Home

Race Results
June 8, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Jake Peters, Sioux Falls, 11.032; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.119; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.174; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.183; 5. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.226; 6. Chad Meyer, Harrisburg, 11.381; 7. Marlon Jones, Harrisburg, 11.396; 8. Johnn Cressman, Hartford, 11.475; 9. John Lambertz, Sioux Falls, 11.513; 10. Billy Alley, Lincoln, Neb., 11.530; 11. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.530; 12. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.544; 13. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust., 11.552; 14. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.715; 15. Micah Schliemann, Hartford, 11.719; 16. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.796; 17. Greg Nikitenko, Minot, N.D., 12.017; 18. Troy Vink, Tea, 12.235; 19. Chuck McGillivray, Madison, 12.257; 20. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 12.283; 21. Mike Sitzmann, Fargo, N.D., 12.417; 22. Ryan Bickett, Ramona, 12.468; 23. Paul Jeffrey, 16.953; 24. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa, No Time;

Heat #1: 1. Brooke Tatnell;; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg; 3. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 4. Marlon Jones, Harrisburg; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Jake Peters, Sioux Falls; 7. Chuck McGillivray, Madison; 8. Ryan Bickett, Ramona.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Justin Henderson, Sioux Falls; 4. Greg Nikitenko, Minot, N.D.; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Paul Jeffrey;; 7. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn..

Heat #3: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Mitch Runge, Sioux Falls; 3. Chad Meyer, Harrisburg; 4. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 5. John Lambertz, Sioux Falls; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. Mike Sitzmann, Fargo, N.D.; 8. Troy Vink, Tea.

B Feature: 1. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 2. Chuck McGillivray, Madison; 3. Ryan Bickett, Ramona; 4. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 5. Troy Vink, Tea; 6. Mike Sitzmann, Fargo, N.D..

A Feature: 1. Justin Henderson, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 7. Brooke Tatnell;; 8. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 9. Mitch Runge, Sioux Falls; 10. Jake Peters, Sioux Falls; 11. Marlon Jones, Harrisburg; 12. Micah Schliemann, Hartford; 13. Gregg Bakker, Sioux Falls; 14. John Lambertz, Sioux Falls; 15. Greg Nikitenko, Minot, N.D.; 16. Chuck McGillivray, Madison; 17. Paul Jeffrey;; 18. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 19. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 20. Dusty Ballenger, Harrisburg.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Kevin Flowers, Hartford; 5. Dustin Evink, Hartford; 6. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Trisha Underberg, Sioux Falls; 3. Lane Brenden, Mitchell; 4. Cory Krueger, Brandon; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Brock Dump, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Jesse Drost, Rushmore, Minn.; 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Jesse Drost, Rushmore, Minn.; 4. Ryan Bickett, Ramona; 5. Cody Hansen, Nunda; 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 7. Lane Brenden, Mitchell; 8. Eric McGillivray, Canton; 9. Cory Krueger, Brandon; 10. Justin Glaser, Sioux Falls; 11. Dustin Evink, Hartford; 12. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 13. Tyler Nelson, Madison; 14. Brock Dump, Sioux Falls; 15. Kevin Flowers, Hartford; 16. Brent Vonk, Sioux Falls; 17. Trisha Underberg, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Brock Hess, Renner; 2. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 3. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Kyle Nordquist, Beresford; 7. Cody Ahrendt, Inwood, Iowa; 8. Tom Brown, Heron Lake, Minn..

Heat #2: 1. Jim Petterson, Madison; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Eugene Betz, Sioux Falls; 5. Keegan Nordquist, Beresford; 6. Danny Myrvold, Heron Lake, Minn.; 7. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 8. Darren Wendt, Sioux Falls.

A Feature: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Kyle Nordquist, Beresford; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 6. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 7. Jim Petterson, Madison; 8. Brock Hess, Renner; 9. Eugene Betz, Sioux Falls; 10. Tom Brown, Heron Lake, Minn.; 11. Danny Myrvold, Heron Lake, Minn.; 12. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 13. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 14. Keegan Nordquist, Beresford; 15. Darren Wendt, Sioux Falls; 16. Cody Ahrendt, Inwood, Iowa.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. Tommy Barber, Brandon; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Corey Kremer, Sioux Falls; 4. Brandon Murphy, Rushmore, Minn.; 5. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 6. Skyler White, Sioux Falls; 7. Tyler DeMers, Sioux Falls; 8. Brandon Ferguson, Lennox.

A Feature: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs; 7. Brandon Ferguson, Lennox; 8. Tommy Barber, Brandon; 9. Craig Hanisch, SF; 10. Brandon Murphy, Rushmore, Minn.; 11. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 12. Skyler White, Sioux Falls; 13. Tyler DeMers, Sioux Falls; 14. Jim Ross, Sioux Falls.

Home