Race Results
June 17, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Joe Riedel, Harrisburg; 7. Dusty Ballenger, Harrisburg.

Heat #2: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 5. John Miller, Plankinton; 6. Chuck McGillivray, Madison; 7. Shane Spurlock, Dell Rapids.

Heat #3: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 3. Bill Boles, Harris, Iowa; 4. Marlon Jones, Harrisburg; 5. Robert Bell, Colfax, Iowa; 6. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 7. Billy Alley, Lincoln, Neb..

A Feature: 1. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 8. John Lambertz, Sioux Falls; 9. Dusty Zomer, Brandon; 10. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 11. Bill Boles, Harris, Iowa; 12. Marlon Jones, Harrisburg; 13. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 14. Dave Glennon, Casselton, N.D.; 15. John Miller, Plankinton; 16. Joe Riedel, Harrisburg; 17. Shane Spurlock, Dell Rapids; 18. Chuck McGillivray, Madison; 19. Jake Peters, Sioux Falls; 20. Robert Bell, Colfax, Iowa; 21. Dusty Ballenger, Harrisburg.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Jordan Martens, Harrisburg; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Troy Vink, Tea; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Casey Abbas, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Kevin Flowers, Hartford; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Doug Martens, Ward; 4. Danielle Ossenfort, Rapid City; 5. Cory Krueger, Brandon.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Jordan Martens, Harrisburg; 3. Johnn Cressman, Hartford; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Brock Dump, Sioux Falls; 8. Troy Vink, Tea; 9. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 10. Doug Martens, Ward; 11. Eric McGillivray, Canton; 12. Kevin Flowers, Hartford; 13. Cory Krueger, Brandon; 14. Danielle Ossenfort, Rapid City; 15. Casey Abbas, Sioux Falls; 16. Trisha Underberg, Sioux Falls; 17. Randy Droescher, Larchwood, Iowa.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Jordan Heiman, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Howard Baartman, Sioux Falls; 5. David Kruger, Steen, Minn..

A Feature: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Jordan Heiman, Sioux Falls; 6. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 7. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 8. David Kruger, Steen, Minn.; 9. Justin Glaser, Sioux Falls; 10. Matt Steuerwald, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Brock Hess, Renner; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. DJ Jones, Sioux Falls; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. David Beman Jr., Sioux Falls; 6. Brian Tronson, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Josh Kelderman, Maurice, Iowa; 6. Travis Christensen, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Jim Klutman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Brock Hess, Renner; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 6. Shaun Taylor, Sioux Falls; 7. Chad Graves, Sioux Falls; 8. Denny Lottman, Canton; 9. Corey Kremer, Sioux Falls; 10. David Beman Jr., Sioux Falls; 11. Travis Christensen, Sioux Falls; 12. Doug Folkens, Sioux Falls; 13. Brian Tronson, Sioux Falls; 14. Jim Klutman, Sioux Falls; 15. Jim Ross, Sioux Falls; 16. Eric Taylor, Sioux Falls; 17. Josh Kelderman, Maurice, Iowa.

Home