Home

Race Results
August 31, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.041; 2. Jake Peters, Sioux Falls, 11.075; 3. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.194; 4. Chad Meyer, Harrisburg, 11.220; 5. Justin Zimmerman, Columbia, Mo., 11.311; 6. Johnn Cressman, Hartford, 11.324; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.379; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.524; 9. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa, 11.530; 10. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.538; 11. John Lambertz, Sioux Falls, 11.575; 12. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.668; 13. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.750; 14. Casey Abbas, Sioux Falls, 11.830; 15. Marlon Jones, Harrisburg, 11.857; 16. Chuck McGillivray, Madison, 11.973; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg, 12.020; 18. Mitch Runge, Sioux Falls, 12.162; 19. Robert Bell, Colfax, Iowa, No Time.

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 6. Justin Zimmerman, Columbia, Mo.; 7. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 8. Dusty Ballenger, Harrisburg; 9. Robert Bell, Colfax, Iowa; 10. Marlon Jones, Harrisburg.

Heat #2: 1. Wade Nygaard, Fargo, ND; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Chad Meyer, Harrisburg; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 9. Johnn Cressman, Hartford.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 5. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. Chad Meyer, Harrisburg; 8. Dusty Ballenger, Harrisburg; 9. Chuck McGillivray, Madison; 10. Johnn Cressman, Hartford; 11. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 12. Casey Abbas, Sioux Falls; 13. John Lambertz, Sioux Falls; 14. Wade Nygaard, Fargo, ND; 15. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 16. Justin Zimmerman, Columbia, Mo.; 17. Mitch Runge, Sioux Falls; 18. Robert Bell, Colfax, Iowa; 19. Marlon Jones, Harrisburg.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Troy Vink, Tea; 4. Gerod Olivier, Garretson; 5. Don Bickett, Ramona.

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 4. Lee Goos Jr., Hartford; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. John Lambertz, Sioux Falls.

A Feature: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Lee Goos Jr., Hartford; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Casey Abbas, Sioux Falls; 9. Gerod Olivier, Garretson; 10. John Lambertz, Sioux Falls; 11. Justin Glaser, Sioux Falls; 12. Trisha Underberg, Sioux Falls; 13. Jacob Ossenfort, Rapid City; 14. Eric McGillivray, Canton; 15. Don Bickett, Ramona; 16. Brent Vonk, Sioux Falls; 17. Troy Vink, Tea; 18. Tyler Nelson, Madison; 19. Brock Dump, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Kevin McCarthy, Naper, Neb..

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Brock Hess, Renner; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 5. Paul VanVooren, Sioux Falls; 6. Aaron Penning, Dell Rapids.

Heat #3: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Ben VanVooren, Sioux Falls; 3. Keegan Nordquist, Beresford; 4. Darin Roepke, LeMars, Iowa; 5. Chris Weatherton, Beresford; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 2. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 6. Keegan Nordquist, Beresford; 7. Brock Hess, Renner; 8. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 9. Kyle Nordquist, Beresford; 10. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 11. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 12. Chris Weatherton, Beresford; 13. Jared Nytroe, Brandon; 14. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 15. Darin Roepke, LeMars, Iowa; 16. Kevin McCarthy, Naper, Neb.; 17. Aaron Penning, Dell Rapids; 18. Paul VanVooren, Sioux Falls.

Gary's Tire Service B-Modified Special: 1. Brock Hess, Renner

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Skyler White, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Todd Penning, Dell Rapids; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Thomas Charles, Winfred.

A Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Craig Hanisch, SF; 5. Tommy Barber, Brandon; 6. Todd Penning, Dell Rapids; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Chad Kuhnert, Valley Springs; 9. Brandon Ferguson, Lennox; 10. Travis Christensen, Sioux Falls; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Skyler White, Sioux Falls; 13. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 14. Jim Ross, Sioux Falls; 15. Thomas Charles, Winfred.

Home