Home

Race Results
May 10, 2009

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. 24 Terry McCarl, 10.317 (NTR); 2) 12L John Lambertz, 10.530; 3) 40 Clint Garner, 10.597; 4) 56 John Cressman, 10.604; 5) 12 Lynton Jeffrey, 10.605; 6) 16 Jake Peters, 10.652; 7) 4 Chad Meyer, 10.902; 8) 23W Scott Winters, 10.917; 9) 13 Mark Dobmeier, 10.941; 10) 33 Gordy Vogelaar, 11.050; 11) 1 Troy Meyer, 11.122; 12) 9M Marlon Jones, 11.270; 13) 15 Joe Riedel, 11.283; 14) 11X Gregg Bakker, 11.385; 15) 101 Chuck McGillivray, 11.550; 16) 6 Jody Rosenboom, NT

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, ND; 2. Lynton Jeffrey, Prairie City, IA; 3. Chad Meyer, Harrisburg; 4. Terry McCarl, Altoona, IA; 5. Troy Meyer, Worthing; 6. Chuck McGillivray, Madison; 7. Joe Riedel, Ramona; 8. Clint Garner, Sioux Falls

Heat #2: 1. Marlon Jones, Harrisburg; 2. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 7. Gordy Vogelaar, Worthington, MN; 8. Scott Winters, Butterfield, MN

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, ND; 2. Clint Garner, Sioux Falls; 3. Terry McCarl, Altoona, IA; 4. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Lynton Jeffrey, Prairie City, IA; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 8. Chad Meyer, Harrisburg; 9. Troy Meyer, Worthing; 10. Chuck McGillivray, Madison; 11. Gordy Vogelaar, Worthington, MN; 12. Marlon Jones, Harrisburg; 13. Jake Peters, Sioux Falls; 14. Joe Riedel, Ramona; 15. Johnn Cressman, Hartford; 16. Scott Winters, Butterfield, MN (DNS)

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Brock Dump, Sioux Falls; 3. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 4. Jeremiah Jordahl, Madison; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 6. Doug Martens, Ward; 7. Justin Glaser, Sioux Falls; 8. Dustin Evink , Colton

Heat #2: 1. Eric Lutz, Sioux Falls; 2. Jordan Martens, Harrisburg; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. Randy Droescher, Larchwood, IA; 7. Dustin Beenken, Sheldon, IA; 8. Brandon Rokusek, Geddes (DNS)

A Feature: 1. Brock Dump, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA; 3. Eric Lutz, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Kevin Flowers, Hartford; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Jeremiah Jordahl, Madison; 8. Dustin Beenken, Sheldon, IA; 9. Justin Glaser, Sioux Falls; 10. Dustin Evink , Colton; 11. Jordan Martens, Harrisburg; 12. Randy Droescher, Larchwood, IA; 13. Doug Martens, Ward; 14. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 15. Trisha Underberg, Sioux Falls; 16. Brandon Rokusek, Geddes (DNS)

 

Next Generation Sprint Cars

Heat #1: 1. Gerod Olivier, Valley Springs; 2. Dean Brown, Sanborn, IA; 3. Troy Scheuers, Baltic; 4. Tommy Barber, Brandon

A Feature: 1. Dean Brown, Sanborn, IA; 2. Gerod Olivier, Valley Springs; 3. Troy Scheuers, Baltic; 4. Tommy Barber, Brandon (DNS)

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Scott Hinricher, Flandreau; 2. Colter Deutsch, Kanaranzi, MN; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 5. Mike Gallagher, Sioux Falls; 6. Tracy Johnson, Lake Preston; 7. Dustin Kruse, Brandon

Heat #2: 1. Tyler Johnson, Tea; 2. Nick VanBelle, Luverne, MN; 3. Greg Roemen, Ellsworth, MN; 4. Kevin Joachim, Larchwood, IA; 5. Tom Walker, Luverne, MN; 6. Moose Schuldt, Brandon

Heat #3: 1. Ben Van Vooren, Sioux Falls; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, IA; 3. Kenny Scholten, Inwood, IA; 4. Dave Kennedy, Sioux Falls; 5. Cal Lottman, Chancellor; 6. Ryan Walker, Luverne

A Feature: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Greg Roemen, Ellsworth, MN; 3. Kevin Joachim, Larchwood, IA; 4. Scott Hinricher, Flandreau; 5. Nick VanBelle, Luverne, MN; 6. Dave Kennedy, Sioux Falls; 7. Darrin Korthals, Rock Rapids, IA; 8. Tom Walker, Luverne, MN; 9. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 10. Moose Schuldt, Brandon; 11. Mike Gallagher, Sioux Falls; 12. Tyler Johnson, Tea; 13. Dustin Kruse, Brandon; 14. Ben Van Vooren, Sioux Falls; 15. Kenny Scholten, Inwood, IA; 16. Cal Lottman, Chancellor; 17. Colter Deutsch, Kanaranzi, MN; 18. Tracy Johnson, Lake Preston; 19. Ryan Walker, Luverne

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Tim Ferguson, Lennox; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Brandon Ferguson, Lennox; 6. Craig Halverson, Sioux Falls; 7. Jim Kludtman, Sioux Falls

Heat #2: 1. Jim Ross, Sioux Falls; 2. Jason Bradley, Sioux Falls; 3. Craig Hanisch, Sioux Falls; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. Travis Christenson, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Brandon; 7. Josh Van Engen, Canton

A Feature: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Craig Hanisch, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Doug Folkens, Sioux Falls; 7. Jim Kludtman, Sioux Falls; 8. Craig Halverson, Sioux Falls; 9. Brandon Ferguson, Lennox; 10. Josh Van Engen, Canton; 11. Travis Christenson, Sioux Falls; 12. Chad Kuhnert, Brandon; 13. Jason Bradley, Sioux Falls; 14. Tim Ferguson, Lennox

Home