Home

Race Results
June 15, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Johnn Cressman, Hartford, 10.608; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.848; 3. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.008; 4. Micah Schliemann, Hartford, 11.020; 5. Chad Meyer, Harrisburg, 11.080; 6. Jake Peters, Sioux Falls, 11.094; 7. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.122; 8. John Lambertz, Sioux Falls, 11.137; 9. Marlon Jones, Harrisburg, 11.185; 10. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa, 11.208; 11. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.225; 12. Wade Nygaard, Fargo, N.D., 11.240; 13. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.247; 14. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.275; 15. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.298; 16. John Miller, Plankinton, 11.346; 17. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.409; 18. Antony Jeffrey, Prarie City, Iowa, 11.715; 19. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.857; 20. Paul Jeffrey, Sydney, NSW, Aust, 11.879; 21. Dusty Ballenger, Harrisburg, 12.152; 22. Ryan Bickett, Ramona, 12.434;23. Chuck McGillivray, Madison, No Time;

Heat #1: 1. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. John Miller, Plankinton; 4. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Gregg Bakker, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 2. Mitch Runge, Sioux Falls; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Paul Jeffrey;; 7. John Lambertz, Sioux Falls; 8. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #3: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Justin Henderson, Sioux Falls; 5. Marlon Jones, Harrisburg; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Antony Jeffrey, Prarie City, Iowa.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 3. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 4. Justin Henderson, Sioux Falls; 5. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 6. Mitch Runge, Sioux Falls; 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 8. Jake Peters, Sioux Falls; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 10. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 11. Chad Meyer, Harrisburg; 12. Micah Schliemann, Hartford; 13. Marlon Jones, Harrisburg; 14. Paul Jeffrey;; 15. Johnn Cressman, Hartford; 16. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 17. John Miller, Plankinton; 18. John Lambertz, Sioux Falls; 19. Ryan Bickett, Ramona; 20. Dusty Ballenger, Harrisburg; 21. Antony Jeffrey, Prarie City, Iowa; 22. Gregg Bakker, Sioux Falls; 23. Chuck McGillivray, Madison.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Lane Brenden, Mitchell; 4. Cory Krueger, Brandon; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Dustin Evink, Hartford (Chuck McGillivray); 7. Jordan Martens, Harrisburg.

Heat #2: 1. Brock Dump, Sioux Falls; 2. Jesse Drost, Rushmore, Minn.; 3. Ryan Bickett, Ramona; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls; 7. Tyler Nelson, Madison.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Brad Mandery, Sioux Falls; 6. Kevin Flowers, Hartford (Terry Chester).

A Feature: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Lane Brenden, Mitchell; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 7. Eric McGillivray, Canton; 8. Jordan Martens, Harrisburg; 9. Brad Mandery, Sioux Falls; 10. Dustin Evink, Hartford (Chuck McGillivray); 11. Trisha Underberg, Sioux Falls; 12. Justin Glaser, Sioux Falls; 13. Cory Krueger, Brandon; 14. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 15. Jesse Drost, Rushmore, Minn.; 16. Brent Vonk, Sioux Falls; 17. Cody Hansen, Nunda; 18. Kevin Flowers, Hartford (Terry Chester); 19. Ryan Bickett, Ramona; 20. Tyler Nelson, Madison.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kyle Nordquist, Beresford; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Brock Hess, Renner; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Ben VanVooren, Sioux Falls; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 4. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 5. Keegan Nordquist, Beresford.

A Feature: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Brock Hess, Renner; 3. Ben VanVooren, Sioux Falls; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 6. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 7. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 8. Kyle Nordquist, Beresford; 9. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 10. Keegan Nordquist, Beresford; 11. Jared Nytroe, Brandon.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Brandon Ferguson, Lennox; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Dustin Gulbrandson, Hartford.

Heat #2: 1. Chad Kuhnert, Valley Springs; 2. Travis Christensen, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Tyler DeMers, Sioux Falls; 5. Jim Klutman, Sioux Falls; 6. Jim Ross, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Brian Tronson, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Chad Kuhnert, Valley Springs; 6. Denny Lottman, Canton; 7. Travis Christensen, Sioux Falls; 8. Doug Folkens, Sioux Falls; 9. Jim Ross, Sioux Falls; 10. Corey Kremer, Sioux Falls; 11. Brandon Ferguson, Lennox; 12. Brian Tronson, Sioux Falls; 13. Tyler DeMers, Sioux Falls; 14. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 15. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 16. Jim Klutman, Sioux Falls; 17. Dustin Gulbrandson, Hartford.

Home