Race Results
July 29, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Bill Boles, Harris, Iowa; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Jordan Martens, Harrisburg; 6. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #2: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Mitch Runge, Sioux Falls.

A Feature: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. John Lambertz, Sioux Falls; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Bill Boles, Harris, Iowa; 8. Gregg Bakker, Sioux Falls; 9. Jordan Martens, Harrisburg; 10. Chuck McGillivray, Madison; 11. Mitch Runge, Sioux Falls.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Brock Dump, Sioux Falls; 5. Cody Hansen, Nunda; 6. Troy Vink, Tea; 7. Cory Krueger, Brandon.

Heat #2: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. Butch Hanssen, Sioux Falls.

A Feature: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Brock Dump, Sioux Falls; 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Casey Abbas, Sioux Falls; 8. Kevin Flowers, Hartford; 9. Trisha Underberg, Sioux Falls; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Cory Krueger, Brandon; 12. Troy Vink, Tea; 13. Butch Hanssen, Sioux Falls.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Jordan Heiman, Sioux Falls; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 3. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Howard Baartman, Sioux Falls; 6. David Kruger, Steen, Minn..

Heat #2: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Shannon Frewaldt, Garretson; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Jason Schwader, Madison.

A Feature: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Justin Glaser, Sioux Falls; 7. Jordan Heiman, Sioux Falls; 8. Howard Baartman, Sioux Falls; 9. David Kruger, Steen, Minn.; 10. Shannon Frewaldt, Garretson; 11. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 12. Jason Schwader, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Chad Graves, Sioux Falls; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Jim Ross, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Doug Folkens, Sioux Falls; 2. Cory Yeigh, Sioux Falls; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Corey Kremer, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 5. Dave Kott, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 7. Denny Lottman, Canton; 8. Doug Folkens, Sioux Falls; 9. Cory Yeigh, Sioux Falls; 10. Joe Hall, Sioux Falls; 11. Jim Ross, Sioux Falls; 12. Eric Taylor, Sioux Falls; 13. Brian Tronson, Sioux Falls; 14. Corey Kremer, Sioux Falls; 15. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 16. Shaun Taylor, Sioux Falls; 17. Dave Kott, Sioux Falls.

Home