Home

Race Results
May 15, 2011

410 Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD, 10.910; 2. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND, 11.002; 3. 8-Casey Mack, East Grand Forks, MN, 11.128; 4. 1W-Chad Meyer, Harrisburg, SD, 11.162; 5. 33-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD, 11.173.; 6. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA, 11.190; 7. 15-Donny Schatz, Fargo, ND, 11.236; 8. 99J-Jacob Ossenfort, Rapid City, SD, 11.247; 9. 4-Cody Hansen, Nunda, SD, 11.299; 10. 2L-Logan Forler, Eatonville, WA, 11.310; 11. 27-Chris Ranten, Fisher, MN, 11.329; 12. 3-Donavon Petersen, Brookings, SD, 11.434; 13. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD, 11.674; 14. 212-Dj Brink, Brandon, SD, 11.690; 15. 12-Lynton Jeffery, Prairie City, IA, 11.710; 16. 25-Cory Mack, East Grand Forks, MN, 11.777; 17. 31-Shane Romeling, Grand Forks, ND, 11.845; 18. P51-Jeff Carlson, Wayne, NE, 11.895; 19. 51-Doug Martens, Ward, SD, 12.185; 20. 1H-Butch Koziol, Lamberton, MN, 12.303; 21. 47-Brady Stevenson, East Grand Forks, MN, 12.540; 22. 9M-Aaron Wendt, Rapid City, SD, 12.610

Heat #1: 1. 15-Donny Schatz, Fargo, ND; 2. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD; 3. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD; 4. 2L-Logan Forler, Eatonville, WA; 5. 1W-Chad Meyer, Harrisburg, SD; 6. 47-Brady Stevenson, East Grand Forks, MN; 7. 12-Lynton Jeffery, Prairie City, IA; 8. 31-Shane Romeling, Grand Forks, ND

Heat #2: 1. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND; 2. 212-Dj Brink, Brandon, SD; 3. 33-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD; 4. 99J-Jacob Ossenfort, Rapid City, SD; 5. 51-Doug Martens, Ward, SD; 6. 27-Chris Ranten, Fisher, MN; 7. 9M-Aaron Wendt, Rapid City, SD

Heat #3: 1. 25-Cory Mack, East Grand Forks, MN; 2. 4-Cody Hansen, Nunda, SD; 3. 8-Casey Mack, East Grand Forks, MN; 4. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 5. 3-Donavon Petersen, Brookings, SD; 6. 1H-Butch Koziol, Lamberton, MN; 7. P51-Jeff Carlson, Wayne, NE

A Feature: 1. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND; 2. 15-Donny Schatz, Fargo, ND; 3. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD; 4. 14-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 5. 2L-Logan Forler, Eatonville, WA; 6. 33-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD; 7. 8-Casey Mack, East Grand Forks, MN; 8. 1W-Chad Meyer, Harrisburg, SD; 9. 212-Dj Brink, Brandon, SD; 10. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD; 11. 99J-Jacob Ossenfort, Rapid City, SD; 12. 4-Cody Hansen, Nunda, SD; 13. 27-Chris Ranten, Fisher, MN; 14. 12-Lynton Jeffrey, Prairie City, IA; 15. 3-Donavon Petersen, Brookings, SD; 16. 25-Cory Mack, East Grand Forks, MN; 17. 9M-Aaron Wendt, Rapid City, SD; 18. 51-Doug Martens, Ward, SD; 19. 31-Shane Romeling, Grand Forks, ND; 20. 47-Brady Stevenson, East Grand Forks, MN; 21. P51-Jeff Carlson, Wayne, NE; 22. 1H-Butch Koziol, Lamberton, MN

IMCA 360 Championship Sprints

Heat #1: 1. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD; 2. 81-Jared Jansen, Sioux Falls, SD; 3. 3-Steve Ballenger, Harrisburg, SD; 4. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD; 5. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD; 6. 12-Brock Dump, Lennox, SD

Heat #2: 1. 75-Tommy Barber, Brandon, SD; 2. 612-Isaac Schreurs, Sioux Falls, SD; 3. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD; 4. 28-Mitch Runge, Sioux Falls, SD; 5. 36-John Lambertz, Sioux Falls, SD; 6. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA

A Feature: 1. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD; 2. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD; 3. 36-John Lambertz, Sioux Falls, SD; 4. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD; 5. 75-Tommy Barber, Brandon, SD; 6. 3-Steve Ballenger, Harrisburg, SD; 7. 28-Mitch Runge, Sioux Falls, SD; 8. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD; 9. 612-Isaac Schreurs, Sioux Falls, SD; 10. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA; 11. 12-Brock Dump, Lennox, SD; 12. 81-Jared Jansen, Sioux Falls, SD

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD; 2. 22-Gary Brown, Jr., Brandon, SD; 3. 24-Kade Powell, Brandon, SD; 4. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls, SD; 5. 44-Kevin Larson, Tea, SD; 6. 55-John Hoing, Hartford, SD; 7. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD

Heat #2: 1. 45-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD; 2. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD; 3. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD; 4. 87-Jesse Akkerman, Luverne, MN; 5. 88-Sam Johnson, Madison, SD; 6. 83X-Brylee Gough, Sioux Falls, SD

A Feature: 1. 22-Gary Brown, Jr., Brandon, SD; 2. 24-Kade Powell, Brandon, SD; 3. 1M-Eric Moser, Sioux Falls, SD; 4. 55-John Hoing, Hartford, SD; 5. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls, SD; 6. 45-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD; 7. 44-Kevin Larson, Tea, SD; 8. 83X-Brylee Gough, Sioux Falls, SD; 9. 64-Cory Yeigh, Sioux Falls, SD; 10. 87-Jesse Akkerman, Luverne, MN; 11. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD; 12. 3-Matt Steuerwald, Madison, SD; 13. 88-Sam Johnson, Madison, SD

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. 81-Mark Vandentop, Rock Rapids, IA; 2. 9K-Kenny Scholten, Inwood, IA; 3. 27-Kevin Joachim, Larchwood, IA; 4. 14-Jason Fisher, Lakefield, MN; 5. 5D-Colter Deutsch, Ellsworth, MN; 6. 91J-Tyler Johnson, Sioux Falls, SD; 7. 22T-Trevor Tesch, Lennox, SD

Heat #2: 1. 91-Brad Haas, Sioux Falls, SD; 2. 33J-Jeremy Rozeboom, Inwood, IA; 3. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN; 4. 10N-Keegan Nordquist, Beresford, SD; 5. 21B-Wes Hochstein, Hartington, Ne; 6. 31-Cal Lottman, Chancellor, SD; 7. 7M-Jeremiah Christensen, Sioux Falls, SD

Heat #3: 1. 1X-Aaron Penning, Dell Rapids, SD; 2. C7-Chris Weatherton, Beresford, SD; 3. 42-Dan Ahlers, Slayton, MN; 4. 2H-Denny Lottman, Canton, SD; 5. 0-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD; 6. 13-Dave Murphy, Valley Springs, SD; 7. 11-Hesston Erickson, Beresford, SD

Heat #4: 1. 6-Dustin Kruse, Brandon, SD; 2. 7J-Jeremy Smith, Luverne, MN; 3. 5-Jared Nytroe, Brandon, SD; 4. 8-Josh Van Beek, Sergeant Bluff, IA; 5. 19-Tracy Johnson, Lake Preston, SD; 6. 66-Noyes Darin, Lyons, SD

B Feature #1: 1. 10N-Keegan Nordquist, Beresford, SD; 2. 14-Jason Fisher, Lakefield, MN; 3. 5D-Colter Deutsch, Ellsworth, MN; 4. 7M-Jeremiah Christensen, Sioux Falls, SD; 5. 21B-Wes Hochstein, Hartington, Ne; 6. 91J-Tyler Johnson, Sioux Falls, SD; 7. 22T-Trevor Tesch, Lennox, SD; 8. 31-Cal Lottman, Chancellor, SD

B Feature #2: 1. 2H-Denny Lottman, Canton, SD; 2. 0-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD; 3. 11-Hesston Erickson, Beresford, SD; 4. 13-Dave Murphy, Valley Springs, SD; 5. 8-Josh Van Beek, Sergeant Bluff, IA; 6. 19-Tracy Johnson, Lake Preston, SD; 7. 66-Noyes Darin, Lyons, SD

A Feature: 1. 1X-Aaron Penning, Dell Rapids, SD; 2. 91-Brad Haas, Sioux Falls, SD; 3. 42-Dan Ahlers, Slayton, MN; 4. 0-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD; 5. 6-Dustin Kruse, Brandon, SD; 6. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN; 7. 27-Kevin Joachim, Larchwood, IA; 8. 10N-Keegan Nordquist, Beresford, SD; 9. C7-Chris Weatherton, Beresford, SD; 10. 81-Mark Vandentop, Rock Rapids, IA; 11. 2H-Denny Lottman, Canton, SD; 12. 33J-Jeremy Rozeboom, Inwood, IA; 13. 14-Jason Fisher, Lakefield, MN; 14. 7J-Jeremy Smith, Luverne, MN; 15. 9K-Kenny Scholten, Inwood, IA; 16. 5-Jared Nytroe, Brandon, SD

Hobby Stocks

Heat #1: 1. 17L-Chad Lonneman, Adrian, MN; 2. 87B-Greg Brandt, Luverne, MN; 3. 7-Jay Torgerson, Flandreau, SD; 4. 6H-Paul Hartley, Brooking, SD; 5. 34-Clyde Krog, Lake Benton, MN; 6. 50-Brad Hallem, Humboldt, SD; 7. 7M-Mike Powell, Canton, SD; 8. 26-Tyler Pospisil, Worthington, MN

Heat #2: 1. 81-Travis Vandentop, Rock Rapids, IA; 2. 61-Don Brady Jr., Sioux Falls, SD; 3. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs, SD; 4. 12-Chris Tiesler, Adrian, MN; 5. 6-Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, SD; 6. R58-Gary Dodd, Sioux Falls, SD; 7. 22E-Eric Gaul, Rushmore, MN

Heat #3: 1. 1-Travis Schreurs, Sioux Falls, SD; 2. 82-Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, SD; 3. 409-Bob Nash, Sioux Falls, SD; 4. 00X-Jeremy Van Ede, Adrian, MN; 5. 57-Patrick Stofferahn, Humboldt, SD; 6. 7F-John Fischer, Lennox, SD; 7. 5-Scott Lutz, Lennox, SD

A Feature: 1. 17L-Chad Lonneman, Adrian, MN; 2. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs, SD; 3. 61-Don Brady Jr., Sioux Falls, SD; 4. 81-Travis Vandentop, Rock Rapids, IA; 5. 00X-Jeremy Van Ede, Adrian, MN; 6. 7F-John Fischer, Lennox, SD; 7. 82-Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, SD; 8. 6-Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, SD; 9. 1-Travis Schreurs, Sioux Falls, SD; 10. 87B-Greg Brandt, Luverne, MN; 11. 34-Clyde Krog, Lake Benton, MN; 12. 409-Bob Nash, Sioux Falls, SD; 13. 6H-Paul Hartley, Brooking, SD; 14. 7-Jay Torgerson, Flandreau, SD; 15. R58-Gary Dodd, Sioux Falls, SD; 16. 12-Chris Tiesler, Adrian, MN; 17. 57-Patrick Stofferahn, Humboldt, SD; 18. 22E-Eric Gaul, Rushmore, MN; 19. 26-Tyler Pospisil, Worthington, MN; 20. 5-Scott Lutz, Lennox, SD; 21. 50-Brad Hallem, Humboldt, SD; 22. 7M-Mike Powell, Canton, SD

Home