Home

Race Results
June 29, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.962; 2. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.097; 3. Johnn Cressman, Hartford, 11.147; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.160; 5. Jake Peters, Sioux Falls, 11.207; 6. Chad Meyer, Harrisburg, 11.308; 7. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.316; 8. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.323; 9. Marlon Jones, Harrisburg, 11.403; 10. Micah Schliemann, Hartford, 11.464; 11. John Lambertz, Sioux Falls, 11.505; 12. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.570; 13. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.662; 14. Mike Sitzmann, Fargo, N.D., 11.755; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.990; 16. Chuck McGillivray, Madison, 12.463; Matt Wasmund, Jackson, Minn., No Time; Mitch Runge, Sioux Falls, No Time.

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. Marlon Jones, Harrisburg; 7. Johnn Cressman, Hartford; 8. Matt Wasmund, Jackson, Minn.; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

Heat #2: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 7. Chuck McGillivray, Madison; 8. Mike Sitzmann, Fargo, N.D..

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Chad Meyer, Harrisburg; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. John Lambertz, Sioux Falls; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 9. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 10. Marlon Jones, Harrisburg; 11. Dusty Ballenger, Harrisburg; 12. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 13. Chuck McGillivray, Madison; 14. Mike Sitzmann, Fargo, N.D.; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 16. Johnn Cressman, Hartford; 17. Matt Wasmund, Jackson, Minn..

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Ryan Bickett, Ramona; 3. Jordan Martens, Harrisburg; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Donovan Peterson, Brookings; 6. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 7. Lane Brenden, Mitchell.

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Brock Dump, Sioux Falls; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Trisha Underberg, Sioux Falls; 4. Dustin Evink, Hartford; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Cory Krueger, Brandon.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Ryan Bickett, Ramona; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Jordan Martens, Harrisburg; 6. Casey Abbas, Sioux Falls; 7. Dustin Evink, Hartford; 8. Donovan Peterson, Brookings; 9. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 10. Justin Glaser, Sioux Falls; 11. Eric McGillivray, Canton; 12. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 13. Cory Krueger, Brandon; 14. Trisha Underberg, Sioux Falls; 15. Lane Brenden, Mitchell; 16. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 17. Kevin Flowers, Hartford; 18. Tyler Nelson, Madison; 19. Brock Dump, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kyle Nordquist, Beresford; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Brock Hess, Renner; 5. Jim Petterson, Madison; 6. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Keegan Nordquist, Beresford; 5. Darren Wendt, Sioux Falls.

A Feature: 1. Kyle Nordquist, Beresford; 2. Brock Hess, Renner; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 7. Jim Petterson, Madison; 8. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Darren Wendt, Sioux Falls; 11. Keegan Nordquist, Beresford.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Denny Lottman, Canton; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 8. Jim Klutman, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Travis Christensen, Sioux Falls; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Trent Weber, Sioux Falls; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Craig Halverson, Sioux Falls; 8. Brian Tronson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Chad Kuhnert, Valley Springs; 3. Craig Hanisch, SF; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 8. Shaun Taylor, Sioux Falls; 9. Tommy Barber, Brandon; 10. Jim Klutman, Sioux Falls; 11. Denny Lottman, Canton; 12. Jim Ross, Sioux Falls; 13. Travis Christensen, Sioux Falls; 14. Trent Weber, Sioux Falls; 15. Brian Tronson, Sioux Falls; 16. Craig Halverson, Sioux Falls.

Home