Race Results
September 20, 2008
44nd Annual Cheater's Day

 

Cheater Sprints

Heat #1: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Seth Brahmer, Wisner, Neb.; 3. Ryan Bickett, Ramona; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 6. Chuck McGillivray, Madison; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 8. Gerod Olivier, Valley Springs; 9. Donovan Peterson, Brookings.

Heat #2: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 4. Brock Dump, Sioux Falls; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. Jess Beckett, Keystone; 7. Brent Vonk, Sioux Falls; 8. Steve Yarns, Spirit Lake, Iowa; 9. John Miller, Plankinton.

Heat #3: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 3. Marlon Jones, Harrisburg; 4. Brooke Tatnell;; 5. John Lambertz, Sioux Falls; 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 7. Tyler Nelson, Madison; 8. Robby Wolfgang, Sioux Falls.

B Feature: 1. Chuck McGillivray, Madison; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. John Miller, Plankinton; 7. Gerod Olivier, Valley Springs; 8. Steve Yarns, Spirit Lake, Iowa; 9. Jess Beckett, Keystone; 10. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 11. Donovan Peterson, Brookings.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Dusty Zomer, Brandon; 4. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 5. Seth Brahmer, Wisner, Neb.; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Ryan Bickett, Ramona; 9. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 10. Chuck McGillivray, Madison; 11. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 12. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 13. Brooke Tatnell;; 14. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 15. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 16. Marlon Jones, Harrisburg; 17. Brent Vonk, Sioux Falls; 18. Brock Dump, Sioux Falls; 19. Dusty Ballenger, Harrisburg; 20. Tyler Nelson, Madison.

 

Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 4. Dan Ross, Worthington, Minn.; 5. Kade Powell, Garretson; 6. Cory Yeigh, Sioux Falls; 7. Tim Dann, Hartford; 8. Jim Baartman, Colton; 9. Mike Forseth, Sioux Falls.

A Feature: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 4. Tim Dann, Hartford; 5. Jim Baartman, Colton; 6. Dan Ross, Worthington, Minn.; 7. Kade Powell, Garretson; 8. Cory Yeigh, Sioux Falls.

 

Outlaw Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Brandon Ferguson, Lennox; 4. Denny Lottman, Canton; 5. Todd Penning, Dell Rapids.

Heat #2: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Marty Halouska, Worthing; 5. Brian Tronson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Todd Penning, Dell Rapids; 5. Marty Halouska, Worthing; 6. Denny Lottman, Canton; 7. Jim Ross, Sioux Falls; 8. Brian Tronson, Sioux Falls; 9. Brandon Ferguson, Lennox; 10. Travis Christensen, Sioux Falls.

 

Hobby / Factory Stocks

Heat #1: 1. Jerry Groenwold, Worthington, Minn.; 2. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 3. Travis Schreurs, Baltic; 4. Jason Bradley, Sioux Falls; 5. Don Brady Jr, Sioux Falls; 6. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 7. Skyler White, Sioux Falls; 8. Taylor VandeVelde, Luverne, Minn.; 9. Brad Sorensen, Sioux Falls.

A Feature: 1. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 2. Jason Bradley, Sioux Falls; 3. Travis Schreurs, Baltic; 4. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 5. Skyler White, Sioux Falls; 6. Brad Sorensen, Sioux Falls; 7. Taylor VandeVelde, Luverne, Minn.; 8. Jerry Groenwold, Worthington, Minn.; 9. Don Brady Jr, Sioux Falls.

 

Modifieds

Heat #1: 1. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 2. Dale Furby, Sioux Falls; 3. Ben VanVooren, Sioux Falls; 4. Darren Wendt, Sioux Falls; 5. Paul VanVooren, Sioux Falls.

A Feature: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Dale Furby, Sioux Falls; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Darren Wendt, Sioux Falls; 5. Paul VanVooren, Sioux Falls.

 

Hornets/Chargers/FWDs

Heat #1: 1. Kermit Rose, Sioux Falls; 2. Danny Harmon, Canton; 3. Josh VanEngen, Canton; 4. Brandon Schroeder, Tracy, Minn.; 5. Tom Koster, Brandon; 6. Dustin Gulbrandson, Hartford.

Heat #2: 1. Chris LeTendre, Slayton, Minn.; 2. Dan Heiser, Sioux Falls; 3. Jared Nelson, Hartford; 4. Brianna Schroeder, Tracy, Minn.; 5. Todd Dozark, Mitchell.

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Jared Nelson, Hartford; 3. Brianna Schroeder, Tracy, Minn.; 4. Kermit Rose, Sioux Falls; 5. Dan Heiser, Sioux Falls; 6. Tom Koster, Brandon; 7. Todd Dozark, Mitchell; 8. Brandon Schroeder, Tracy, Minn.; 9. Danny Harmon, Canton; 10. Chris LeTendre, Slayton, Minn.; 11. Josh VanEngen, Canton.

Home