Home

Race Results
May 25, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Danny Lasoski, Higginsville, Mo., 10.940; 2. Jake Peters, Sioux Falls, 10.995; 3. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.012; 4. Johnn Cressman, Hartford, 11.020; 5. Wade Nygaard, Fargo, N.D., 11.046; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.090; 7. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.106; 8. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.130; 9. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust., 11.150; 10. Marlon Jones, Harrisburg, 11.193; 11. Chad Meyer, Harrisburg, 11.253; 12. John Lambertz, Sioux Falls, 11.265; 13. Clint Garner, Sioux Falls, 11.278; 14. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa, 11.366; 15. Micah Schliemann, Hartford, 11.383; 16. Jack Dover, Springfield, Neb., 11.398; 17. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa, 11.503; 18. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.559; 19. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.561; 20. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.596; 21. John Miller, Plankinton, 11.623; 22. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.737; 23. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.743; 24. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.745; 25. Chuck McGillivray, Madison, 11.889; 26. Ryan Bickett, Ramona, 12.108;

Heat #1: 1. Jack Dover, Springfield, Neb.; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Danny Lasoski, Higginsville, Mo.; 4. Marlon Jones, Harrisburg; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. Johnn Cressman, Hartford; 7. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Clint Garner, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 2. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg; 8. Ryan Bickett, Ramona; 9. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn..

Heat #3: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust.; 3. John Miller, Plankinton; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. Micah Schliemann, Hartford; 8. Scott Winters, Butterfield, Minn..

B Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg; 4. Micah Schliemann, Hartford; 5. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 6. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 10. Clint Garner, Sioux Falls.

A Feature: 1. Danny Lasoski, Higginsville, Mo.; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust.; 4. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. Jack Dover, Springfield, Neb.; 8. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 9. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 10. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 11. Micah Schliemann, Hartford; 12. Chad Meyer, Harrisburg; 13. Johnn Cressman, Hartford; 14. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 15. Mitch Runge, Sioux Falls; 16. John Miller, Plankinton; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg; 18. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 19. Marlon Jones, Harrisburg; 20. John Lambertz, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. Eric Lutz, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Brock Dump, Sioux Falls; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Jared Jansen, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Dustin Evink, Hartford; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Cory Krueger, Brandon.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Brent Vonk, Sioux Falls; 6. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 9. Kevin Flowers, Hartford; 10. Eric McGillivray, Canton; 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 12. Trisha Underberg, Sioux Falls; 13. Justin Glaser, Sioux Falls; 14. Dustin Evink, Hartford; 15. Tyler Nelson, Madison; 16. Cory Krueger, Brandon; 17. Eric Lutz, Sioux Falls; 18. Jared Jansen, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 4. Matt Esterling, Sioux Falls; 5. Darren Wendt, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Brock Hess, Renner; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Aaron Penning, Dell Rapids; 5. Ryan Korthals, Sioux Falls.

A Feature: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. Brock Hess, Renner; 6. Aaron Penning, Dell Rapids; 7. Ben VanVooren, Sioux Falls; 8. Matt Esterling, Sioux Falls; 9. Ryan Korthals, Sioux Falls; 10. Darren Wendt, Sioux Falls; 11. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Eric Taylor, Sioux Falls; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Shaun Taylor, Sioux Falls; 8. Travis Christensen, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Doug Folkens, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Jeff Foster, Howard; 4. Tayne Reurink, Colton; 5. Chad Kuhnert, Valley Springs; 6. Tyler DeMers, Sioux Falls; 7. Joe Hall, Sioux Falls; 8. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 9. Jim Klutman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs; 7. Doug Folkens, Sioux Falls; 8. Joe Hall, Sioux Falls; 9. Tayne Reurink, Colton; 10. Travis Christensen, Sioux Falls; 11. Corey Kremer, Sioux Falls; 12. Jim Ross, Sioux Falls; 13. Jeff Foster, Howard; 14. Eric Taylor, Sioux Falls; 15. Tyler DeMers, Sioux Falls; 16. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 17. Jim Klutman, Sioux Falls.

Home