Home

Race Results
July 27, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.768; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls, 10.938; 3. Johnn Cressman, Hartford, 10.995; 4. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.065; 5. John Lambertz, Sioux Falls, 11.244; 6. Chad Meyer, Harrisburg, 11.258; 7. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.265; 8. Jake Peters, Sioux Falls, 11.264; 9. Marlon Jones, Harrisburg, 11.290; 10. John Miller, Plankinton, 11.302; 11. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.309; 12. Chuck McGillivray, Madison, 11.435; 13. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.447; 14. Joe Riedel, Harrisburg, 11.457; 15. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.568; 16. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.614; 17. Ryan Bickett, Ramona, 11.690; 18. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.909; 19. Miles Grein, Lennox, 12.093; 20. Jordan Martens, Harrisburg, 12.264;

Heat #1: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg; 3. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. Marlon Jones, Harrisburg; 6. Wade Nygaard, Fargo, ND; 7. Johnn Cressman, Hartford; 8. Miles Grein, Lennox; 9. Ryan Bickett, Ramona; 10. John Lambertz, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 2. Joe Riedel, Harrisburg; 3. Chad Meyer, Harrisburg; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Justin Henderson, Sioux Falls; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 8. John Miller, Plankinton; 9. Chuck McGillivray, Madison; 10. Jordan Martens, Harrisburg.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Justin Henderson, Sioux Falls; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Johnn Cressman, Hartford; 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 8. John Lambertz, Sioux Falls; 9. Marlon Jones, Harrisburg; 10. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 11. John Miller, Plankinton; 12. Miles Grein, Lennox; 13. Ryan Bickett, Ramona; 14. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 15. Joe Riedel, Harrisburg; 16. Jordan Martens, Harrisburg; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg; 18. Wade Nygaard, Fargo, ND; 19. Mitch Runge, Sioux Falls; 20. Chuck McGillivray, Madison.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Scott VanMaanen, Colman; 7. Dustin Beenken, Sheldon, Iowa.

Heat #2: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Jeremiah Jordahl, Madison; 3. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 4. Ryan Bickett, Ramona; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Tyler Nelson, Madison; 7. Troy Vink, Tea; 8. Dustin Evink, Hartford.

Heat #3: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 4. Lee Goos Jr., Hartford; 5. Brock Dump, Sioux Falls; 6. Bradley Nelson, Brookings; 7. Trisha Underberg, Sioux Falls; 8. Cory Krueger, Brandon.

B Feature: 1. Scott VanMaanen, Colman; 2. Tyler Nelson, Madison; 3. Dustin Beenken, Sheldon, Iowa; 4. Trisha Underberg, Sioux Falls; 5. Bradley Nelson, Brookings; 6. Troy Vink, Tea; 7. Dustin Evink, Hartford; 8. Cory Krueger, Brandon.

A Feature: 1. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Ryan Bickett, Ramona; 5. Cody Hansen, Nunda; 6. Lee Goos Jr., Hartford; 7. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 8. Casey Abbas, Sioux Falls; 9. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 10. Brock Dump, Sioux Falls; 11. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 12. Justin Glaser, Sioux Falls; 13. Scott VanMaanen, Colman; 14. Dustin Beenken, Sheldon, Iowa; 15. Jeremiah Jordahl, Madison; 16. Tyler Nelson, Madison; 17. Kevin Flowers, Hartford; 18. Eric McGillivray, Canton.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Kyle Nordquist, Beresford; 6. Keegan Nordquist, Beresford.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 3. Brock Hess, Renner; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Ryan Walker, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Kyle Nordquist, Beresford; 7. Brock Hess, Renner; 8. Jared Nytroe, Brandon; 9. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 10. Keegan Nordquist, Beresford; 11. Jeff Wittrock, Sioux Falls.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Travis Christensen, Sioux Falls; 3. Craig Hanisch, SF; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 7. Brandon Ferguson, Lennox; 8. Tyler DeMers, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Denny Lottman, Canton; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 7. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 8. Skyler White, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. Craig Hanisch, SF; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Doug Folkens, Sioux Falls; 7. Chad Kuhnert, Valley Springs; 8. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 9. Denny Lottman, Canton; 10. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 11. Corey Kremer, Sioux Falls; 12. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 13. Skyler White, Sioux Falls; 14. Tyler DeMers, Sioux Falls; 15. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 16. Brandon Ferguson, Lennox.

Home