Home

Race Results
June 1, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.948; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.037; 3. Micah Schliemann, Hartford, 11.125; 4. Jake Peters, Sioux Falls, 11.158; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.197; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.282; 7. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.302; 8. John Lambertz, Sioux Falls, 11.311; 9. Chad Meyer, Harrisburg, 11.385; 10. Johnn Cressman, Hartford, 11.397; 11. Marlon Jones, Harrisburg, 11.405; 12. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.480; 13. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust., 11.514; 14. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.624; 15. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.635; 16. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.729; 17. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.892; 18. Ryan Bickett, Ramona, 12.346; 19. Chuck McGillivray, Madison, No Time;

Heat #1: 1. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust.; 2. Chad Meyer, Harrisburg; 3. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 4. Marlon Jones, Harrisburg; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 7. Justin Henderson, Sioux Falls; 8. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 10. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #2: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Mitch Runge, Sioux Falls; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg; 4. Johnn Cressman, Hartford; 5. John Lambertz, Sioux Falls; 6. Jake Peters, Sioux Falls; 7. Gregg Bakker, Sioux Falls; 8. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 9. Ryan Bickett, Ramona.

A Feature: 1. Justin Henderson, Sioux Falls; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Chad Meyer, Harrisburg; 5. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust.; 6. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 7. Marlon Jones, Harrisburg; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg; 10. Chuck McGillivray, Madison; 11. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 12. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 13. Johnn Cressman, Hartford; 14. John Lambertz, Sioux Falls; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 16. Ryan Bickett, Ramona; 17. Mitch Runge, Sioux Falls; 18. Micah Schliemann, Hartford; 19. Scott Winters, Butterfield, Minn..

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Dustin Evink, Hartford; 6. Robby Wolfgang, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Brock Dump, Sioux Falls; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Lane Brenden, Mitchell; 5. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Brent Vonk, Sioux Falls; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Trisha Underberg, Sioux Falls; 5. Jake Leighty, Worthington, Minn.; 6. Tyler Nelson, Madison.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Eric McGillivray, Canton; 7. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 8. Ryan Bickett, Ramona; 9. Trisha Underberg, Sioux Falls; 10. Tyler Nelson, Madison; 11. Dustin Evink, Hartford; 12. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 13. Justin Glaser, Sioux Falls; 14. Brock Dump, Sioux Falls; 15. Kevin Flowers, Hartford; 16. Jake Leighty, Worthington, Minn.; 17. Lane Brenden, Mitchell.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 4. Tyler Johnson, Tea; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Tate Eining, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Ben VanVooren, Sioux Falls; 2. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 3. Tracy Johnson, Lake Preston; 4. Darren Wendt, Sioux Falls; 5. Brock Hess, Renner.

A Feature: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Ben VanVooren, Sioux Falls; 4. Brock Hess, Renner; 5. Tyler Johnson, Tea; 6. Jared Nytroe, Brandon; 7. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 8. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 9. Tate Eining, Sioux Falls; 10. Tracy Johnson, Lake Preston; 11. Darren Wendt, Sioux Falls.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Brian Tronson, Sioux Falls; 7. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 8. Travis Christensen, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Brandon Ferguson, Lennox; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Chad Kuhnert, Valley Springs; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 7. Dustin Gulbrandson, Hartford.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Craig Hanisch, SF; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 6. Joe Hall, Sioux Falls; 7. Chad Kuhnert, Valley Springs; 8. Doug Folkens, Sioux Falls; 9. Denny Lottman, Canton; 10. Brandon Ferguson, Lennox; 11. Travis Christensen, Sioux Falls; 12. Brian Tronson, Sioux Falls; 13. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 14. Shaun Taylor, Sioux Falls; 15. Dustin Gulbrandson, Hartford.

Home