Home

Race Results
July 19, 2009

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. 23W-Scott Winters, Butterfield, MN, 10.886; 2. 96-Bronson Maeschen, Knoxville, IA, 10.974; 3. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND, 10.993; 4. 40-Clint Garner, Sioux Falls, SD, 11.010; 5. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD, 11.110; 6. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD, 11.120; 7. 16-Jake Peters, Sioux Falls, SD, 11.165; 8. 9N-Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.297; 9. 21K-Lou Kennedy, Winnipeg, MB, 11.335; 10. 4-Chad Meyer, Harrisburg, SD, 11.362; 11. 1-Troy Meyer, Worthing, SD, 11.415; 12. 9M-Marlon Jones, Harrisburg, SD, 11.488; 13. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA, 11.500; 14. 4WA-Greg Hall, Albany, WA, AUS, 11.599; 15. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD, 11.684; 16. 15-Joe Riedel, Ramona, SD, 11.685; 17. 33-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD, 11.700; 18. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD, 11.904; 19. 3-Donavon Petersen, Brookings, SD, 11.970; 20. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD, 11.995; 21. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg, SD, 12.367

Heat #1: 1. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 2. 4-Chad Meyer, Harrisburg, SD; 3. 23W-Scott Winters, Butterfield, MN; 4. 16-Jake Peters, Sioux Falls, SD; 5. 40-Clint Garner, Sioux Falls, SD; 6. 3-Donavon Petersen, Brookings, SD; 7. 15-Joe Riedel, Ramona, SD

Heat #2: 1. 33-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD; 2. 96-Bronson Maeschen, Knoxville, IA; 3. 4WA-Greg Hall, Albany, WA, AUS; 4. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD; 5. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD; 6. 1-Troy Meyer, Worthing, SD; 7. 9N-Wade Nygaard, Fargo, ND

Heat #3: 1. 9M-Marlon Jones, Harrisburg, SD; 2. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD; 3. 21K-Lou Kennedy, Winnipeg, MB; 4. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD; 5. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND; 6. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD; 7. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg, SD

A Feature: 1. 23W-Scott Winters, Butterfield, MN; 2. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 3. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, ND; 4. 16-Jake Peters, Sioux Falls, SD; 5. 21K-Lou Kennedy, Winnipeg, MB; 6. 40-Clint Garner, Sioux Falls, SD; 7. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, SD; 8. 4-Chad Meyer, Harrisburg, SD; 9. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, SD; 10. 9M-Marlon Jones, Harrisburg, SD; 11. 101-Chuck Mcgillivray, Madison, SD; 12. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg, SD; 13. 3-Donavon Petersen, Brookings, SD; 14. 15-Joe Riedel, Ramona, SD; 15. 4WA-Greg Hall, Albany, WA, AUS; 16. 96-Bronson Maeschen, Knoxville, IA; 17. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD; 18. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD; 19. 33-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD; 20. 1-Troy Meyer, Worthing, SD; 21. 9N-Wade Nygaard, Fargo, ND

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD; 2. 12-Brock Dump, Lennox, SD; 3. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD; 4. 8-Lane Brenden, Mitchell, SD; 5. 19-John Lambertz, Sioux Falls, SD; 6. 76-Dustin Evink, Colton, SD; 7. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD; 8. 51-Doug Martens, Ward, SD

Heat #2: 1. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD; 2. 27-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 3. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD; 4. 4-Cody Hansen, Nunda, SD; 5. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD; 6. 20K-Thomas Kennedy, Winnipeg, MB; 7. 26M-Brad Mandery, Sioux Falls, SD; 8. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA

A Feature: 1. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls, SD; 2. 27-Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 3. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg, SD; 4. 5-Eric Lutz, Sioux Falls, SD; 5. 4-Cody Hansen, Nunda, SD; 6. 20K-Thomas Kennedy, Winnipeg, MB; 7. 19-John Lambertz, Sioux Falls, SD; 8. 12-Brock Dump, Lennox, SD; 9. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, SD; 10. 17B-Ryan Bickett, Ramona, SD; 11. 51-Doug Martens, Ward, SD; 12. 24-Randy Droescher, Larchwood, IA; 13. 1-Justin Glaser, Sioux Falls, SD; 14. 8-Lane Brenden, Mitchell, SD; 15. 76-Dustin Evink, Colton, SD; 16. 26M-Brad Mandery, Sioux Falls, SD

 

Next Generation Sprint Cars

Heat #1: 1. 1-Dean Brown, Sanborn, MN; 2. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs, SD; 3. 12-Troy Schreurs, Baltic, SD; 4. Z83-Zeb Larsen, Viborg, SD

A Feature: 1. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs, SD; 2. 12-Troy Schreurs, Baltic, SD; 3. 1-Dean Brown, Sanborn, MN; 4. Z83-Zeb Larsen, Viborg, SD

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls, SD; 2. 88W-Tom Walker, Luverne, MN; 3. 27-Kevin Joachim, Larchwood, IA; 4. 17-Dustin Kruse, Brandon, SD; 5. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, IA; 6. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls, SD; 7. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN

Heat #2: 1. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, MN; 2. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD; 3. 5N-Jared Nytroe, Brandon, SD; 4. 14-Scott Hinricher, Flandreau, SD; 5. 06W-Ryan Walker, Luverne, MN; 6. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls, SD; 7. 9D-Darren Wendt, Sioux Falls, SD

A Feature: 1. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, MN; 2. 14-Scott Hinricher, Flandreau, SD; 3. 17-Dustin Kruse, Brandon, SD; 4. 06W-Ryan Walker, Luverne, MN; 5. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls, SD; 6. 5N-Jared Nytroe, Brandon, SD; 7. 88W-Tom Walker, Luverne, MN; 8. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls, SD; 9. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls, SD; 10. 9D-Darren Wendt, Sioux Falls, SD; 11. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, IA; 12. 70-Nick Van Belle, Luverne, MN; 13. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls, SD; 14. 27-Kevin Joachim, Larchwood, IA

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. 72-Tim Ferguson, Lennox, SD; 2. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls, SD; 3. 20-Travis Christensen, Sioux Falls, SD; 4. 17J-Jason Bradley, Sioux Falls, SD; 5. 7M-Mike Powell, Canton, SD; 6. 0-Devon Schlumbohm, Watertown, SD; 7. 80-Doug Folkens, Sioux Falls, SD; 8. 19-Craig Halverson, Sioux Falls, SD; 9. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD

Heat #2: 1. 91-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD; 2. 75-Tommy Barber, Brandon, SD; 3. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs, SD; 4. 2H-Denny Lottman, Canton, SD; 5. 33K-Jim Klutman, Sioux Falls, SD; 6. 31W-Skyler White, Sioux Falls, SD; 7. 2X-Todd Penning, Dell Rapids, SD; 8. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD

A Feature: 1. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs, SD; 2. 2H-Denny Lottman, Canton, SD; 3. 91-Craig Hanisch, Sioux Falls, SD; 4. 72-Tim Ferguson, Lennox, SD; 5. 5-Brandon Ferguson, Lennox, SD; 6. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls, SD; 7. 20-Travis Christensen, Sioux Falls, SD; 8. 19-Craig Halverson, Sioux Falls, SD; 9. 80-Doug Folkens, Sioux Falls, SD; 10. 2X-Todd Penning, Dell Rapids, SD; 11. 7M-Mike Powell, Canton, SD; 12. 0-Devon Schlumbohm, Watertown, SD; 13. 14-Jim Ross, Sioux Falls, SD; 14. 33K-Jim Klutman, Sioux Falls, SD; 15. 75-Tommy Barber, Brandon, SD; 16. 17J-Jason Bradley, Sioux Falls, SD; 17. 31W-Skyler White, Sioux Falls, SD

Home