Home

Race Results
August 10, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.735; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls, 10.885; 3. Jake Peters, Sioux Falls, 10.957; 4. Chad Meyer, Harrisburg, 11.063; 5. Jonathan Allard, Chico, Calif., 11.067; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.168; 7. Greg Nikitenko, Minot, N.D., 11.304; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.390; 9. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.406; 10. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.468; 11. John Miller, Plankinton, 11.495; 12. John Lambertz, Sioux Falls, 11.509; 13. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.522; 14. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.835; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.840; 16. Chuck McGillivray, Madison, 11.959; 17. Casey Abbas (Johnn Cressman, Hartford), 11.963; 18. Robert Bell, Colfax, Iowa, 12.362.

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jonathan Allard, Chico, Calif.; 3. Justin Henderson, Sioux Falls; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Greg Nikitenko, Minot, N.D.; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg; 8. Casey Abbas (Johnn Cressman, Hartford); 9. John Miller, Plankinton.

Heat #2: 1. Wade Nygaard, Fargo, ND; 2. John Lambertz, Sioux Falls; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Chad Meyer, Harrisburg; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Robert Bell, Colfax, Iowa; 9. Chuck McGillivray, Madison.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jonathan Allard, Chico, Calif.; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Wade Nygaard, Fargo, ND; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Chad Meyer, Harrisburg; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 10. Greg Nikitenko, Minot, N.D.; 11. Casey Abbas (Johnn Cressman, Hartford); 12. Robert Bell, Colfax, Iowa; 13. Justin Henderson, Sioux Falls; 14. Dusty Ballenger, Harrisburg; 15. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 16. Chuck McGillivray, Madison; 17. John Miller, Plankinton; 18. Mitch Runge, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 6. Gerod Olivier, Garretson; 7. Cory Krueger, Brandon.

Heat #2: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Kevin Flowers, Hartford; 5. Brock Dump, Sioux Falls; 6. Dustin Evink, Hartford; 7. Tyler Nelson, Madison.

Heat #3: 1. Lee Goos Jr., Hartford; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 4. Dustin Beenken, Sheldon, Iowa; 5. Troy Vink, Tea; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls.

A Feature: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Ryan Bickett, Ramona; 4. Lee Goos Jr., Hartford; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Casey Abbas, Sioux Falls; 7. Brent Vonk, Sioux Falls; 8. Dustin Evink, Hartford; 9. Troy Vink, Tea; 10. Cory Krueger, Brandon; 11. Gerod Olivier, Garretson; 12. Trisha Underberg, Sioux Falls; 13. Brock Dump, Sioux Falls; 14. Dustin Beenken, Sheldon, Iowa; 15. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 16. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 17. Eric McGillivray, Canton; 18. Kevin Flowers, Hartford; 19. Tyler Nelson, Madison; 20. Justin Glaser, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Brock Hess, Renner; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 7. Keegan Nordquist, Beresford; 8. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 9. Kyle Nordquist, Beresford.

A Feature: 1. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 4. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Kyle Nordquist, Beresford; 7. Jared Nytroe, Brandon; 8. Keegan Nordquist, Beresford; 9. Brock Hess, Renner.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Chad Kuhnert, Valley Springs; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Denny Lottman, Canton; 6. Corey Kremer, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Mike Thompson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Jim Ross, Sioux Falls; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Travis Christensen, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs; 7. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 8. Tommy Barber, Brandon; 9. Corey Kremer, Sioux Falls; 10. Doug Folkens, Sioux Falls; 11. Mike Thompson, Sioux Falls; 12. Denny Lottman, Canton.

Home