Race Results
September 2, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Dusty Zomer, Brandon; 4. Mitch Runge, Sioux Falls; 5. Robert Bell, Colfax, Iowa; 6. Bill Boles, Harris, Iowa; 7. Joe Riedel, Harrisburg; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Jesse Drost, Rushmore, Minn..

Heat #2: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Chad Meyer, Sioux Falls; 3. John Lambertz, Sioux Falls; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Gregg Bakker, Sioux Falls; 8. Jordan Martens, Harrisburg.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Chad Meyer, Sioux Falls; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Bill Boles, Harris, Iowa; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. John Lambertz, Sioux Falls; 8. Micah Schliemann, Hartford; 9. Mitch Runge, Sioux Falls; 10. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 11. Jesse Drost, Rushmore, Minn.; 12. Joe Riedel, Harrisburg; 13. Jordan Martens, Harrisburg; 14. Dusty Ballenger, Harrisburg; 15. Robert Bell, Colfax, Iowa; 16. Chuck McGillivray, Madison; 17. Dusty Zomer, Brandon.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 5. Troy Vink, Tea; 6. Bradley Nelson, Brookings.

Heat #2: 1. Brock Dump, Sioux Falls; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. Robert Carlson, Luverne, Minn..

Heat #3: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Cory Krueger, Brandon; 5. Brent Vonk, Sioux Falls; 6. Danny Lee, Renner.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Casey Abbas, Sioux Falls; 8. Troy Vink, Tea; 9. Cory Krueger, Brandon; 10. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 11. Trisha Underberg, Sioux Falls; 12. Bradley Nelson, Brookings; 13. Cody Hansen, Nunda; 14. Johnn Cressman, Hartford; 15. Robert Carlson, Luverne, Minn.; 16. Brock Dump, Sioux Falls; 17. Danny Lee, Renner; 18. Brent Vonk, Sioux Falls.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. David Kruger, Steen, Minn.; 2. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Shannon Frewaldt, Garretson; 5. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 6. Jim Baartman, Colton; 7. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 8. Jesse Kroger, Harrisburg.

Heat #2: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Jordan Heiman, Sioux Falls; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Jerry Kessler, Madison; 7. Howard Baartman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 6. Jordan Heiman, Sioux Falls; 7. Jeff Kroger, Canton; 8. Jesse Kroger, Harrisburg; 9. Jim Baartman, Colton; 10. Shannon Frewaldt, Garretson; 11. David Kruger, Steen, Minn.; 12. Jerry Kessler, Madison; 13. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 14. Matt Steuerwald, Madison; 15. Howard Baartman, Sioux Falls.

Nordstrom's Dash for Cash: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls

Fastest Pit Stop: Matt Steuerwald, Madison

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Denny Lottman, Canton; 5. Chad Kuhnert, Tea; 6. Shaun Taylor, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. DJ Jones, Sioux Falls; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Brock Hess, Renner.

Heat #3: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Corey Kremer, Sioux Falls; 4. Brian Tronson, Sioux Falls; 5. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 6. Eric Taylor, Sioux Falls.

B Feature: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Chad Kuhnert, Tea; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Brock Hess, Renner; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Brian Tronson, Sioux Falls; 7. Jim Ross, Sioux Falls; 8. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 9. Chad Kuhnert, Tea; 10. Cory Yeigh, Sioux Falls; 11. Denny Lottman, Canton; 12. Eric Taylor, Sioux Falls; 13. Travis Christensen, Sioux Falls; 14. Chad Graves, Sioux Falls; 15. Corey Kremer, Sioux Falls.

Gary's Tire Service Special: DJ Jones, Sioux Falls

Home