Home

Race Results
August 17, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Johnn Cressman, Hartford, 10.873; 2. Jake Peters, Sioux Falls, 10.943; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.946; 4. Gary Dewall, Jackson, Minn., 10.968; 5. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 10.997; 6. Billy Alley, Lincoln, Neb., 11.151; 7. Chad Meyer, Harrisburg, 11.165; 8. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.186; 9. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.192; 10. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.432; 11. Marlon Jones, Harrisburg, 11.469; 12. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.502; 13. John Lambertz, Sioux Falls, 11.534; 14. Justin Henderson (Jody Rosenboom), Sioux Falls, 11.910; 15. Chuck McGillivray, Madison, 11.922; 16. Robert Bell, Colfax, Iowa, 11.937; 17. Mitch Runge, Sioux Falls, 12.220.

Heat #1: 1. Wade Nygaard, Fargo, ND; 2. Marlon Jones, Harrisburg; 3. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Chuck McGillivray, Madison; 8. Mitch Runge, Sioux Falls; 9. Johnn Cressman, Hartford.

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. Justin Henderson (Jody Rosenboom), Sioux Falls; 8. Robert Bell, Colfax, Iowa.

A Feature: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 4. Marlon Jones, Harrisburg; 5. Wade Nygaard, Fargo, ND; 6. Chad Meyer, Harrisburg; 7. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 9. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 10. Mitch Runge, Sioux Falls; 11. Justin Henderson (Jody Rosenboom), Sioux Falls; 12. Robert Bell, Colfax, Iowa; 13. Jake Peters, Sioux Falls; 14. Chuck McGillivray, Madison; 15. Johnn Cressman, Hartford; 16. John Lambertz, Sioux Falls; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 4. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 5. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 6. Dustin Evink, Hartford.

Heat #2: 1. Gerod Olivier, Garretson; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Jordan Martens, Harrisburg; 4. Trisha Underberg, Sioux Falls; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Brock Dump, Sioux Falls; 7. Tyler Nelson, Madison.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Justin Glaser, Sioux Falls; 4. Cory Krueger, Brandon; 5. Brent Vonk, Sioux Falls; 6. Jeremiah Jordahl, Madison.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Kevin Flowers, Hartford; 5. Gerod Olivier, Garretson; 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 7. Casey Abbas, Sioux Falls; 8. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 9. Brock Dump, Sioux Falls; 10. Eric McGillivray, Canton; 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 12. Jeremiah Jordahl, Madison; 13. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 14. Dustin Evink, Hartford; 15. Justin Glaser, Sioux Falls; 16. Trisha Underberg, Sioux Falls; 17. Cory Krueger, Brandon; 18. Jordan Martens, Harrisburg; 19. Tyler Nelson, Madison.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Kyle Nordquist, Beresford; 3. Brock Hess, Renner; 4. Keegan Nordquist, Beresford; 5. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 6. Aaron Penning, Dell Rapids.

Heat #2: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Greg Roemen, Ellsworth, Minn..

A Feature: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Kyle Nordquist, Beresford; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 7. Brock Hess, Renner; 8. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 9. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 10. Keegan Nordquist, Beresford; 11. Aaron Penning, Dell Rapids; 12. Jared Nytroe, Brandon.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Todd Penning, Dell Rapids; 6. Tyler DeMers, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 4. Brian Tronson, Sioux Falls; 5. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 6. Doug Folkens, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Brandon Ferguson, Lennox; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Skyler White, Sioux Falls.

A Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Craig Hanisch, SF; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Travis Christensen, Sioux Falls; 7. Denny Lottman, Canton; 8. Brandon Ferguson, Lennox; 9. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 10. Skyler White, Sioux Falls; 11. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 12. Jim Ross, Sioux Falls; 13. Brian Tronson, Sioux Falls; 14. Corey Kremer, Sioux Falls; 15. Chad Kuhnert, Valley Springs; 16. Tyler DeMers, Sioux Falls; 17. Todd Penning, Dell Rapids.

Home