Home

Race Results
June 25, 2008

 

O'Reilly USMTS Modifieds

OFFICIAL RESULTS
United States Modified Touring Series
O’Reilly USMTS National Tour (Great Plains Region)
3rd Annual NASCAR Challenge
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Wednesday, June 25, 2008

Showing finishing position, car number, driver, hometown and starting position in parentheses. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races are locked into the Holley “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

ISKY RACING CAMS HEAT RACE #1 (8 laps):
1. 25 - Scott Green -- Derby, KS (4)
2. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (3)
3. 7k - Jason Krohn -- Slayton, MN (9)
4. 17 - Garry Oskerson -- Fairmont, MN (1)
5. 21 - Jim Horejsi -- Echo, MN (8)
6. 3d - Tim Donlinger -- Rochester, MN (7)
7. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (6)
8. 10x - Jay Triplett -- Brookings, SD (5)
9. M80 - Jim Mathieson -- Sioux City, IA (2)

NEW VISION GRAPHICS HEAT RACE #2 (8 laps):
1. 36 - Kenny Wallace -- Concord, NC (2)
2. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (4)
3. 9 - Ken Schrader -- Concord, NC (3)
4. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (8)
5. 54 - Ted Anderson -- Springfield, MN (1)
6. 20 - Anthony Mann -- Luverne, MN (5)
7. 11c - Chris Prussman -- Brookings, SD (7)
8. 14r - Randy Rosenboom -- Rock Rapids, IA (6)

HEAT RACE #3 (8 laps):
1. 7n - Jay Noteboom -- Hinton, IA (4)
2. 21b - Brandon Kenny -- Woodward, OK (5)
3. 12 - Jason Hughes -- Westville, OK (7)
4. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (1)
5. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (6)
6. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (2)
7. 48 - Bobby Moore -- Sioux City, IA (3) DNF
8. Z3 - Mike Albertsen -- Audubon, IA (8) DNF

HEAT RACE #4 (8 laps):
1. 20r - Bryan Rowland -- Woodward, OK (1)
2. 19 - Marlin Kracht -- Luverne, MN (4)
3. 4r - Dereck Ramirez -- Woodward, OK (3)
4. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (7)
5. 9x - Brett DeJager -- Brandon, SD (8)
6. 41 - Chad Overgaard -- Luverne, MN (2)
7. 01 - Brandon Aggen -- Rushmore, MN (6)
8. 72 - Mike Lineberry -- Fremont, NE (5)

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #1 (12 laps, top 5 advance):
1. 9 - Ken Schrader -- Concord, NC (1)
2. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (4)
3. 3d - Tim Donlinger -- Rochester, MN (5)
4. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (7)
5. 21 - Jim Horejsi -- Echo, MN (2)
6. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (6)
7. 17 - Garry Oskerson -- Fairmont, MN (3)
8. Z3 - Mike Albertsen -- Audubon, IA (10)
9. 10x - Jay Triplett -- Brookings, SD (9)
10. M80 - Jim Mathieson -- Sioux City, IA (11)
11. 48 - Bobby Moore -- Sioux City, IA (8)

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #2 (12 laps, top 5 advance):
1. 9x - Brett DeJager -- Brandon, SD (2)
2. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (3)
3. 4r - Dereck Ramirez -- Woodward, OK (1)
4. 20 - Anthony Mann -- Luverne, MN (5)
5. 01 - Brandon Aggen -- Rushmore, MN (8)
6. 41 - Chad Overgaard -- Luverne, MN (6)
7. 14r - Randy Rosenboom -- Rock Rapids, IA (9)
8. 72 - Mike Lineberry -- Fremont, NE (10)
9. 54 - Ted Anderson -- Springfield, MN (4)
10. 11c - Chris Prussman -- Brookings, SD (7)

HOLLEY “A” MAIN (40 laps):
1. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (12)
2. 12 - Jason Hughes -- Westville, OK (9)
3. 9 - Ken Schrader -- Concord, NC (13)
4. 21b - Brandon Kenny -- Woodward, OK (6)
5. 25 - Scott Green -- Derby, KS (1)
6. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (10)
7. 36 - Kenny Wallace -- Concord, NC (8)
8. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (19)
9. 21 - Jim Horejsi -- Echo, MN (21)
10. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (23)
11. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (11)
12. 20r - Bryan Rowland -- Woodward, OK (4)
13. 4r - Dereck Ramirez -- Woodward, OK (18)
14. 19 - Marlin Kracht -- Luverne, MN (7)
15. 9x - Brett DeJager -- Brandon, SD (14)
16. 7n - Jay Noteboom -- Hinton, IA (3) DNF
17. 7k - Jason Krohn -- Slayton, MN (5) DNF
18. 3d - Tim Donlinger -- Rochester, MN (17) DNF
19. 17 - Garry Oskerson -- Fairmont, MN (24) DNF
20. 01 - Brandon Aggen -- Rushmore, MN (22) DNF
21. 20 - Anthony Mann -- Luverne, MN (20) DNF
22. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (15) DNF
23. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (16) DNF
24. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (2) DNF

Lap Leaders: Green 1, Noteboom 2-31, Krohn 32, Hejna 33, Hughes 34-37, Hejna 38-40.
Total Laps Led: Noteboom 30, Hejna 4, Hughes 4, Green 1, Krohn 1.
AFCO Pole Winner: Green.
Provisional Starters: Dripps, Oskerson.
Ruter Farms Long Tow: Ramirez (695.77 miles).
KSE Racing Products Hard Charger: Horejsi (started 21st, finished 9th).

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids, Iowa; 5. Tyler Johnson, Tea; 6. Jeff Wittrock, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Brock Hess, Renner; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Aaron Penning, Dell Rapids; 4. Devon McMartin, Canton; 5. Keegan Nordquist, Beresford; 6. Darren Wendt, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Tracy Johnson, Lake Preston; 4. Greg Roemen,
Ellsworth, Minn.; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Kyle Nordquist, Beresford; 2. Aaron Penning, Dell Rapids; 3. Tracy Johnson, Lake Preston; 4. Brock Hess, Renner; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 7. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 8. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 9. Jeremy Klaassen, Rock Rapids, Iowa; 10. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 11. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 12. Keegan Nordquist, Beresford; 13. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 14. Darren Wendt, Sioux Falls; 15. Devon McMartin, Canton; 16. Tyler Johnson, Tea; 17. Ben VanVooren, Sioux Falls.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Corey Kremer, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Brandon Ferguson, Lennox; 6. Jim Klutman, Sioux Falls; 7. Tyler DeMers, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Travis Christensen, Sioux Falls; 6. Trent Weber, Sioux Falls; 7. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Chad Kuhnert, Valley Springs; 4. Trent Weber, Sioux Falls; 5. Brandon Ferguson, Lennox; 6. Travis Christensen, Sioux Falls; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Tyler DeMers, Sioux Falls; 9. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 10. Shaun Taylor, Sioux Falls; 11. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 12. Jim Ross, Sioux Falls; 13. Doug Folkens, Sioux Falls; 14. Jim Klutman, Sioux Falls.

Home