Race Results
June 3, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 5. Dusty Zomer, Brandon; 6. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 7. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 8. John Miller, Plankinton; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg; 10. Robert Bell, Colfax, Iowa.

Heat #2: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 3. Marlon Jones, Harrisburg; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Bill Boles, Harris, Iowa; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Joe Riedel, Harrisburg; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 10. Gary Dewall, Jackson, Minn..

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 3. Bill Boles, Harris, Iowa; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 9. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 10. Dusty Ballenger, Harrisburg; 11. Gregg Bakker, Sioux Falls; 12. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 13. Robert Bell, Colfax, Iowa; 14. John Miller, Plankinton; 15. Joe Riedel, Harrisburg; 16. Dusty Zomer, Brandon; 17. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 18.
Marlon Jones, Harrisburg; 19. Chuck McGillivray, Madison; 20. Gary Dewall, Jackson, Minn..

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Gerod Olivier, Garretson; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls; 7. Butch Hanssen, Sioux Falls; 8. Eric McGillivray, Canton.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Troy Vink, Tea; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Jordan Martens, Harrisburg; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Brock Dump, Sioux Falls; 7. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 8. Cory Krueger, Brandon.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls; 5. Brock Dump, Sioux Falls; 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 7. Johnn Cressman, Hartford; 8. Casey Abbas, Sioux Falls; 9. Jordan Martens, Harrisburg; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Eric McGillivray, Canton; 12. Cory Krueger, Brandon; 13. Troy Vink, Tea; 14. Gerod Olivier, Garretson; 15. Ryan Bickett, Ramona; 16. Trisha Underberg, Sioux Falls.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Jordan Heiman, Sioux Falls; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Howard Baartman, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 2. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 5. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Jordan Heiman, Sioux Falls; 2. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 5. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 6. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 7. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 8. Justin Glaser, Sioux Falls; 9. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 10. Howard Baartman, Sioux Falls.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 5. David Beman Jr., Sioux Falls.

Heat #2: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Brian Tronson, Sioux Falls; 4. Tony Guischer, Sioux Falls; 5. Travis Christensen, Sioux Falls; 6. Brandon Murphy, Rushmore, Minn..

Heat #3: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Roy Bertrand, Wilmont, Minn.; 6. Chris Tiesler, Adrian, Minn..

Heat #4: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Brock Hess, Renner; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Matt Hanson, Slayton, Minn.; 6. Klaus Deuschle, Reading, Minn..

B Feature: 1. Tony Guischer, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Roy Bertrand, Wilmont, Minn.; 6. Matt Hanson, Slayton, Minn.; 7. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 8. David Beman Jr., Sioux Falls; 9. Brandon Murphy, Rushmore, Minn.; 10. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 11. Klaus Deuschle, Reading, Minn..

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Doug Folkens, Sioux Falls; 8. DJ Jones, Sioux Falls; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Tony Guischer, Sioux Falls; 11. Brock Hess, Renner; 12. Brian Tronson, Sioux Falls; 13. Jim Ross, Sioux Falls; 14. Eric Taylor, Sioux Falls; 15. Travis Christensen, Sioux Falls.

Home