Home

Race Results
August 24, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Jake Peters, Sioux Falls, 10.751; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn., 10.866; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.900; 4. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.906; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls, 10.926; 6. Chad Meyer, Harrisburg, 10.980; 7. Johnn Cressman, Hartford, 11.047; 8. John Lambertz, Sioux Falls, 11.097; 9. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.100; 10. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.372; 11. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.688; 12. Chuck McGillivray, Madison, 11.732; 13. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.768; 14. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.865.

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Mitch Runge, Sioux Falls; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Wade Nygaard, Fargo, ND; 7. Johnn Cressman, Hartford.

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. John Lambertz, Sioux Falls; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 6. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. Chad Meyer, Harrisburg.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 8. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. Chuck McGillivray, Madison; 10. Wade Nygaard, Fargo, ND; 11. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 12. Mitch Runge, Sioux Falls; 13. Justin Henderson, Sioux Falls; 14. Johnn Cressman, Hartford.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Dustin Evink, Hartford; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Justin Zitterich, Sioux Falls; 7. Tyler Nelson, Madison; 8. Cory Krueger, Brandon.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Trisha Underberg, Sioux Falls; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Lee Goos Jr., Hartford; 6. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 7. Jeremiah Jordahl, Madison.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 5. Gerod Olivier, Garretson; 6. Troy Vink, Tea; 7. Brandon Stevenson, Holstein, Iowa.

A Feature: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. Brent Vonk, Sioux Falls; 7. Brock Dump, Sioux Falls; 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 9. Dustin Evink, Hartford; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Cody Hansen, Nunda; 12. Lee Goos Jr., Hartford; 13. Ryan Bickett, Ramona; 14. Justin Glaser, Sioux Falls; 15. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 16. Gerod Olivier, Garretson; 17. Tyler Nelson, Madison; 18. Justin Zitterich, Sioux Falls; 19. Jeremiah Jordahl, Madison; 20. Troy Vink, Tea; 21. Brandon Stevenson, Holstein, Iowa.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Brock Hess, Renner; 6. Ben VanVooren, Sioux Falls; 7. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa.

Heat #2: 1. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 4. Keegan Nordquist, Beresford; 5. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 6. Kyle Nordquist, Beresford.

A Feature: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Brock Hess, Renner; 3. Keegan Nordquist, Beresford; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Kyle Nordquist, Beresford; 7. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 8. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 11. Ben VanVooren, Sioux Falls; 12. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 13. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs; 7. Skyler White, Sioux Falls; 8. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Jim Ross, Sioux Falls; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Jim Klutman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Craig Hanisch, SF; 7. Shaun Taylor, Sioux Falls; 8. Denny Lottman, Canton; 9. Jim Ross, Sioux Falls; 10. Brandon Ferguson, Lennox; 11. Chad Kuhnert, Valley Springs; 12. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 13. Skyler White, Sioux Falls; 14. Brian Tronson, Sioux Falls; 15. Jim Klutman, Sioux Falls.

Home