Race Results
July 4, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Micah Schliemann, Hartford; 5. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. John Lambertz, Sioux Falls; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Dusty Wasmund, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Bill Boles, Harris, Iowa; 5. Marlon Jones, Harrisburg; 6. Jordan Martens, Harrisburg; 7. Robert Bell, Colfax, Iowa; 8. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Dusty Zomer, Brandon; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Jake Peters, Sioux Falls; 7. Micah Schliemann, Hartford; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 9. Mitch Runge, Sioux Falls; 10. Bill Boles, Harris, Iowa; 11. Jordan Martens, Harrisburg; 12. Chuck McGillivray, Madison; 13. Robert Bell, Colfax, Iowa; 14. John Lambertz, Sioux Falls; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 16. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 17. Marlon Jones, Harrisburg; 18. Billy Alley, Lincoln, Neb..

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 7. Bradley Nelson, Brookings.

Heat #2: 1. Kevin Flowers, Hartford; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Terry Chester, Parker; 5. Scott VanMaanen, Colman; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls.

A Feature: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Butch Hanssen, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Terry Chester, Parker; 7. Bradley Nelson, Brookings; 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 9. Scott VanMaanen, Colman; 10. Trisha Underberg, Sioux Falls; 11. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 12. Johnn Cressman, Hartford; 13. Eric McGillivray,
Canton.

Heartland Racing Association Non-wing Sprints

Heat #1: 1. 1R - Andy Anderson; 2. 4 - Eric Schulz; 3. 29 - Gary Zitterich

Heat #2: 1. 80 - Dylan Peterson; 2. 2x - Gerod Olivier; 3. 42 - Bruce Tull

A Feature: 1. 29 - Gary Zitterich; 2. 2x - Gerod Olivier; 3. 51 - Doug Martens; 4. 1R - Andy Anderson; 5. 38 - Miles Grein; 6. 17A - Gary Brown Jr.; 7. 4 - Eric Schulz; 8. 29x - Justin Zitterich; 9. 54 - Bob Pingeon; 10. 42 - Bruce Tull; 11. 07 - Matt Hasara; 12. 80 - Dylan Peterson; 13. 2 - Leon DeBoer

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Chad Kuhnert, Tea.

Heat #2: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. DJ Jones, Sioux Falls; 6. Tyler Nelson, Madison.

Heat #3: 1. Brock Hess, Renner; 2. Eric Taylor, Sioux Falls; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. David Beman Jr., Sioux Falls.

A Feature: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Travis Christensen, Sioux Falls; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Brock Hess, Renner; 6. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 7. Shaun Taylor, Sioux Falls; 8. Corey Kremer, Sioux Falls; 9. DJ Jones, Sioux Falls; 10. David Beman Jr., Sioux Falls; 11. Jim Ross, Sioux Falls; 12. Chad Kuhnert, Tea; 13. Denny Lottman, Canton; 14. Doug Folkens, Sioux Falls; 15. Jared Nytroe, Brandon; 16. Tyler Nelson, Madison.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Tate Eining, Sioux Falls; 2. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 3. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 4. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 5. Kyle Nordquist, Beresford; 6. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 7. Aaron Penning, Colman.

Heat #2: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Mark VandenTop, Rock Rapids, Iowa; 5. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 6. Mark Henry, Rock Rapids, Iowa; 7. Keaton Sweeney, Beresford.

A Feature: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Tate Eining, Sioux Falls; 6. Mark VandenTop, Rock Rapids, Iowa; 7. Aaron Penning, Colman; 8. Keaton Sweeney, Beresford; 9. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 10. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 11. Kyle Nordquist, Beresford; 12. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 13. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 14. Mark Henry, Rock Rapids, Iowa.

Home