Race Results
July 22, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Dusty Zomer, Brandon; 4. Mitch Runge, Sioux Falls; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Joe Riedel, Harrisburg; 7. Brett Geldner, St. Peter, Minn.; 8. Robert Bell, Colfax, Iowa.

Heat #2: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Bill Boles, Harris, Iowa; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Clint Garner, Sioux Falls; 7. Chuck McGillivray, Madison; 8. Shane Roemeling, Grand Forks, N.D..

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Dusty Zomer, Brandon; 3. Micah Schliemann, Hartford; 4. Bill Boles, Harris, Iowa; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 8. Clint Garner, Sioux Falls; 9. John Lambertz, Sioux Falls; 10. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 11. Joe Riedel, Harrisburg; 12. Chuck McGillivray, Madison; 13. Shane Roemeling, Grand Forks, N.D.; 14. Brett Geldner, St. Peter, Minn.; 15. Gregg Bakker, Sioux Falls; 16. Robert Bell, Colfax, Iowa.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Johnn Cressman, Hartford; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Brock Dump, Sioux Falls; 7. Scott VanMaanen, Colman.

Heat #2: 1. Cory Krueger, Brandon; 2. Troy Vink, Tea; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Kevin Flowers, Hartford; 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 6. Doug Martens, Ward; 7. Trisha Underberg, Sioux Falls.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Casey Abbas, Sioux Falls; 6. Cory Krueger, Brandon; 7. Doug Martens, Ward; 8. Ryan Bickett, Ramona; 9. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 10. Scott VanMaanen, Colman; 11. Troy Vink, Tea; 12. Trisha Underberg, Sioux Falls; 13. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 14. Brock Dump, Sioux Falls; 15. Kevin Flowers, Hartford.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 5. Jordan Heiman, Sioux Falls; 6. David Kruger, Steen, Minn..

Heat #2: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 4. Howard Baartman, Sioux Falls; 5. Shannon Frewaldt, Garretson.

A Feature: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Justin Glaser, Sioux Falls; 7. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 8. Howard Baartman, Sioux Falls; 9. Shannon Frewaldt, Garretson; 10. Jordan Heiman, Sioux Falls; 11. David Kruger, Steen, Minn..

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. DJ Jones, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. Brock Hess, Renner; 3. Dave Kennedy, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. David Beman Jr., Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Eric Taylor, Sioux Falls; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. DJ Jones, Sioux Falls; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Shaun Taylor, Sioux Falls; 7. Jared Nytroe, Brandon; 8. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 9. Brock Hess, Renner; 10. Dave Kennedy, Sioux Falls; 11. Denny Lottman, Canton; 12. David Beman Jr., Sioux Falls; 13. Brian Tronson, Sioux Falls; 14. Travis Christensen, Sioux Falls; 15. Doug Folkens, Sioux Falls; 16. Corey Kremer, Sioux Falls; 17. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

Home