Home

Race Results
June 22, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.778; 2. Billy Alley, Lincoln, Neb., 10.861; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.872; 4. Johnn Cressman, Hartford, 10.880; 5. Scott Winters, Butterfield, Minn., 10.900; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.022; 7. Wade Nygaard, Fargo, N.D., 11.073; 8. John Lambertz, Sioux Falls, 11.116; 9. Jake Peters, Sioux Falls, 11.186; 10. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.263; 11. Chad Meyer, Harrisburg, 11.185; 12. Matt Wasmund, Jackson, Minn., 11.310; 13. Micah Schliemann, Hartford, 11.322; 14. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust., 11.438; 15. Marlon Jones, Harrisburg, 11.467; 16. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.520; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.580; 18. John Miller, Plankinton, 11.620; 19. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.817; 20. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.981; 21. Chuck McGillivray, Madison, 12.965.

Heat #1: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Justin Henderson, Sioux Falls; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Johnn Cressman, Hartford; 6. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

Heat #2: 1. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust.; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg; 3. Chad Meyer, Harrisburg; 4. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 5. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Mitch Runge, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Jake Peters, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Matt Wasmund, Jackson, Minn.; 5. Chuck McGillivray, Madison; 6. John Miller, Plankinton; 7. Marlon Jones, Harrisburg.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 4. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust.; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Chad Meyer, Harrisburg; 8. Johnn Cressman, Hartford; 9. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 10. Dusty Ballenger, Harrisburg; 11. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 12. John Lambertz, Sioux Falls; 13. Matt Wasmund, Jackson, Minn.; 14. Chuck McGillivray, Madison; 15. Marlon Jones, Harrisburg; 16. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 17. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 18. Justin Henderson, Sioux Falls; 19. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 20. John Miller, Plankinton; 21. Mitch Runge, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Jordan Martens, Harrisburg; 4. Ryan Bickett, Ramona; 5. Donovan Peterson, Brookings; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls; 7. Cody Hansen, Nunda.

Heat #2: 1. Brent Vonk, Sioux Falls; 2. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 3. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 4. Dustin Evink, Hartford; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Kevin Flowers, Hartford; 7. Justin Jacobsma, Hull, Iowa.

Heat #3: 1. Brock Dump, Sioux Falls; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Cory Krueger, Brandon; 6. Robby Wolfgang, Sioux Falls.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 3. Ryan Bickett, Ramona; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Jordan Martens, Harrisburg; 7. Justin Glaser, Sioux Falls; 8. Eric McGillivray, Canton; 9. Cody Hansen, Nunda; 10. Donovan Peterson, Brookings; 11. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 12. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 13. Trisha Underberg, Sioux Falls; 14. Dustin Evink, Hartford; 15. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 16. Cory Krueger, Brandon; 17. Brock Dump, Sioux Falls; 18. Tyler Nelson, Madison; 19. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 20. Kevin Flowers, Hartford.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Brock Hess, Renner; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Aaron Penning, Dell Rapids; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Jared Nytroe, Brandon.

Heat #2: 1. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Clinton Bruns, Little Rock, Iowa; 6. Keegan Nordquist, Beresford.

A Feature: 1. Kyle Nordquist, Beresford; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Brock Hess, Renner; 4. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 6. Aaron Penning, Dell Rapids; 7. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 8. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 9. Ben VanVooren, Sioux Falls; 10. Keegan Nordquist, Beresford; 11. Clinton Bruns, Little Rock, Iowa; 12. Jared Nytroe, Brandon.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Chad Kuhnert, Valley Springs; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. Jim Klutman, Sioux Falls; 7. Brian Tronson, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Corey Kremer, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Brandon Ferguson, Lennox; 6. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 7. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 8. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 9. Brian Tronson, Sioux Falls; 10. Doug Folkens, Sioux Falls; 11. Corey Kremer, Sioux Falls; 12. Jim Klutman, Sioux Falls; 13. Travis Christensen, Sioux Falls; 14. Brandon Ferguson, Lennox.

Home