Home

Race Results
September 13, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Terry McCarl, Altoona, Iowa, 11.253; 2. Dusty Zomer, Brandon, 11.458; 3. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.605; 4. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.532; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.662; 6. Jake Peters, Sioux Falls, 11.723; 7. Chad Meyer, Harrisburg, 11.470; 8. Casey Abbas, Sioux Falls, 11.835; 9. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.845; 10. Johnn Cressman, Hartford, 11.881; 11. John Lambertz, Sioux Falls, 11.945; 12. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.983; 13. Marlon Jones, Harrisburg, 12.002; 14. Wade Nygaard, Fargo, ND, 12.009; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 12.130; 16. Chuck McGillivray, Madison, 12.172; 17. Mitch Runge, Sioux Falls, 12.327; 18. Dusty Ballenger, Harrisburg, 12.633.

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. Chad Meyer, Harrisburg; 5. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 6. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 8. Marlon Jones, Harrisburg; 9. Mitch Runge, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Dusty Zomer, Brandon; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. Wade Nygaard, Fargo, ND; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. John Lambertz, Sioux Falls; 3. Chad Meyer, Harrisburg; 4. Dusty Zomer, Brandon; 5. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 6. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 8. Wade Nygaard, Fargo, ND; 9. Gregg Bakker, Sioux Falls; 10. Casey Abbas, Sioux Falls; 11. Marlon Jones, Harrisburg; 12. Mitch Runge, Sioux Falls; 13. Johnn Cressman, Hartford; 14. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 15. Dusty Ballenger, Harrisburg; 16. Chuck McGillivray, Madison; 17. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 18. Jake Peters, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. John Lambertz, Sioux Falls; 3. Gerod Olivier, Valley Springs; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Brock Dump, Sioux Falls; 7. Cody Hansen, Nunda; 8. Tyler Nelson, Madison.

Heat #2: 1. Trisha Underberg, Sioux Falls; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Dustin Evink, Hartford; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Lee Goos Jr., Hartford; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 9. Troy Vink, Tea.

A Feature: 1. Trisha Underberg, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Brent Vonk, Sioux Falls; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Lee Goos Jr., Hartford; 8. John Lambertz, Sioux Falls; 9. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 10. Tyler Nelson, Madison; 11. Ryan Bickett, Ramona; 12. Troy Vink, Tea; 13. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 14. Gerod Olivier, Valley Springs; 15. Justin Glaser, Sioux Falls; 16. Casey Abbas, Sioux Falls; 17. Dustin Evink, Hartford.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Darren Wendt, Sioux Falls; 5. Aaron Penning, Dell Rapids; 6. Jeff Wittrock, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 3. Brock Hess, Renner; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Kevin McCarthy, Naper, Neb.; 6. Mark VandenTop, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. Ben VanVooren, Sioux Falls; 6. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 7. Aaron Penning, Dell Rapids; 8. Brock Hess, Renner; 9. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 10. Darren Wendt, Sioux Falls; 11. Mark VandenTop, Rock Rapids, Iowa; 12. Kevin McCarthy, Naper, Neb..

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Brandon Ferguson, Lennox; 3. Corey Kremer, Sioux Falls; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 7. Jim Ross, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Chad Kuhnert, Valley Springs; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. Skyler White, Sioux Falls; 6. Brian Tronson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Chad Kuhnert, Valley Springs; 8. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 9. Skyler White, Sioux Falls; 10. Jim Ross, Sioux Falls; 11. Brian Tronson, Sioux Falls; 12. Shaun Taylor, Sioux Falls; 13. Corey Kremer, Sioux Falls.

Home