Race Results
July 8, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 4. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Bill Boles, Harris, Iowa; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Robert Bell, Colfax, Iowa.

Heat #2: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 3. Micah Schliemann, Hartford; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Dusty Zomer, Brandon; 3. Micah Schliemann, Hartford; 4. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Chuck McGillivray, Madison; 7. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 8. John Lambertz, Sioux Falls; 9. Mitch Runge, Sioux Falls; 10. Ryan Bickett, Ramona; 11. Bill Boles, Harris, Iowa; 12. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 13. Dusty Ballenger, Harrisburg; 14. Robert Bell, Colfax, Iowa; 15. Dusty Wasmund, Sioux Falls.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Troy Vink, Tea; 7. Cory Krueger, Brandon; 8. Danielle Ossenfort, Rapid City.

Heat #2: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. Brent Vonk, Sioux Falls; 7. Trisha Underberg, Sioux Falls; 8. Jordan Martens, Harrisburg.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. Butch Hanssen, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Brent Vonk, Sioux Falls; 6. Casey Abbas, Sioux Falls; 7. Troy Vink, Tea; 8. Kevin Flowers, Hartford; 9. Cory Krueger, Brandon; 10. Trisha Underberg, Sioux Falls; 11. Danielle Ossenfort, Rapid City; 12. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 13. Eric McGillivray, Canton; 14. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 15. Dusty Ballenger, Harrisburg; 16. Jordan Martens, Harrisburg.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. David Kruger, Steen, Minn.; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Matt Steuerwald, Madison; 7. Rod Barse, Waubay.

Heat #2: 1. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 2. Jerry Kessler, Madison; 3. Jordan Heiman, Sioux Falls; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Scott Borkowski, Mitchell; 6. Justin Glaser, Sioux Falls; 7. Gary Brown Jr, Sioux Falls.

A Feature: 1. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 2. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 5. Howard Baartman, Sioux Falls; 6. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 7. David Kruger, Steen, Minn.; 8. Jeff Kroger, Canton; 9. Scott Borkowski, Mitchell; 10. Rod Barse, Waubay; 11. Justin Glaser, Sioux Falls; 12. Jerry Kessler, Madison; 13. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 14. Jordan Heiman, Sioux Falls.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Eric Taylor, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Brock Hess, Renner; 5. Chad Kuhnert, Tea; 6. Doug Folkens, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Denny Lottman, Canton; 3. DJ Jones, Sioux Falls; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. David Beman Jr., Sioux Falls.

Heat #3: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Jim Klutman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Denny Lottman, Canton; 6. Jared Nytroe, Brandon; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 9. David Beman Jr., Sioux Falls; 10. Doug Folkens, Sioux Falls; 11. Travis Christensen, Sioux Falls; 12. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 13. Chad Kuhnert, Tea; 14. Jim Klutman, Sioux Falls; 15. Brock Hess, Renner; 16. DJ Jones, Sioux Falls; 17. Chad Graves, Sioux Falls.

Home