Home

Race Results
May 28, 2012

Huset's Speedway Memorial Day Winners include McCarl, Lutz, Yeigh, VandenTop, Gulbrandson and Fick.
Brandon, SD (5-28-12) Terry McCarl passed Dylan Peterson in traffic and won his 2nd Huset's Speedway Outlaw Sprint feature in as many weeks while Eric Lutz took advantage of a late restart and overtook Ryan Bickett to win the 360 Sprint feature event. Cory Yeigh slipped under Gary Brown, Jr in the final turn and won the Late Model Street Stock main event. In USRA B-Modified action, it was Mark VandenTop taking the checkers and Dustin Gulbrandson took the Hobby Stock checkers. Shane Fick dominated the 600cc Micro Sprint feature event in their 1st appearance at the track this season.

Dollar Loan Center 410 Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. 24-Terry Mccarl, Altoona, IA, 11.735; 2. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND, 11.837; 3. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD, 11.982; 4. 17A-Austin Mccarl, Altoona, IA, 12.083; 5. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA, 12.097; 6. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD, 12.393; 7. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, SD, 12.461; 8. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD, 12.498; 9. 6-Kaley Gharst, Decator, IL, 12.655; 10. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA, 12.822; 11. 97G-Jason Linnell, East Grand, ND, 12.908; 12. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD, 12.924; 13. 92-Mitch Mack, East Grand, MN, 13.005; 14. 8-Casey Mack, East Grand, ND, 13.155; 15. 5-Dave Glennon, Casselton, ND, 13268; 16. 3-Donovan Peterson, Brookings, SD, 13.361; 17. 41-Jeff Carlson, Wayne, NE, 13.552; 18. 4X-Eric Schulz, Sioux Falls, SD, 13.794

Heat #1: 1. 6-Kaley Gharst, Decator, IL (2); 2. 97G-Jason Linnell, East Grand, ND (1); 3. 24-Terry Mccarl, Altoona, IA (6); 4. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, SD (3); 5. 5-Dave Glennon, Casselton, ND (8); 6. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA (4); 7. 92-Mitch Mack, East Grand, MN (7); 8. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD (5); 9. 41-Jeff Carlson, Wayne, NE (9)

Heat #2: 1. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA (2); 2. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD (4); 3. 8-Casey Mack, East Grand, ND (7); 4. 17A-Austin Mccarl, Altoona, IA (5); 5. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND (6); 6. 3-Donovan Peterson, Brookings, SD (8); 7. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD (3); 8. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD (1); 9. 4X-Eric Schulz, Sioux Falls, SD (9)

A Feature: 1. 24-Terry Mccarl, Altoona, IA (6); 2. 6-Kaley Gharst, Decator, IL (7); 3. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND (5); 4. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, SD (1); 5. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA (3); 6. 17A-Austin Mccarl, Altoona, IA (4); 7. 8-Casey Mack, East Grand, ND (10); 8. 92-Mitch Mack, East Grand, MN (14); 9. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD (13); 10. 97G-Jason Linnell, East Grand, ND (9); 11. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD (16); 12. 3-Donovan Peterson, Brookings, SD (12); 13. 5-Dave Glennon, Casselton, ND (11); 14. 4X-Eric Schulz, Sioux Falls, SD (18); 15. 41-Jeff Carlson, Wayne, NE (15); 16. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD (2); 17. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA (8); 18. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD (17)

360 Championship Sprints

Heat #1: 1. 47-Brant O'Banion, Norfolk, NE (2); 2. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD (3); 3. 23-Cody Hahn, Oak Grove, MN (5); 4. X-Chuck Swenson, Watertown, SD (4); 5. 12-Brock Dump, Sioux Falls, SD (6); 6. 6G-Bryan Gossel, Ft. Collins, CO (7); 7. 13JM-Jordan Martens, Sioux Falls, SD (8); 8. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD (1)

Heat #2: 1. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD (5); 2. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD (2); 3. 5H-Logan Forler, Eatonville, WA (3); 4. 112-Brandon Bosma, Round Lake, MN (4); 5. 33-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD (7); 6. 75-Tommy Barber, Brandon, SD (6); 7. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA (1); 8. 77-Troy Vink, Tea, SD (8)

Heat #3: 1. 09-Matt Juhl, Estherville, IA (4); 2. 9-Micah Schliemann, Baltic, SD (3); 3. 28-Mitch Runge, Sioux Falls, SD (5); 4. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD (1); 5. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison, SD (7); 6. 4-Ryan Jones, Harrisburg, SD (8); 7. 81-Jared Jansen, Sioux Falls, SD (2); 8. 21-Dustin Beenken, Sheldon, IA (6)

B Feature: 1. 75-Tommy Barber, Brandon, SD (2); 2. 13JM-Jordan Martens, Sioux Falls, SD (3); 3. 81-Jared Jansen, Sioux Falls, SD (8); 4. 21-Dustin Beenken, Sheldon, IA (9); 5. 4-Ryan Jones, Harrisburg, SD (6); 6. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA (4); 7. 77-Troy Vink, Tea, SD (5); 8. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD (7); 9. 6G-Bryan Gossel, Ft. Collins, CO (1)

A Feature: 1. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD (11); 2. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD (2); 3. 09-Matt Juhl, Estherville, IA (12); 4. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison, SD (15); 5. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD (9); 6. 23-Cody Hahn, Oak Grove, MN (4); 7. X-Chuck Swenson, Watertown, SD (7); 8. 13JM-Jordan Martens, Sioux Falls, SD (17); 9. 81-Jared Jansen, Sioux Falls, SD (18); 10. 12-Brock Dump, Sioux Falls, SD (13); 11. 112-Brandon Bosma, Round Lake, MN (8); 12. 9-Micah Schliemann, Baltic, SD (3); 13. 47-Brant O'Banion, Norfolk, NE (10); 14. 33-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD (14); 15. 5H-Logan Forler, Eatonville, WA (5); 16. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD (1); 17. 28-Mitch Runge, Sioux Falls, SD (6); 18. 75-Tommy Barber, Brandon, SD (16)

Bolte's Rolloff Service Late Model Street Stocks

Heat #1: 1. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD (2); 2. 45-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD (6); 3. 72-Dale Furby, Sioux Falls, SD (4); 4. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD (5); 5. 83X-Brylee Gough, Sioux Falls, SD (1); 6. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD (3); 7. 82-Howard Baartman, Sioux Falls, SD (8); 8. 27-Dave Kuchta, Hartford, SD (7)

Heat #2: 1. 22-Gary Brown, Jr., Brandon, SD (5); 2. 98-Dan Jensen, Humboldt, SD (3); 3. 56-Zachary Vanvoorst, Canton, SD (1); 4. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls, SD (4); 5. 55-John Hoing, Hartford, SD (2); 6. 44-Kipp Degroot, Platte, SD (6); 7. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD (7); 8. 88-Sam Johnson, Madison, SD (8)

A Feature: 1. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD (3); 2. 22-Gary Brown, Jr., Brandon, SD (9); 3. 72-Dale Furby, Sioux Falls, SD (6); 4. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD (11); 5. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls, SD (7); 6. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD (8); 7. 88-Sam Johnson, Madison, SD (16); 8. 82-Howard Baartman, Sioux Falls, SD (15); 9. 55-John Hoing, Hartford, SD (4); 10. 56-Zachary Vanvoorst, Canton, SD (2); 11. 27-Dave Kuchta, Hartford, SD (14); 12. 44-Kipp Degroot, Platte, SD (12); 13. 45-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD (10); 14. 83X-Brylee Gough, Sioux Falls, SD (1); 15. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD (13); 16. 98-Dan Jensen, Humboldt, SD (5)

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN (4); 2. 13K-Karl Brewer, Vermillion, SD (8); 3. 38-Greg Eden, Harrisburg, SD (3); 4. 55JR-Greg Taylor, Sioux City, IA (9); 5. 72J-Clint Potter, Crooks, SD (7); 6. 22T-Trevor Tesch, Lennox, SD (5); 7. 66-Darin Noyes, Lyons, SD (2); 8. 14N-Nick Barger, Madison, SD (1); 9. 00JR-Devon Schlumbohm, Sioux Falls, SD (6)

Heat #2: 1. 7M-Miah Christensen, Sioux Falls, SD (4); 2. 9-Mitch Vanengen, Doon, IA (6); 3. 81-Mark Vandentop, Rock Rapids, IA (3); 4. 14-Todd Boulware, Jefferson, SD (8); 5. 6-Dustin Kruse, Brandon, SD (2); 6. 13-Dave Murphy, Valley Springs, SD (1); 7. 24-Alec Vanden Brink, Orange City, IA (7); 8. 67-Dan Carsrud, Colton, SD (5)

Heat #3: 1. R-Chris Thompson, Sioux Falls, SD (3); 2. T1-Rusty Montagne, North Sioux, SD (7); 3. 12X-Brock Hess, Sioux Falls, SD (5); 4. 5-Jared Nytroe, Brandon, SD (2); 5. 32K-Chase Kuhlman, Wagner, SD (6); 6. 44-David Hesse, Vermillion, SD (8); 7. 777-Mike Powell, Canton, SD (4); 8. 8C-Cory Gronewold, Lennox, SD (1)

B Feature: 1. 00JR-Devon Schlumbohm, Sioux Falls, SD (9); 2. 777-Mike Powell, Canton, SD (5); 3. 14N-Nick Barger, Madison, SD (7); 4. 24-Alec Vanden Brink, Orange City, IA (8); 5. 8C-Cory Gronewold, Lennox, SD (6); 6. 22T-Trevor Tesch, Lennox, SD (1); 7. 13-Dave Murphy, Valley Springs, SD (2); 8. 66-Darin Noyes, Lyons, SD (4); 9. 44-David Hesse, Vermillion, SD (3); 10. 67-Dan Carsrud, Colton, SD (10)

A Feature: 1. 81-Mark Vandentop, Rock Rapids, IA (3); 2. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN (5); 3. 55JR-Greg Taylor, Sioux City, IA (7); 4. 12X-Brock Hess, Sioux Falls, SD (11); 5. 5-Jared Nytroe, Brandon, SD (1); 6. 9-Mitch Vanengen, Doon, IA (8); 7. 6-Dustin Kruse, Brandon, SD (14); 8. 00JR-Devon Schlumbohm, Sioux Falls, SD (16); 9. 777-Mike Powell, Canton, SD (17); 10. 13K-Karl Brewer, Vermillion, SD (10); 11. 32K-Chase Kuhlman, Wagner, SD (15); 12. 72J-Clint Potter, Crooks, SD (13); 13. R-Chris Thompson, Sioux Falls, SD (4); 14. 38-Greg Eden, Harrisburg, SD (2); 15. T1-Rusty Montagne, North Sioux, SD (9); 16. 14-Todd Boulware, Jefferson, SD (12); 17. 7M-Miah Christensen, Sioux Falls, SD (6)

Hobby Stocks

Heat #1: 1. 82-Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, SD (3); 2. 6-Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, SD (4); 3. 61-Don Brady, Jr, Sioux Falls, SD (6); 4. 25J-Jordan Kott, Platte, SD (5); 5. 4-Kyle Baartman, Sioux Falls, SD (1); 6. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD (2)

Heat #2: 1. 1-Travis Schreurs, Sioux Falls, SD (4); 2. 81-Travis Vandentop, Rock Rapids, IA (1); 3. K9-Paul Hartley, Brookings, SD (5); 4. 9D-Dillon Zellmer, Sioux City, IA (7); 5. Y4-David Beman, Sioux Falls, SD (2); 6. 1D-Dusty Vanderbrink, Rock Rapids, IA (6); 7. 57-Patrick Stofferahn, Humboldt, SD (3)

Heat #3: 1. 44-Chad Kuhnert, Brandon, SD (3); 2. 65-Shane Lamer, Hartford, SD (2); 3. 71-Zach Olivier, Sioux Falls, SD (4); 4. 83-Devon Van Veldhuizen, Rock Rapids, IA (7); 5. 151-Tony Morehead, Sioux Falls, SD (6); 6. 28-Terry Larsen, Sioux Falls, SD (5); 7. 77A-Aaron Vanvoorst, Canton, SD (1)

B Feature: 1. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD (3); 2. 1D-Dusty Vanderbrink, Rock Rapids, IA (4); 3. Y4-David Beman, Sioux Falls, SD (2); 4. 77A-Aaron Vanvoorst, Canton, SD (7); 5. 4-Kyle Baartman, Sioux Falls, SD (1); 6. 28-Terry Larsen, Sioux Falls, SD (6); 7. 151-Tony Morehead, Sioux Falls, SD (5); 8. 57-Patrick Stofferahn, Humboldt, SD (8)

A Feature: 1. 6-Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, SD (5); 2. 81-Travis Vandentop, Rock Rapids, IA (1); 3. 1-Travis Schreurs, Sioux Falls, SD (6); 4. 71-Zach Olivier, Sioux Falls, SD (7); 5. 82-Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, SD (3); 6. 44-Chad Kuhnert, Brandon, SD (4); 7. 9D-Dillon Zellmer, Sioux City, IA (11); 8. K9-Paul Hartley, Brookings, SD (9); 9. 65-Shane Lamer, Hartford, SD (2); 10. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD (12); 11. Y4-David Beman, Sioux Falls, SD (14); 12. 25J-Jordan Kott, Platte, SD (8); 13. 1D-Dusty Vanderbrink, Rock Rapids, IA (13); 14. 61-Don Brady, Jr, Sioux Falls, SD (10); 15. 83-Devon Van Veldhuizen, Rock Rapids, IA (15)

600cc Micro Sprints

Heat #1: 1. 67-Mike Nichols, Watertown, SD (3); 2. 51-Ed Wagoner, Newcastle, WY (2); 3. 53-Trey Thesenvitz, Jasper, MN (4); 4. 11J-Jordan Nordstrom, Sioux Falls, SD (6); 5. 6-Tyler Martin, Brandon, SD (1); 6. 22-Kaleb Johnson, Sioux Falls, SD (5)

Heat #2: 1. 1-Brandon Buysse, Randall, MN (2); 2. 97B-Chris Breen, Sioux Falls, SD (1); 3. 13JR-Micah Schliemann, Baltic, SD (7); 4. 7F-Shane Fick, Brandon, SD (5); 5. 51W-Jason Wagoner, Sioux Falls, SD (3); 6. 18-Bryce Rabenhorst, Salem, SD (4); 7. 18K-Kayla Stoops, Omaha, NE (6)

A Feature: 1. 7F-Shane Fick, Brandon, SD (2); 2. 11J-Jordan Nordstrom, Sioux Falls, SD (1); 3. 67-Mike Nichols, Watertown, SD (3); 4. 13JR-Micah Schliemann, Baltic, SD (8); 5. 97B-Chris Breen, Sioux Falls, SD (6); 6. 22-Kaleb Johnson, Sioux Falls, SD (11); 7. 51W-Jason Wagoner, Sioux Falls, SD (5); 8. 1-Brandon Buysse, Randall, MN (4); 9. 53-Trey Thesenvitz, Jasper, MN (7); 10. 18-Bryce Rabenhorst, Salem, SD (12); 11. 6-Tyler Martin, Brandon, SD (9); 12. 51-Ed Wagoner, Newcastle, WY (10); 13. 18K-Kayla Stoops, Omaha, NE (13)

Home