410 Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. 24-Terry Mccarl, Altoona, IA, 11.267; 2. 82-Justin Henderson, Minersville, PA, 11.414; 3. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND, 11.492; 4. 91-Dustin Zomer, Sioux Falls, SD, 11.514; 5. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA, 11.588; 6. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA, 11.704; 7. 7T-Tasker Phillips, Knoxville, IA, 11.765; 8. 17A-Austin Mccarl, Altoona, IA, 11.817; 9. 23W-Scott Winters, Butterfield, Mn, 11.827; 10. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, SD, 11.842; 11. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD, 11.878; 12. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD, 12.053; 13. 4X-Eric Schulz, Sioux Falls, SD, 12.438; 14. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD, No Time

Heat #1: 1. 24-Terry Mccarl, Altoona, IA (6); 2. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD (1); 3. 7T-Tasker Phillips, Knoxville, IA (3); 4. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND (5); 5. 4X-Eric Schulz, Sioux Falls, SD (7); 6. 23W-Scott Winters, Butterfield, Mn (2); 7. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA (4)

Heat #2: 1. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD (1); 2. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, SD (2); 3. 17A-Austin Mccarl, Altoona, IA (3); 4. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA (4); 5. 82-Justin Henderson, Minersville, PA (6); 6. 91-Dustin Zomer, Sioux Falls, SD (5); 7. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD (7)

A Feature: 1. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND (7); 2. 24-Terry Mccarl, Altoona, IA (1); 3. 82-Justin Henderson, Minersville, PA (10); 4. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA (8); 5. 17A-Austin Mccarl, Altoona, IA (6); 6. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD (2); 7. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, SD (4); 8. 7T-Tasker Phillips, Knoxville, IA (5); 9. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD (14); 10. 91-Dustin Zomer, Sioux Falls, SD (12); 11. 4X-Eric Schulz, Sioux Falls, SD (9); 12. 23W-Scott Winters, Butterfield, Mn (11); 13. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD (3); 14. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA (13)

360 Championship Sprints

Heat #1: 1. 28-Mitch Runge, Sioux Falls, SD (1); 2. 47-Brant O'banion, Norfolk, NE (2); 3. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs, SD (3); 4. 93-Derrik Lusk, Jackson, MN (6); 5. 4-Ryan Jones, Harrisburg, SD (4); 6. 36-Rick Hansen, Norfolk, NE (5); 7. 20X-Keith Lambertz, Valley Springs, SD (7)

Heat #2: 1. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD (1); 2. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison, SD (2); 3. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD (3); 4. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD (6); 5. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA (5); 6. 11J-Jordan Nordstrom, Sioux Falls, SD (4)

Heat #3: 1. 15-Joe Riedel, Ramona, SD (1); 2. 9-Matt Juhl, Estherville, IA (2); 3. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD (6); 4. 75-Tommy Barber, Brandon, SD (3); 5. 5W-Lyle Howey Iii, Hartford, SD (4); 6. 12-Brock Dump, Lennox, SD (5)

A Feature: 1. 93-Derrik Lusk, Jackson, MN (1); 2. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD (2); 3. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD (12); 4. 75-Tommy Barber, Brandon, SD (3); 5. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison, SD (8); 6. 28-Mitch Runge, Sioux Falls, SD (4); 7. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs, SD (10); 8. 47-Brant O'banion, Norfolk, NE (7); 9. 9-Matt Juhl, Estherville, IA (9); 10. 12-Brock Dump, Lennox, SD (18); 11. 5W-Lyle Howey Iii, Hartford, SD (15); 12. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD (11); 13. 4-Ryan Jones, Harrisburg, SD (13); 14. 36-Rick Hansen, Norfolk, NE (16); 15. 11J-Jordan Nordstrom, Sioux Falls, SD (17); 16. 20X-Keith Lambertz, Valley Springs, SD (19); 17. 15-Joe Riedel, Ramona, SD (6); 18. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD (5); 19. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA (14)

Bolte's Rolloff Service Late Model Street Stocks

Heat #1: 1. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD (1); 2. 72-Dale Furby, Sioux Falls, SD (3); 3. 56-Zachary Vanvoorst, Canton, SD (2); 4. 98-Dan Jensen, Humboldt, SD (5); 5. 83X-Brylee Gough, Sioux Falls, SD (4); 6. 88-Sam Johnson, Madison, SD (6)

Heat #2: 1. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD (6); 2. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD (1); 3. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD (5); 4. 82-Howard Baartman, Sioux Falls, SD (4); 5. 51-Billy Prouty, Alexandria, SD (3); 6. 21-Mitchell Frewaldt, Garretson, SD (2)

Heat #3: 1. 22-Gary Brown, Jr., Brandon, SD (4); 2. 87-Jesse Akkerman, Luverne, MN (2); 3. 45-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD (5); 4. 55-John Hoing, Hartford, SD (1); 5. 27-Dave Kuchta, Hartford, SD (3)

A Feature: 1. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD (1); 2. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD (11); 3. 56-Zachary Vanvoorst, Canton, SD (4); 4. 22-Gary Brown, Jr., Brandon, SD (9); 5. 87-Jesse Akkerman, Luverne, MN (5); 6. 83X-Brylee Gough, Sioux Falls, SD (13); 7. 45-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD (6); 8. 98-Dan Jensen, Humboldt, SD (10); 9. 72-Dale Furby, Sioux Falls, SD (7); 10. 82-Howard Baartman, Sioux Falls, SD (8); 11. 88-Sam Johnson, Madison, SD (15); 12. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD (2); 13. 51-Billy Prouty, Alexandria, SD (14); 14. 21-Mitchell Frewaldt, Garretson, SD (17); 15. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD (12); 16. 27-Dave Kuchta, Hartford, SD (16); 17. 55-John Hoing, Hartford, SD (3)

Bolte's Rolloff Service Special Event: 1. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD; 2. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD; 3. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD (11)...

SRA B-Modifieds

Heat #1: 1. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN (3); 2. 38-Greg Eden, Harrisburg, SD (1); 3. 81-Mark Vandentop, Rock Rapids, IA (2); 4. 71-Devon Mcmartin, Canton, SD (6); 5. 80-Doug Folkens, Harrisburg, SD (5); 6. 60-Zac Pruner, Parkston, SD (7); 7. 8C-Cory Gronewold, Lennox, SD (4)

Heat #2: 1. R-Chris Thompson, Sioux Falls, SD (3); 2. R1-Dan Wheeler, Savage, MN (6); 3. 0-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD (4); 4. 14N-Nick Barger, Madison, SD (2); 5. 1X-Aaron Penning, Dell Rapids, SD (1); 6. 66-Darin Noyes, Lyons, SD (5)

Heat #3: 1. 31-Denny Lottman, Canton, SD (1); 2. 00JR-Devon Schlumbohm, Sioux Falls, SD (2); 3. 33G-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD (5); 4. 5-Jared Nytroe, Brandon, SD (3); 5. 43K-Josh Kelderman, Maurice, IA (4); 6. 88W-Ryan Walker, Kanaranzi, MN (6)

A Feature: 1. 31-Denny Lottman, Canton, SD (3); 2. 33G-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD (1); 3. 38-Greg Eden, Harrisburg, SD (2); 4. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN (8); 5. R1-Dan Wheeler, Savage, MN (11); 6. 0-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD (4); 7. 81-Mark Vandentop, Rock Rapids, IA (5); 8. 5-Jared Nytroe, Brandon, SD (10); 9. 00JR-Devon Schlumbohm, Sioux Falls, SD (7); 10. R-Chris Thompson, Sioux Falls, SD (9); 11. 43K-Josh Kelderman, Maurice, IA (15); 12. 1X-Aaron Penning, Dell Rapids, SD (14); 13. 14N-Nick Barger, Madison, SD (6); 14. 88W-Ryan Walker, Kanaranzi, MN (18); 15. 71-Devon Mcmartin, Canton, SD (12); 16. 60-Zac Pruner, Parkston, SD (16); 17. 80-Doug Folkens, Harrisburg, SD (13); 18. 66-Darin Noyes, Lyons, SD (17); 19. 8C-Cory Gronewold, Lennox, SD (19)

Hobby Stocks

Heat #1: 1. 71-Zach Olivier, Sioux Falls, SD (4); 2. 6-Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, SD (3); 3. 9X-Steve Henle, Sioux Falls, SD (6); 4. 21-Larry Kracht, Magnolia, MN (7); 5. 65-Shane Lamer, Hartford, SD (2); 6. 13-Brian Hoing, Kimball, SD (5); 7. 151-Tony Morehead, Sioux Falls, SD (1)

Heat #2: 1. 44-Chad Kuhnert, Brandon, SD (2); 2. 1-Travis Schreurs, Sioux Falls, SD (4); 3. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD (3); 4. 77A-Aaron Vanvoorst, Canton, SD (6); 5. K9-Paul Hartley, Brookings, SD (5); 6. 4-Kyle Baartman, Sioux Falls, SD (1); 7. 61-Don Brady, Jr, Sioux Falls, SD (7)

Heat #3: 1. 81-Travis Vandentop, Rock Rapids, IA (2); 2. 82-Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, SD (3); 3. Y4-David Beman, Sioux Falls, SD (1); 4. 25J-Jordan Kott, Platte, SD (4); 5. 55X-Brian Tronson, Sioux Falls, SD (6); 6. 6-Kermit Rose, Sioux Falls, SD (5)

A Feature: 1. 44-Chad Kuhnert, Brandon, SD (3); 2. 6-Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, SD (5); 3. 71-Zach Olivier, Sioux Falls, SD (8); 4. 81-Travis Vandentop, Rock Rapids, IA (4); 5. 1-Travis Schreurs, Sioux Falls, SD (9); 6. 61-Don Brady, Jr, Sioux Falls, SD (20); 7. 25J-Jordan Kott, Platte, SD (1); 8. 82-Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, SD (7); 9. 21-Larry Kracht, Magnolia, MN (11); 10. 9X-Steve Henle, Sioux Falls, SD (10); 11. 13-Brian Hoing, Kimball, SD (15); 12. 65-Shane Lamer, Hartford, SD (12); 13. 77A-Aaron Vanvoorst, Canton, SD (17); 14. 4-Kyle Baartman, Sioux Falls, SD (16); 15. 6-Kermit Rose, Sioux Falls, SD (19); 16. Y4-David Beman, Sioux Falls, SD (2); 17. K9-Paul Hartley, Brookings, SD (13); 18. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD (6); 19. 151-Tony Morehead, Sioux Falls, SD (18); 20. 55X-Brian Tronson, Sioux Falls, SD (14)

600cc Micro Sprints

Heat #1: 1. 97B-Chris Breen, Sioux Falls, SD (1); 2. 1-Brandon Buysse, Randall, MN (3); 3. 53-Trey Thesenvitz, Jasper, MN (5); 4. 67-Mike Nichols, Watertown, SD (4); 5. 18-Bryce Rabenhorst, Salem, SD (2)

Heat #2: 1. 13JR-Micah Schliemann, Baltic, SD (2); 2. 51W-Jason Wagoner, Sioux Falls, SD (1); 3. 7F-Shane Fick, Brandon, SD (5); 4. 22-Kaleb Johnson, Sioux Falls, SD (4); 5. 11J-Jordan Nordstrom, Sioux Falls, SD (3)

A Feature: 1. 7F-Shane Fick, Brandon, SD (2); 2. 13JR-Micah Schliemann, Baltic, SD (4); 3. 1-Brandon Buysse, Randall, MN (5); 4. 97B-Chris Breen, Sioux Falls, SD (3); 5. 22-Kaleb Johnson, Sioux Falls, SD (8); 6. 67-Mike Nichols, Watertown, SD (7); 7. 18-Bryce Rabenhorst, Salem, SD (10); 8. 11J-Jordan Nordstrom, Sioux Falls, SD (9); 9. 51W-Jason Wagoner, Sioux Falls, SD (6); 10. 53-Trey Thesenvitz, Jasper, MN (1)

Home