Home

Race Results
May 11, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Danny Lasoski, Higginsville, Mo., 10.883; 2. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.977; 3. John Lambertz, Sioux Falls, 10.993; 4. Jake Peters, Sioux Falls, 11.001; 5. Micah Schliemann, Hartford, 11.012; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.080; 7. Johnn Cressman, Hartford, 11.117; 8. Billy Alley, Lincoln, Neb., 11.132; 9. Clint Garner, Sioux Falls, 11.165; 10. Marlon Jones, Harrisburg11.265; 11. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.311; 12. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.327; 13. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.360; 14. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.375; 15. Chad Meyer, Sioux Falls, 11.423; 16. Mathew Reed, Melbourne, VIC, Aust., 11.449; 17. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa, 11.582; 18. Bryan Dobesh, Sioux Falls, 11.607; 19. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.725; 20. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.765; 21. John Miller, Plankinton, 11.798; 22. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.847; 23. Chuck McGillivray, Madison, 11.973; 24. Ryan Bickett, Ramona, 12.090; 25. Doug Martens, Ward, 12.451.

Heat #1: 1. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Mathew Reed, Melbourne, VIC, Aust.; 4. Danny Lasoski, Higginsville, Mo.; 5. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Doug Martens, Ward; 8. Johnn Cressman, Hartford; 9. Marlon Jones, Harrisburg.

Heat #2: 1. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 2. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Justin Henderson, Sioux Falls; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Chuck McGillivray, Madison; 8. Mitch Runge, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Chad Meyer, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Clint Garner, Sioux Falls; 6. Ryan Bickett, Ramona; 7. Bryan Dobesh, Sioux Falls; 8. John Miller, Plankinton.

B Feature: 1. John Miller, Plankinton; 2. Mitch Runge, Sioux Falls; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Bryan Dobesh, Sioux Falls; 5. Doug Martens, Ward; 6. Marlon Jones, Harrisburg; 7. Chuck McGillivray, Madison.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Danny Lasoski, Higginsville, Mo.; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 6. Jake Peters, Sioux Falls; 7. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 8. Clint Garner, Sioux Falls; 9. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 10. John Lambertz, Sioux Falls; 11. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 12. Chad Meyer, Sioux Falls; 13. Mitch Runge, Sioux Falls; 14. Dusty Ballenger, Harrisburg; 15. Mathew Reed, Melbourne, VIC, Aust.; 16. Micah Schliemann, Hartford; 17. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 18. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 19. Ryan Bickett, Ramona; 20. John Miller, Plankinton.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Brock Dump, Sioux Falls; 3. Lane Brenden, Mitchell; 4. Ryan Bickett, Ramona; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6.Chuck McGillivray, Madison.

Heat #2: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Terry Chester, Parker; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Brad Mandery, Sioux Falls; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Kevin Flowers, Hartford.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Cory Krueger, Brandon; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Jacob Ossenfort, Rapid City.

A Feature: 1. Brock Dump, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Eric McGillivray, Canton; 7. Brad Mandery, Sioux Falls; 8. Cory Krueger, Brandon; 9. Trisha Underberg, Sioux Falls; 10. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 11. Chuck McGillivray, Madison; 12. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 13. Jacob Ossenfort, Rapid City; 14. Justin Glaser, Sioux Falls; 15. Kevin Flowers, Hartford; 16. Lane Brenden, Mitchell; 17. Terry Chester, Parker; 18. Brent Vonk, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 4. Kyle Nordquist, Beresford; 5. Tracy Johnson, Lake Preston; 6. Ryan Korthals, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 3. Tyler Johnson, Tea; 4. Clinton Bruns, Little Rock, Iowa; 5. Ben VanVooren, Sioux Falls; 6. Ryan Walker, Luverne, Minn..

Heat #3: 1. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 2. Brock Hess, Renner; 3. Clint Potter, Crooks; 4. James Hoing, Hartford; 5. Darren Wendt, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tyler Johnson, Tea; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Kyle Nordquist, Beresford; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Clinton Bruns, Little Rock, Iowa; 7. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 8. Ben VanVooren, Sioux Falls; 9. James Hoing, Hartford; 10. Tracy Johnson, Lake Preston; 11. Brock Hess, Renner; 12. Clint Potter, Crooks; 13. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 14. Darren Wendt, Sioux Falls; 15. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 16. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Travis Christensen, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Denny Lottman, Canton; 6. Corey Kremer, Sioux Falls; 7. Tyler DeMers, Sioux Falls; 8. Rick Tarbox, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 4. Jim Klutman, Sioux Falls; 5. Dustin Gulbrandson, Hartford; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Joe Hall, Sioux Falls.

Feature: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Jim Klutman, Sioux Falls; 7. Chad Kuhnert, Valley Springs; 8. Travis Christensen, Sioux Falls; 9. Corey Kremer, Sioux Falls; 10. Denny Lottman, Canton; 11. Shaun Taylor, Sioux Falls; 12. Rick Tarbox, Sioux Falls; 13. Tyler DeMers, Sioux Falls; 14. Dustin Gulbrandson, Hartford; 15. Joe Hall, Sioux Falls.

Home