Race Results
August 12, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 2. Joe Riedel, Harrisburg; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Bill Boles, Harris, Iowa; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Chris Schmelzle, Vitoria, BC, ; 8. Robert Bell, Colfax, Iowa; 9. Chad Meyer, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Marlon Jones, Harrisburg; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Casey Mack, East Grand Forks, Minn.; 7. Bryan Dobesh, Sioux Falls; 8. Tayler Malsam, Monroe, Wash.; 9. Jordan Martens, Harrisburg; 10. Chuck McGillivray, Madison.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Micah Schliemann, Hartford; 4. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 5. Chad Meyer, Sioux Falls; 6. Marlon Jones, Harrisburg; 7. Tayler Malsam, Monroe, Wash.; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg; 10. Joe Riedel, Harrisburg; 11. Bill Boles, Harris, Iowa; 12. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 13. Chris Schmelzle, Vitoria, BC, ; 14. Bryan Dobesh, Sioux Falls; 15. Casey Mack, East Grand Forks, Minn.; 16. Robert Bell, Colfax, Iowa; 17. Jordan Martens, Harrisburg; 18. John Lambertz, Sioux Falls; 19. Chuck McGillivray, Madison.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Trisha Underberg, Sioux Falls; 3. Butch Hanssen, Sioux Falls; 4. Brent Vonk, Sioux Falls; 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 6. Casey Abbas, Sioux Falls; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg; 8. Troy Vink, Tea.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Cory Krueger, Brandon; 7. Bradley Nelson, Brookings.

A Feature: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Kevin Flowers, Hartford; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg; 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 9. Troy Vink, Tea; 10. Brent Vonk, Sioux Falls; 11. Cory Krueger, Brandon; 12. Brock Dump, Sioux Falls; 13. Trisha Underberg, Sioux Falls; 14. Bradley Nelson, Brookings; 15. Randy Droescher, Larchwood, Iowa.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. 97 - Bret Mellenberndt; 2. 4 - Eric Schulz; 3. 1R - Doug Martens; 4. 2 - Leon DeBoer; 5. 54 - Bob Pingeon

Heat #2: 1. 11XS - Donovan Peterson; 2. 17A - Andy Anderson; 3. 2x - Gerod Olivier; 4. 42 - Bruce Tull; 5. 07 - Matt Hasara;

A Feature: 1. 97 - Bret Mellenberndt; 2. 2x - Gerod Olivier; 3. 11XS - Donovan Peterson; 4. 17A - Andy Anderson; 5. 07 - Matt Hasara; 6. 42 - Bruce Tull; 7. 4 - Eric Schulz; 8. 2 - Leon DeBoer; DNS: 1R - Doug Martens; 54 - Bob Pingeon

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. David Kruger, Steen, Minn.; 6. Jim Baartman, Colton; 7. Shannon Frewaldt, Garretson; 8. Nick Bahr, Madison.

Heat #2: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. Rod Barse, Waubay; 5. Sam Johnson, Madison; 6. Justin Glaser, Sioux Falls; 7. Jordan Heiman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 6. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 7. Rod Barse, Waubay; 8. Jim Baartman, Colton; 9. Nick Bahr, Madison; 10. Shannon Frewaldt, Garretson; 11. Howard Baartman, Sioux Falls; 12. Jordan Heiman, Sioux Falls; 13. Justin Glaser, Sioux Falls; 14. David Kruger, Steen, Minn.; 15. Sam Johnson, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Denny Lottman, Canton; 7. Tyler Nelson, Madison.

Heat #2: 1. DJ Jones, Sioux Falls; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Joe Hall, Sioux Falls; 4. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Shaun Taylor, Sioux Falls; 7. Chad Kuhnert, Tea.

Heat #3: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Travis Christensen, Sioux Falls; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Brock Hess, Renner; 5. Dave Kennedy, Sioux Falls; 6. Rodney Cook, Madison; 7. Jim Klutman, Sioux Falls.

B Feature: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Dave Kennedy, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Tea; 5. Tyler Nelson, Madison; 6. Rodney Cook, Madison; 7. Jim Klutman, Sioux Falls; 8. Shaun Taylor, Sioux Falls; 9. Brian Tronson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. Eric Taylor, Sioux Falls; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Tommy Barber, Brandon; 6. Brock Hess, Renner; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Jared Nytroe, Brandon; 9. Dave Kennedy, Sioux Falls; 10. Doug Folkens, Sioux Falls; 11. Jim Ross, Sioux Falls; 12. Joe Hall, Sioux Falls; 13. DJ Jones, Sioux Falls; 14. Travis Christensen, Sioux Falls; 15. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

Home