Home

Race Results
July 13, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.977; 2. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.077; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.092; 4. Todd Wanless, Australia, , 11.188; 5. Johnn Cressman, Hartford, 11.193; 6. Jake Peters, Sioux Falls, 11.211; 7. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.227; 8. John Lambertz, Sioux Falls, 11.278; 9. Chad Meyer, Harrisburg, 11.324; 10. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.369; 11. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.402; 12. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.606; 13. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.648; 14. Marlon Jones, Harrisburg, 11.685; 15. John Miller, Plankinton, 11.693; 16. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.705; 17. Chuck McGillivray, Madison, 11.913; 18. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.938; 19. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa., 12.295

Heat #1: 1. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 2. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 3. John Miller, Plankinton; 4. Johnn Cressman, Hartford; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. Chad Meyer, Harrisburg; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 10. Mitch Runge, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 3. Wade Nygaard, Fargo, ND; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Justin Henderson, Sioux Falls; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Todd Wanless, Australia, ; 8. Marlon Jones, Harrisburg; 9. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn..

A Feature: 1. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Johnn Cressman, Hartford; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg; 8. Chad Meyer, Harrisburg; 9. Todd Wanless, Australia, ; 10. Mitch Runge, Sioux Falls; 11. John Lambertz, Sioux Falls; 12. John Miller, Plankinton; 13. Marlon Jones, Harrisburg; 14. Chuck McGillivray, Madison; 15. Wade Nygaard, Fargo, ND; 16. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 17. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 18. Gregg Bakker, Sioux Falls; 19. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Ryan Bickett, Ramona; 3. Dustin Evink, Hartford; 4. Brock Dump, Sioux Falls; 5. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Jeremiah Jordahl, Madison; 6. Bradley Nelson, Brookings.

Heat #3: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Justin Glaser, Sioux Falls; 4. Cory Krueger, Brandon; 5. Tyler Nelson, Madison.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Brock Dump, Sioux Falls; 5. Cody Hansen, Nunda; 6. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Kevin Flowers, Hartford; 9. Dustin Evink, Hartford; 10. Eric McGillivray, Canton; 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 12. Jeremiah Jordahl, Madison; 13. Tyler Nelson, Madison; 14. Trisha Underberg, Sioux Falls; 15. Cory Krueger, Brandon; 16. Justin Glaser, Sioux Falls; 17. Bradley Nelson, Brookings.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Clint Potter, Crooks; 5. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 6. Keegan Nordquist, Beresford.

Heat #2: 1. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Aaron Penning, Dell Rapids; 5. Ben VanVooren, Sioux Falls; 6. Mark Brockberg, Jasper, Minn..

A Feature: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 6. Mark Brockberg, Jasper, Minn.; 7. Aaron Penning, Dell Rapids; 8. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 9. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 10. Kyle Nordquist, Beresford; 11. Keegan Nordquist, Beresford; 12. Clint Potter, Crooks.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Jim Klutman, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Chad Kuhnert, Valley Springs; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Denny Lottman, Canton; 5. Skyler White, Sioux Falls; 6. Mike Thompson, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Corey Kremer, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 5. Brandon Ferguson, Lennox.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Chad Kuhnert, Valley Springs; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Jim Ross, Sioux Falls; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Doug Folkens, Sioux Falls; 9. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 10. Skyler White, Sioux Falls; 11. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 12. Jim Klutman, Sioux Falls; 13. Travis Christensen, Sioux Falls; 14. Craig Hanisch, SF; 15. Brandon Ferguson, Lennox; 16. Mike Thompson, Sioux Falls; 17. Brian Tronson, Sioux Falls.

Home