Home

Race Results
May 4, 2008

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprint Cars

Qualifications: 1. Sam Hafertepe Jr, Sunnyvale, Texas, 10.767; 2. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.935; 3. Micah Schliemann, Hartford, 11.025; 4. Lucas Wolfe, Mechanicsburg, Pa., 11.080; 5. John Lambertz, Sioux Falls, 11.123; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.156; 7. Jake Peters, Sioux Falls, 11.175; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.198; 9. Clint Garner, Sioux Falls, 11.199; 10. Terry McCarl, Altoona, Iowa, 11.227; 11. Johnn Cressman, Hartford, 11.236; 12. Wade Nygaard, Fargo, N.D., 11.243; 13. Marlon Jones, Harrisburg, 11.255; 14. Billy Alley, Lincoln, Neb., 11.359; 15. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.408; 16. Eric Lutz, Sioux Falls, 11.425; 17. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.590; 18.Chad Meyer, Sioux Falls, 11.615; 19. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa, 11.726; 20. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.740; 21. Mike Sitzmann, Fargo, N.D., 11.783; 22. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.958; 23. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.969; 24. Ryan Bickett, Ramona, 12.046; 25. Chuck McGillivray, Madison, 12.132; 26. Dusty Ballenger, Harrisburg, 12.352; 27. Doug Martens, Ward, 12.665.

Heat #1: 1. Marlon Jones, Harrisburg; 2. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 3. Eric Lutz, Sioux Falls; 4. Justin Henderson, Sioux Falls; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Lucas Wolfe, Mechanicsburg, Pa.; 7. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 9. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #2: 1. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Sam Hafertepe Jr, Sunnyvale, Texas; 5. John Lambertz, Sioux Falls; 6. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 8. Johnn Cressman, Hartford; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg.

Heat #3: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Clint Garner, Sioux Falls; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Chad Meyer, Sioux Falls; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. Mike Sitzmann, Fargo, N.D.; 8. Ryan Bickett, Ramona.

B Feature: 1. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 2. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 3. Mike Sitzmann, Fargo, N.D.; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Johnn Cressman, Hartford; 7. Chuck McGillivray, Madison; 8. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. Doug Martens, Ward.

A Feature: 1. Clint Garner, Sioux Falls; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Lucas Wolfe, Mechanicsburg, Pa.; 4. Marlon Jones, Harrisburg; 5. Justin Henderson, Sioux Falls; 6. Mitch Runge, Sioux Falls; 7. Jake Peters, Sioux Falls; 8. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 9. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 10. Chad Meyer, Sioux Falls; 11. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 12. Micah Schliemann, Hartford; 13. Eric Lutz, Sioux Falls; 14. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 15. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 16. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 17. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 18. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 19. Sam Hafertepe Jr, Sunnyvale, Texas; 20. John Lambertz, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto Championship Sprints

Heat #1: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Trisha Underberg, Sioux Falls; 5. Dustin Evink, Hartford; 6. Eric McGillivray, Canton; 7. Tyler Nelson, Madison.

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Jared Jansen, Sioux Falls; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Cory Krueger, Brandon.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Lane Brenden, Mitchell; 3. Terry Chester, Parker; 4. Jordan Martens, Harrisburg; 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 6. Justin Glaser, Sioux Falls.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Kevin Flowers, Hartford; 6. Ryan Bickett, Ramona; 7. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 8. Brock Dump, Sioux Falls; 9. Lane Brenden, Mitchell; 10. Justin Glaser, Sioux Falls; 11. Dustin Evink, Hartford; 12. Jared Jansen, Sioux Falls; 13. Trisha Underberg, Sioux Falls; 14. Jordan Martens, Harrisburg; 15. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 16. Terry Chester, Parker; 17. Cory Krueger, Brandon; 18. Eric McGillivray, Canton; 19. Tyler Nelson, Madison.

 

Gary's Tire Service B-Modifieds

Heat #1: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Brock Hess, Renner; 6. Jared Nytroe, Brandon; 7. Ryan Korthals, Sioux Falls.

A Feature: 1. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Ryan Korthals, Sioux Falls; 7. Brock Hess, Renner.

 

Bolte's Roll-Off Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Joe Hall, Sioux Falls; 5. Travis Christensen, Sioux Falls; 6. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 7. Tyler DeMers, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs; 7. Jim Klutman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Craig Hanisch, SF; 7. Travis Christensen, Sioux Falls; 8. Chad Kuhnert, Valley Springs; 9. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 10. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 11. Corey Kremer, Sioux Falls; 12. Jim Klutman, Sioux Falls; 13. Joe Hall, Sioux Falls; 14. Tyler DeMers, Sioux Falls.

Home