Home

Race Results
September 1, 2008
Sertoma Charities Races

 

Heartland Racing Association Non-Wing Sprint Cars

Heat #1: 1. Mike Koepke; 2. Robby Wolfgang; 3. Gerod Olivier; 4. Troy Vink; 5. John Kaiser; 6. Zeb Larsen; 7. Robert Bell

Heat #2: 1.Donovan Peterson; 2. Doug Martens; 3. Matt Hasara; 4. Clint Garner; 5. Justin Zitterich 6. Eric Schultz

A Feature: 1. Donovan Peterson; 2. Doug Martens; 3. Mike Koepke; 4. Clint Garner; 5. Robby Wolfgang; 6. Justin Zitterich; 7. Gerod Olivier; 8. Troy Vink; 9. John Kaiser; 10. Zeb Larsen; 11. Eric Schultz; 12. Matt Hasara; 13. Robert Bell (DNS)

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Troy Vink, Tea; 6. Ryan Bickett, Ramona; 7. Gerod Olivier, Valley Springs; 8. Don Bickett, Ramona.

Heat #2: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. John Lambertz, Sioux Falls; 3. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Johnn Cressman, Hartford; 6. Dustin Evink, Hartford; 7. Brandon Stevenson, Holstein, Iowa; 8. Eric McGillivray, Canton.

Heat #3: 1. Lee Goos Jr., Hartford; 2. Brock Dump, Sioux Falls; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Dean Brown, Springfield, Minn.; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Mitch Runge, Sioux Falls; 7. Trisha Underberg, Sioux Falls.

B Feature: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Mitch Runge, Sioux Falls; 3. Trisha Underberg, Sioux Falls; 4. Gerod Olivier, Valley Springs; 5. Dustin Evink, Hartford; 6. Brandon Stevenson, Holstein, Iowa; 7. Don Bickett, Ramona; 8. Eric McGillivray, Canton.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 6. Brock Dump, Sioux Falls; 7. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 8. John Lambertz, Sioux Falls; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg; 10. Johnn Cressman, Hartford; 11. Dean Brown, Springfield, Minn.; 12. Mitch Runge, Sioux Falls; 13. Lee Goos Jr., Hartford; 14. Justin Glaser, Sioux Falls; 15. Troy Vink, Tea; 16. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 17. Ryan Bickett, Ramona; 18. Trisha Underberg, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 2. Brock Hess, Renner; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 5. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 6. Jared Nytroe, Brandon; 7. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge.

Heat #2: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 5. Darren Wendt, Sioux Falls; 6. Paul VanVooren, Sioux Falls.

A Feature: 1. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 5. Ben VanVooren, Sioux Falls; 6. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 7. Brock Hess, Renner; 8. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 9. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 10. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 11. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 12. Paul VanVooren, Sioux Falls; 13. Darren Wendt, Sioux Falls.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Chad Kuhnert, Valley Springs; 3. Craig Hanisch, SF; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. David Beman Jr., Sioux Falls; 7. Thomas Charles, Winfred.

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Skyler White, Sioux Falls.

A Feature: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Denny Lottman, Canton; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Jim Ross, Sioux Falls; 7. Travis Christensen, Sioux Falls; 8. Doug Folkens, Sioux Falls; 9. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 10. David Beman Jr., Sioux Falls; 11. Skyler White, Sioux Falls; 12. Chad Kuhnert, Valley Springs; 13. Brandon Ferguson, Lennox; 14. Thomas Charles, Winfred.

Home