Race Results
August 26, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Bill Boles, Harris, Iowa; 4. Dusty Zomer, Brandon; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Joe Riedel, Harrisburg; 7. Robert Bell, Colfax, Iowa; 8. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #2: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Marlon Jones, Harrisburg.

A Feature: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Bill Boles, Harris, Iowa; 5. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 6. Marlon Jones, Harrisburg; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Dusty Ballenger, Harrisburg; 9. Robert Bell, Colfax, Iowa; 10. Chuck McGillivray, Madison; 11. Joe Riedel, Harrisburg; 12. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 13. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 14. John Lambertz, Sioux Falls; 15. Micah Schliemann, Hartford; 16. Dusty Zomer, Brandon.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. Brandon Rokusek, Geddes.

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Trisha Underberg, Sioux Falls; 3. Troy Vink, Tea; 4. Jared Jansen, Sioux Falls; 5. Jared Riedel, Ramona; 6. Cory Krueger, Brandon.

Heat #3: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Jeremiah Jordahl, Madison.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Brock Dump, Sioux Falls; 6. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 7. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 8. Eric McGillivray, Canton; 9. Trisha Underberg, Sioux Falls; 10. Jeremiah Jordahl, Madison; 11. Jared Riedel, Ramona; 12. Troy Vink, Tea; 13. Johnn Cressman, Hartford; 14. Casey Abbas, Sioux Falls; 15. Dusty Ballenger, Harrisburg; 16. Brandon Rokusek, Geddes; 17. Cory Krueger, Brandon; 18. Jared Jansen, Sioux Falls.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. David Kruger, Steen, Minn.; 2. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Shannon Frewaldt, Garretson; 7. Brian Heiman, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Jordan Heiman, Sioux Falls; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. Matt Steuerwald, Madison; 5. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 6. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 3. David Kruger, Steen, Minn.; 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Howard Baartman, Sioux Falls; 7. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 8. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 9. Justin Glaser, Sioux Falls; 10. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 11. Shannon Frewaldt, Garretson; 12. Brian Heiman, Sioux Falls; 13. Jordan Heiman, Sioux Falls.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Dave Kennedy, Sioux Falls; 6. DJ Jones, Sioux Falls; 7. Dave Kott, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Brock Hess, Renner; 3. Chad Kuhnert, Tea; 4. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Rodney Cook, Madison.

Heat #3: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Cory Yeigh, Sioux Falls; 5. Denny Lottman, Canton; 6. Don Brady Jr, Sioux Falls; 7. Jim Ross, Sioux Falls.

B Feature: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Dave Kennedy, Sioux Falls; 3. DJ Jones, Sioux Falls; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Don Brady Jr, Sioux Falls; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 7. Dave Kott, Sioux Falls; 8. Rodney Cook, Madison; 9. Brian Tronson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Brock Hess, Renner; 4. Cory Yeigh, Sioux Falls; 5. Eric Taylor, Sioux Falls; 6. DJ Jones, Sioux Falls; 7. Denny Lottman, Canton; 8. Jared Nytroe, Brandon; 9. Chad Kuhnert, Tea; 10. Tommy Barber, Brandon; 11. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 12. Doug Folkens, Sioux Falls; 13. Dave Kennedy, Sioux Falls; 14. Travis Christensen, Sioux Falls; 15. Corey Kremer, Sioux Falls.

Home