Race Results
May 28, 2007

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Jordan Martens, Harrisburg; 6. Ryan Bickett, Ramona; 7. Troy Vink, Tea; 8. Gerod Olivier, Garretson; 9. Cory Krueger, Brandon.

Heat #2: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Eric Lutz, Sioux Falls; 6. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 7. Danielle Ossenfort, Rapid City; 8. Trisha Underberg, Sioux Falls.

A Feature: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Jordan Martens, Harrisburg; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 8. Eric Lutz, Sioux Falls; 9. Ryan Bickett, Ramona; 10. Troy Vink, Tea; 11. Cory Krueger, Brandon; 12. Danielle Ossenfort, Rapid City; 13. Trisha Underberg, Sioux Falls; 14. Gerod Olivier, Garretson; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 16. Casey Abbas, Sioux Falls; 17. Kevin Flowers, Hartford.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Anthony Mann, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Jordan Heiman, Sioux Falls; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Howard Baartman, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls.

A Feature: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 6. Howard Baartman, Sioux Falls; 7. Jordan Heiman, Sioux Falls; 8. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 9. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 10. Justin Glaser, Sioux Falls.

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 2. Chris Bornitz, Tracy, Minn.; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. Tyler Johnson, Tea.

Heat #2: 1. Mark VandenTop, Rock Rapids, Iowa; 2. Jim Petterson, Madison; 3. Clint Potter, Crooks; 4. Tracy Johnson, Lake Preston; 5. Tate Eining, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Jeremy Klaassen, Rock Rapids, Iowa; 3. Mark Henry, Rock Rapids, Iowa; 4. Jason Fisher, Lakefield, Minn.; 5. Aaron Penning, Colman.

A Feature: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Jeremy Klaassen, Rock Rapids, Iowa; 5. Clint Potter, Crooks; 6. Tyler Johnson, Tea; 7. Mark Henry, Rock Rapids, Iowa; 8. Mark VandenTop, Rock Rapids, Iowa; 9. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 10. Jim Petterson, Madison; 11. Chris Bornitz, Tracy, Minn.; 12. Tate Eining, Sioux Falls; 13. Jason Fisher, Lakefield, Minn.; 14. Aaron Penning, Colman; 15. Tracy Johnson, Lake Preston.

USRA Stock Cars

Heat #1: 1. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 2. Mike Forseth, Sioux Falls; 3. Jamie Tieszen, Marion; 4. Joe Hall, Sioux Falls; 5. Kade Powell, Brandon; 6. Sam Johnson, Madison.

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion; 2. Kevin Kremin, Lismore, Minn.; 3. Kade Powell, Brandon; 4. Mike Forseth, Sioux Falls; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Sam Johnson, Madison.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. DJ Jones, Sioux Falls; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. David Beman Jr., Sioux Falls; 6. Doug Folkens, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Brock Hess, Renner; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Tea.

Heat #3: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Corey Kremer, Sioux Falls; 4. Brian Tronson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Brock Hess, Renner; 6. Eric Taylor, Sioux Falls; 7. Chad Graves, Sioux Falls; 8. David Beman Jr., Sioux Falls; 9. Travis Christensen, Sioux Falls; 10. DJ Jones, Sioux Falls; 11. Corey Kremer, Sioux Falls; 12. Doug Folkens, Sioux Falls; 13. Brian Tronson, Sioux Falls; 14. Jim Ross, Sioux Falls; 15. Denny Lottman, Canton; 16. Chad Kuhnert, Tea.

Factory Stocks

Heat #1: 1. Mitch VanEngen, Doon, Iowa; 2. Weston DeJager, Doon, Iowa; 3. Robert Wratz, Harrisburg; 4. Eric Mills, Sioux Falls; 5. Kerry Fink, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Daniel DeBeer, Ellsworth, Minn.; 2. Jeff Foster, Howard; 3. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn.; 4. Tyler DeMers, Sioux Falls.

A Feature: 1. Daniel DeBeer, Ellsworth, Minn.; 2. Mitch VanEngen, Doon, Iowa; 3. Jeff Foster, Howard; 4. Robert Wratz, Harrisburg; 5. Weston DeJager, Doon, Iowa; 6. Eric Mills, Sioux Falls; 7. Tyler DeMers, Sioux Falls; 8. Kerry Fink, Luverne, Minn.; 9. Matthew Hoffenkamp, Hills, Minn..

Home